Kopā ar skolas bibliotekāri un klases audzinātāju 11. a klase 12. novembrī devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku. Tur visus sagaidīja gide, kura vadīja nodarbību par Latvijas kultūras kanonu.
Latvijas kultūras kanons ir nozīmīgu Latvijas kultūras vērtību izlase, kas atspoguļo un izceļ Latvijas kultūras mantojuma būtiskākos sasniegumus. Kanonā iekļautas izcilākās kultūras vērtības septiņās kategorijās.
Kopā ar gidi iepazīstoties ar LNB pirmajā stāvā esošo izstādi “Grāmata Latvijā” viņa mums parādīja un izstāstīja daudzas lietas, kuras no izstādē esošajām ir tieši vai netieši iekļautas kultūras kanonā.
Sākot ar to, ka pati Gunāra Birkerta projektētā LNB ēka “Gaismas pils”, ir iekļauta kultūras kanona kategorijā arhitektūra un dizains.
Katrai no izstādē esošajām grāmatām ir sava vēsture un stāsts. No kanonā iekļautajām grāmatām redzējām V.Belševicas “Bille”, Latvju dainas, kura attiecināma uz literatūras kategoriju, kurā iekļauti darbi, kas ietekmējuši Latvijas literatūru un sabiedrību.
Vitrīnā bija apskatāms A.Pumpura eposs “Lāčplēsis”, kas gan nav iekļauts kanona sarakstā, savukārt pēc motīviem veidotā Raiņa luga “Uguns un nakts” un izrāde “Uguns un nakts” ir sastopama kanona kategorijā literatūra un teātris.
Atbildot uz uzdoto jautājumu, kas viņuprāt vēl ir iekļauts kanonā, skolēni nosauca Dziesmu un deju svētkus, tautasdziesmas un Līgo svētku tradīcijas, tautastērps, kas atbilst kategorijai tautas tradīcijas.
Izstādē bija skatāma grāmata ar Margaritas Stārastes zīmējumiem. Izstādē izveidota īpaši norobežota sfēriska telpa, kurā atrodas liela grāmata, pāršķirot lapaspusi uz sienas tiek atspoguļots darba sižets un fonā skan mūzika. Tā piemēram, grāmatā iekļauti tādi darbi kā “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties”, “Harijs Poters un Filozofu akmens” un citas.
Pēc izstādes apmeklēšanas, devāmies nelielā ekskursijā pa LNB ēku. LNB ēkai ir 13 stāvi, katrā stāvā izvietota konkrēta literatūras nodaļa.
Bibliotēkas interjerā izmantotas Latvijas latu banknošu krāsas, katram stāvam piešķirot kādas naudas zīmes toni. Bibliotēkas 3.stāvā apskatāma Latvijas Bankas ekspozīcija ar nacionālo valūtu LATU. Šeit redzamas gan monētas, gan papīra naudaszīmes. No 3.stāva labi redzams Tautas grāmatu plaukts, kura saturs ir iedzīvotāju saziedots.


Stāvu augstāk bibliotēkas audiovizuālajā centrā krājumos glabājas skaņu un videoieraksti, mēs redzējām izstādītās skaņu plates ar Raimonda Paula un citu komponistu ierakstiem.
Piektajā stāvā apskatījām unikālo Kr.Barona Dainu skapi, kurā ievietotas neskaitāmas latviešu tautas dziesmas, kuras tika publicētas vairākos “Latvju dainu” sējumos.
Uzzinājām, ka skapī glabājas aptuveni 269 000 tautasdziesmu, kuras pierakstītas uz 3x11cm lielām lapiņām. Kāpēc tieši šāds izmērs, mums pastāstīja ekskursijas laikā, bet lai saglabātu intrigu iesakām pašiem aiziet un to uzzināt.


Turpinot LNB apskati nonācām pie praktiskās daļas pie Plantēna iespiedpreses. Māksliniece, kas vadīja praktisko nodarbību vispirms izstāstīja par šīs preses rašanos un nozīmi grāmatu iespiešanā.
Pēc tam mums bija iespēja izmēģināt šo iekārtu. Vispirms uz preses tika novietota metāla gravīra ar Vecrīgas siluetu, kas ir iekļauta kanona sadaļā arhitektūra un dizains. Uz gravīras ar īpašu rullīti tika uzklāta krāsa, pēc tam uz gravīras bija jānovieto izvēlētais papīrs, pēc tam uzmanīgi jāpiespiež un jāierullē spiedē, kurā velkot sviru, tas tika iespiest uz papīra. Sekoja darba izrullēšana no spiedes un darba noņemšana no gravīras. Darbi visiem izdevās skaisti un akurāti.
Ļaujot krāsai nožūt, paši devāmies uz LNB ēkas 11. un 12.stāva skatu platformu. Ņemot vērā, ka diena bija apmākusies un lietaina, panorāmas skats no augšas vienalga bija lielisks.


Skolēnu domas par šo LNB pavadīto dienu lasāmas šeit:
• Brauciens uz bibliotēku bija interesants, uzzinājām par grāmatu vēsturi, kā strādā drukas spiede.
• Bibliotēkā bija interesanti. Tur bija daudz vecu grāmatu, kuras izskatījās interesanti. Plantēna iespiedprese arī ir interesants aparāts, izskatās tik sarežģīts, bet tehniski tur viss vienkārši.
• Ļoti interesanti bija. Man patika iespēja redzēt Rīgu no putna lidojuma. Uzzināju arī kaut ko jaunu. Bija forši ar iespiedmašīnu uzdrukāt pašam savu Rīgas portretu. Uzzināju, kas atrodas kultūras kanona sarakstā. Tas bija man arī kaut kas jauns.
• Bibliotēkā bija ļoti skaisti, bija iespēja redzēt īsto Dainu skapi un “uzštampēt” skaistu zīmējumu ar Rīgu un bibliotēku, bija daudz skaistu vecu grāmatu.
• Man ļoti patika būt bibliotēkā, man prieks, ka es varēju te piedalīties. Tā pēc manā domām ir Latvijas lepnums. Mums pat deva iespēju uztaisīt attēlu, kurš bija ļoti latvisks.
• Bija interesanti piedalīties zīmējuma drukā. Bija iespēja aplūkot Rīgas skatu no bibliotēkas 11. stāva, skats bija skaists. Uzzināju mazliet no grāmatu vēstures.