2022./2023.mācību gads


Integratīvās mākslas festivālā “Nāc līdzās!-2023”

2023. gada 2. semestrī meiteņu ansamblis kopā ar Artūru Šnepstu un dejotāju grupa cītīgi gatavojās festivāla “Nāc līdzās” atlasei.

13. aprīlī beidzot saņēmām festivāla organizētāju vēstuli ar šādu tekstu: “Apsveicam ar abu priekšnesumu  izvirzīšanu uz Lielkoncertu 9.maijā!”

Bijām priecīgi saņemot šādu ziņu. Mēģinājumi turpinājās pilnā sparā, tika gludināti un sakārtoti uzstāšanās tērpi.

Beidzot pienāca ilgi gaidītā diena. Koncerts notika VEF Kultūras pilī. Vispirms piereģistrējāmies, nolikām ierādītajā telpā liekās mantas un devāmies iemēģināt lielo skatuvi.

Koncertā piedalījās ļoti daudz dalībnieku no visas Latvijas, kas uzstājās visdažādākajos žanros: dziedāja ansamblī un solo, dejoja, spēlēja teātri, spēlēja bungas un perkusijas instrumentus.

Sarma Freiberga – pasākuma iniciatore un arī žūrijas locekle mūsu ansamblim veltīja atzinīgus vārdus: “Ļoti labi, ka izmantoti arī papildus instrumenti. Skatuviski pārdomāts priekšnesums, izmantojot arī instrumentu – trombonu.”

Mūsējie uzstājās godam, mūsu uzstāšanos ievēroja arī LTV ziņu kanāls – rezultātā tikām intervēti un vakara ziņās to varēja dzirdēt un redzēt gan uzstāšanās fragmentu, gan pašu interviju.

Paldies mūzikas skolotājām Baibai Lasmanei un Zigrīdai Lūsei, ka arī deju skolotājai Sandrai Jaroščukai par ieguldīto darbu!

29.05.2023. – pasludināts par brīvdienu

Saeima šonakt ir pieņēmusi grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, 29.maiju nosakot kā brīvdienu.
Skolās pirmdien mācību stundas un ārpusstundu nodarbības nenotiek.
CE atcelti netiek.

Hokejs

Latvijas hokeja komanda 28.maijā Tamperē, Somijā izcīnīja 3.vietu Pasaules čempionātā 2023- ieguva bronzas medaļu.

Pirmdien, 29.maijā pl 13.00 sagaidīs un sveiks pie Brīvības pieminekļa Latvijas izcilo hokeja izlasi! SVEIKS arī Artūru Šilovu, kas atzīts par šī gada Pasaules čempionāta LABĀKO VĀRTSARGU un vērtīgāko spēlētāju !

7.a klase Ojāra Vācieša muzejā Rīgā

“Mūs veda ekskursijā gan ap māju, gan pašā mājā. Mums bija ļoti laba gide. Muzejā man patika telefons, kurā varēja dzirdēt, kā pats O. Vācietis lasa savu dzeju.” /Elīza/

“O. Vācieša muzejā bija ļoti interesanti un aizraujoši. Mani visvairāk aizrāva tas, ka varēja redzēt, kā O. Vācietis ir agrāk dzīvojis. Bija interesanti dzirdēt, kā O. Vācietis ticis tik tālu (daudz sasniedzis).” /Kate/

“Aizgājām uz muzeju. Tur mēs satikām Daci (mūsu gidi). Viņa  mums stāstīja par O. Vācieša dzīvi, ar ko viņš nodarbojās, rādīja viņa fotogrāfijas.” /Gvido/

“Ienākot pagalmā, redzējām pieminekli, kas veltīts O. Vācietim. Ieejot dziļāk pagalmā, gide Dace mums parādīja O.V. nopirktos Rīgas bruģa akmeņus. Ieejot iekšā, redzējām O.V. dzīvokli, viņa nelegālās grāmatas, pastmarku un piespraužu (nozīmīšu), grāmatu, akmeņu un termosu kolekciju, utt.

Atziņas: man šis muzejs patika, varētu aiziet vēlreiz; domāju, ka informācija, ko ieguvu, varētu man dzīvē noderēt, it īpaši lielākās klasēs; man ļoti patika, iesaku aiziet.

7.a klase Rīgas Jūgendstila centrā

Maija otrajā pusē 7.a klases  skolēni “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Rīgas Jūgendstila centru, kas atrodas “klusajā” centrā arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektētajā namā Alberta ielā 12.

Tikšanās vieta šoreiz bija tuvu muzejam, nevis skolā.

“Satikāmies pie 13.vidusskolas, tad devāmies uz muzeju kopā. Ilgi nebija jāiet, nonācām tur 7 minūšu laikā.” /Kate/

“Ieejot ēkā, ieraudzījām ļoti greznus griestus, telpās bija moderns dizains, Mūs sagaidīja gide, ģērbusies tam laikam atbilstošās drēbēs. Mēs noskatījāmies 2 filmas – pirmā par to, kāda varēja būt viena dzīves diena cilvēkiem, kas dzīvoja šajā dzīvoklī, otra – par jūgendstila ēku daudzumu un izskatu Rīgā.” /Renārs/

“Gides pavadībā mēs nokāpām pagrabstāvā, kur iekārtota kino zāle. Mums ieslēdza filmu, kas vienlaikus bija gan garlaicīga, gan interesanta. Muzejā viss bija ļoti skaisti un viss bija ļoti dārgs.” /Gvido/

“Pēc filmas mēs devāmies uz dzīvokli, kuru redzējām filmā. Mūs izveda ekskursijā pa dzīvokli un pastāstīja par telpām, mēbelēm un dažādiem priekšmetiem. Dzīvoklī viesu uzņemšanas – reprezentācijas telpas bija ļoti skaistas, un man tās patika.”/Elīza/

“Bija ļoti interesanti redzēt jūgendstilā iekārtotas istabas, redzēt, kā cilvēki agrāk dzīvojuši.”/Kate/

Dzīvoklī bija Latvijas amatnieku darinātas mēbeles, trauki, kā arī dažādi sadzīves piederumi. Redzējām paša arhitekta izprojektēto un joprojām darbojošos apkures sistēmu.

Uzzinājām, ka dzīvoklis sastāv no 2 daļām: vienas – reprezentācijas telpas, kurās tiek pieņemti darījumu cilvēki vai viesi, otras- personīgās telpas, kurās netiek ielaisti svešinieki. Pirmās bija ļoti plašas, bagātīgas, skaistas un pat greznas, ar parketa grīdām un greznām durvīm, savukārt otras – nelielas, vienkāršas, pieticīgas, ar dēļu grīdām, vienkāršām durvīm, bet tomēr ērtas.

Muzejā ir diezgan liela digitālā ekspozīcija. Kā viena no “atrakcijām”, ko izmantojām, bija iespēja uzprojektēt no sagatavēm savu sapņu ēku jūgendstilā. Otra – varēja nofotografēties jūgendstila ietērpā.

Mūsu secinājumi un ieteikumi: kopumā šis muzejs patika, un es visiem iesaku tur aiziet; uz šo muzeju ieteiktu aiziet cilvēkiem, kas interesējas par vēsturi un mākslu.

9.b LU Botāniskajā dārzā

Ekskursijas laikā gids mums pastāstīja par to, ka Botāniskais dārzs ir dārzs ar  dzīvu augu kolekciju. Tos parasti pārvalda universitātes vai zinātniski pētnieciskas iestādes. Botāniskos dārzos mēdz atrasties herbāriju kolekcijas, un tiek veikts pētnieciskais darbs botānikā, augu selekcijā, introdukcijā, apdraudēto sugu aizsardzībā un izglītībā.

Gids mums pastāstīja par interesantākajām dārza ekspozīcijām – tropu augiem, ārstniecības un indīgajiem augiem, reliktiem jeb augu valsts “dinozauriem”. Ekskursija bija aptuveni  2 stundu garumā pa Botāniskā dārza interesantākajām vietām: Tauriņu māju un dārza āra ekspozīcijām. Mēs redzējām krāšņus ziedaugus, kas savus ziedus paver  dažādos gada laikos – acālijas, rododendrus, magnolijas, lilijas, rozes, dālijas.

Mums bija iespēja uz savas ādas izjust tropu klimatu: ekskursijas laikā tika apmeklēta Tauriņu māja, kur kopā ar gidu tika izzināta tauriņu ikdienas dzīve, apspriesti neparastākie fakti par tauriņiem, kā arī, protams, tika vēroti krāšņie lidoņi.  

9.b klase ekskursijā uz PROTO Atklājumu centru Tallinā

„PROTO” Atklājumu centrs ir pirmais izglītojošais virtuālās realitātes centrs, kas piedāvā unikālu pieredzi. Ar virtuālās realitātes brillēm mēs ieguvām  nepastarpinātu fantāzijas pasaules izjūtu: mēs atrādamies mākslīgajā realitātē, bet jutāmies kā reālā situācijā, varējām paši nolemt, ko darīt tālāk, ja situācija mainās. Mēs “lidojām” ar gaisa balonu, “braucām” ar zemūdeni un tvaika lokomotīvi, “ceļojām” zemeslodes dzīlēs. Mēs jutāmies kā putns debesīs,  skatoties savu apkārtni 360 grādu rādiusā. Muzejā iepazināmies ar 19. gadsimta inženiertehniskajiem atklājumiem, varējām novērtēt šo atklājumu nozīmi cilvēcei.

Caur darbības eksponātiem mēs varējām  tieši un nepastarpināti iepazīties ar tehnikas brīnumiem.  Tādā veidā izprast fizikālās parādības pavisam no jauna skatupunkta, saistoši un izklaidējoši.

3.a un 4.a kārto Eiropas eksāmenu

9. maijā tiek atzīmēta Eiropas diena. Laikā no 7. maija līdz 9. maijam jebkurš interesents var piedalīties Eiropas eksāmenā un parādīt savas zināšanas.

Arī šogad 3. a un 4. a klase kārtoja Eiropas eksāmenu. Lai gan sociālo zinību stundās un dabaszinībās ir iegūtas pamatzināšanas par dažādām pasaules valstīm, atsevišķi eksāmena jautājumi prasīja izmantot informāciju, kas netiek skolā mācīta.

Tā kā šī eksāmena kārtošana notika datorā, reizēm kļūdas gadījās nevis zināšanu trūkuma dēļ, bet datora lietošanas neprasmes vai pareizrakstības kļūdu rezultātā.

Kopumā var teikt, ka bērni bija informēti par Eiropas dienas atzīmēšanu Rīgā, bija pamanīti plakāti un karodziņi mūsu pilsētvidē. Bet, runājot par ES nozīmi, visi novērtēja vienkāršotās ceļošanas iespējas un vienoto eirovalūtas norēķināšanās sistēmu.

Viesturdārza valsis-2023

Skaistā un saulainā 19.aprīļa dienā, pēc trīs gadu pārtraukuma, skolas Aktu zālē atkal bija atgriezies sporta deju konkurss “Viesturdārza valsis”. Konkursā piedalījās astoņdesmit 1.-8.klašu dejotāji.

Lai sacensību rezultāti būtu objektīvi, dejotāju sniegumu vērtēja bijušie augstas klases dejotāji, bet nu jau deju skolotāji. Par punktu skaitīšanu atbildēja mūsu skolas skolotāja Aija Urga, bet par to, lai skanētu pareizā mūzika īstajā laikā, atbildēja deju skolotāja Vita Laicāne. Pasākumu vadīja Sandra Jaroščuka, kas arī ir mūsu skolas deju skolotāja.

Dejotāji,  satraukuma pilni, rādīja savas deju prasmes.

  • 1.klašu skolēni dejoja Lēno valsi, Marša fokstrotu un Ča-ča-ča.
  • 2., 3., un 4. klašu dejotāji dejoja Lēno valsi, Kvikstepu un Ča-ča-ča.
  • 5. -8. klašu sniegumā redzējām Vīnes valsi un Ča-ča-ča.

Sacensību viesi bija SDK “Ziemeļblāzma” sporta deju dejotāji Elizabete Laicāne un Arturs Karpovičs, kuri demonstrēja vairākas latīņamerikas un standartdejas.

Visi sacensību dalībnieki saņēma diplomus, bet absolūti pirmo vietu ieguvēji arī godam nopelnītās zelta medaļas. 

Gan dejotāji, gan skatītāji bija pozitīvu emociju varā. Izskanēja daudz atzinīgu vārdu par pasākumu. Visi bija priecīgi par šo tikšanos deju konkursā pēc tik ilga pārtraukuma.

Uz tikšanos “Viesturdārza valsī – 2024” !

FOTO ŠEIT>>>

Saīsinātā darba diena

3.maijā saīsinātā darba diena. Informācija Mykoob.

Pārcelta darba diena

Darba diena no 5.maija (brīvs) pārcelta uz 20.maiju (mācības).

Labdarības koncerts VSAC “Rīga” JUGLAS filiālē

2023. gada 27. aprīlī 1.-9.klašu dziedātājus un dejotājus ceļš veda cauri visai Rīgai uz Juglu, kur atrodas VSAC “Rīga” Juglas filiāle. Ieraugot virs teritorijas žoga uzrakstu “Neredzīgo pansionāts”, noskaidrojām, ka tas ir vecais nosaukums, kas tikai daļēji atbilst patiesībai. Uzzinājām, ka šeit dzīvo gan neredzīgi, gan vājredzīgi cilvēki, ka vide ir īpaši pielāgota viņu vajadzībām.

Mūs sagaidīja skolotāja Baiba, kas ierādīja telpu, kur sagatavoties koncertam. Pēc tam viņa mūs aizveda īsā ekskursijā pa teritoriju – aplūkojām skaisto parku un vēsturiskās ēkas. Skolotāja pastāstīja par šī centra un arī par braila raksta rašanās vēsturi. Interesanti bija aplūkot braila rakstā izdoto Ziemassvētku dziesmu krājumu – izņemot virsrakstu un satura rādītāju, nekas nebija redzams, toties baltajās lapās varēja sataustīt punktiņus. Bērniem bija liels pārsteigums – kā to vispār var iemācīties – lasīt/taustīt braila rakstā!

Visā ēkā bija redzami centra iemītnieku keramikas nodarbībās veidotie darbi – ļoti skaisti un daudzveidīgi. Gaidījām, kad atbrīvosies zāle mēģinājumam – tur notika Cigun nodarbība. Uzzinājām, ka tās nav vienīgās centra iemītniekiem piedāvātās nodarbības – ir koris, vokālais ansamblis, vokāli instrumentālais ansamblis u.c.

Beidzot bija laiks doties uz zāli, lai nedaudz “iesildītu” balsis un instrumentus.

Šajā koncertā ne tikai dziedājām dziesmas, ko iemācīja kora stundās skolotājas Baiba Lasmane un Zigrīda Lūse, dejojām dejas, ko iemācīja skolotāja Sandra Jaroščuka, bet arī spēlējām pavadījumus uz dažādiem instrumentiem: skolotāja Baiba – klavieres, Artūrs Š. – trombonu, Dominiks J. – elektrisko ģitāru, Estere S. – melodionu. Emīlija D. un Dāvids M. deklamēja dzejoļus, ko bija iemācījušies latviešu valodas stundās skolotājas Maritas Bileskalnes vadībā. 5.a klases meiteņu vokālais ansamblis dziedāja četras Māra Lasmaņa komponētās dziesmas no krājuma “Sirds ar sirdi draudzējas”.

Zālē valdīja mājīga un sirsnīga atmosfēra. Lai arī klausītāju nebija pārāk daudz, aplausi bija skaļi. Izskanēja arī atzinīgi vārdi no klausītāju puses.

Velosipēdistu vadītāja apliecība – 2023

Kā jau katru gadu, aprīlī 4.a klases skolēni devās uz CSDD kārtot velosipēdistu braukšanas tiesības.

“Urrā! Mums ir tiesības pārvietoties ar velosipēdu pa Rīgas ielām un ārpus pilsētas! Mēs zinām, kā to darīt droši un pareizi, jo esam nokārtojuši pārbaudes eksāmenu par velosipēda vadīšanu un saņēmuši savu pirmo vadītāja apliecību.

Lai šo apliecību iegūtu, nācās apgūt visus ceļu satiksmes noteikumu pamatus, kas saistīti ar transporta, gājēju un arī citu riteņbraucēju kustību. Kad šīs zināšanas tika apgūtas, bija nepieciešams vingrināties CSDD pārbaudes testa kārtošanā, kas ne katram tik viegli padevās.”

Eksāmenu visi nokārtoja sekmīgi un ieguva šo kāroto dokumentu. Paldies skolotājai Maritai Bileskalnei par pacietību un uzņēmību sagatavojot bērnus šim pārbaudījumam!

Lai vējš svilpo gar ausīm! Sveika, vasara!

Olimpiskais mēnesis 2023. Fotoorientēšanās Rīgā.

2023. gada 20. aprīlī mēs, 7.a klases 5 skolēni Elīza, Raimonds, Gvido, Renārs, Daniels  un skolotāja I. Želinska, piedalījāmies Olimpiskā mēneša aktivitātē Fotoorientēšanās Rīgā. Sekojām aicinājumam “Esi soli pa solim #sportiņā un izej Rīgas foto orientēšanās maršrutu Olimpiskā mēneša ietvaros!”

Lai varētu startēt, vajadzēja lejuplādēt mobilo aplikāciju Actionbound un piereģistrēt komandu. Nolēmām, ka reģistrēsim 2 komandas: “Mazais gurķis”, kurā startēja Elīza, Renārs un Gvido; “3 no 66”, kurā startēja Daniels, Raimonds un skolotāja. Centāmies morāli noskaņoties, ka būs diezgan daudz jāstaigā, bez tam šādās aktivitātēs tiek ņemts vērā arī distancē pavadītais laiks, tātad atpūtai ceļā daudz laika nebūs.

Pirmais uzdevums bija atrast vietu, kur atrodas ēka, kurā atrodas vadošā valsts pārvalde sporta nozarē. Tā izrādījās Izglītības un zinātnes ministrija. Bija jānofotografē skulpturālie ciļņi, kas veidoti no vara un rotā tās ieeju.

Tālāk ceļš mūs veda uz Rimi Olimpisko sporta centru Grostonas ielā. Tur bija jāatrod vides objekts un jāuzraksta, kāds vārdu savienojums tajā attēlots. Pareizā atbilde bija “Kopā stiprāki”.

Dodoties meklēt nākošo punktu, satikām mūsu skolas absolventi Dignu Strautmani, kas pirms dažām dienām vadīja mūsu skolā basketbola meistarklasi. Bija jauka satikšanās! Digna devās uz peldēšanas treniņu Olimpiskā centra baseinā. Izstāstījām, ar kādu mērķi staigājam mēs. Digna mums novēlēja izturību un labus panākumus, bet galvenais, lai esam arī turpmāk tikpat aktīvi.

Nonākot Jāņa Daliņa ielā saņēmām jaunu uzdevumu – jānosauc sporta veids, kurā Jānis Daliņš izcīnīja olimpisko sudraba medaļu. Tas mums nesagādāja nekādas grūtības.

Līdz šim bijām nogājuši nepilnus 4 km un jutām nelielu nogurumu, tādēļ nolēmām uztaisīt nelielu “pitstopu” – nopirkām saldējumu. Tālāk jau atkal devāmies meklēt nākošo pieturas punktu.

Pie sporta nama “Daugava” Krišjāņa Barona ielā bija jāpilda nākošais uzdevums – jāatrod burtu savienojums, kas attēlots Basketbola skolas “Rīga” uzrakstā. Diemžēl, šo uzdevumu neizpildījām, jo, pirmkārt, neatradām šo uzrakstu, bet mēģinot uzminēt, ka tie varētu būt “RD IKSD”, pareizajā atbildē parādījās vecā abreviatūra, kas iekļauj “J”. Šī bija pirmā vieta, kur atļāvāmies nedaudz pasēdēt un atpūsties.

Tālāk mūs ceļš veda uz Andreja Birznieka Upīša ielu, kur atrodas sporta skola. Uzdevums bija noteikt ar kādu sporta veidu nodarbojies sporta skolas dibinātājs Vsevolods Zeļonijs – džudo.

Atpakaļceļš mūs atkal veda uz Vecrīgu, kur nākošais objekts bija Alksnāja ielā. Tas izrādījās Latvijas Sporta muzejs. Nogurums bija milzīgs, vienīgais, kas lika saņemties – tūlīt beigsies distance un varēs atpūsties. Mums par lielu prieku, pretī muzejam bija kādas kafejnīcas (tobrīd nestrādāja) soliņi, kur varējām apsēsties un atpūtināt kājas. Pēc tam atkal gājām – šoreiz pirkt un ēst saldējumu.

Pie sporta muzeja uzzinājām savu komandu rezultātus:

  • “Mazais gurķis” – distancē pavadītais laiks 2h 33min 6sec; 4 pareizas atbildes no 5; 1000 no 1100 punktiem; 91% – 4. vieta
  • “3 no 66” – distancē pavadītais laiks 2h 29min 14sec; 3 pareizas atbildes no 5; 900 no 1100 punktiem; 82% – 5. vieta

Kopā nostaigāti apmēram 10,4 km.

Fotoorientēšanās karte

Mēs ļoti lepojamies, ka, neskatoties uz grūtībām, spējām veikt šo distanci, atrast nepieciešamos objektus, kaut jāatzīst, ka orientēties pilsētā palīdzēja skolotāja.

Dalībnieku iespaidi par aktivitāti:

“Fotoorientēšanās man patika kompānija, bija labs laiks un maršruts bija interesants, taču attālums starp objektiem bija pārāk liels. Nepatika dažu klasesbiedru uzvedība. Kopumā man patika un es gribētu atkārtot šādus pasākumus ar klasi.”

“Man šī fotoorientēšanās ne visai patika, jo bija diezgan daudz jāstaigā un bija pārāk silts. Kā par brīnumu kājas nākamajā dienā nesāpēja. Ja nebūtu šāda laba kompānija, tad nebūtu tik interesanti.”

“Man šī fotoorientēšanās pārāk nepatika, jo bija ļoti, ļoti daudz jāstaigā un vakarā bija vēl viens gājiens. Tomēr bija arī “plusi” – divi saldējumi un foršas sarunas.”

“Man šajā soļošanas  (fotoorientēšanās) pasākumā patika, ka mēs visi kārtīgi pastaigājāmies pa Rīgu, un ka skolotāja visiem, kas piedalījās pasākumā, nopirka divus saldējumus. Savukārt, nepatika tas, ka bija ļoti, ļoti daudz jāstaigā un gandrīz nemaz nevarējām pasēdēt un atpūsties. Vēl bija grūti, jo tieši tajā dienā bija karsts laiks.”

“Man nekas nepatika, vajadzēja ļoti daudz staigāt no viena punkta uz otru, un man bija garlaicīgi.”

Glezniecība tradicionāli un netradicionāli

2023. gada 3. aprīlī mēs, 3.a un 4.a klases skolēni, piedalījāmies mākslas nodarbībā. Mākslas nodarbībā iepazināmies ar tradicionālās un netradicionālās glezniecības tehnikām, mācījāmies gatavot mākslas darbu no smiltīm mākslinieces Daigas Kaufmanes vadībā.

Darba veikšanai bija nepieciešama paplāte, karotīte, zīmējuma šablons un jūras smiltis dažādās krāsās. Mūsu uzdevums bija, izmantojot šablona lipīgās daļas, izveidot mākslas darbu no smiltīm. Darbs prasīja pacietību un precizitāti.

Ar tādu mākslas darba veidošanas tehniku saskārāmies pirmo reizi, tādēļ viss šķita interesanti. Izdevās skaistas un krāsainas glezniņas.

Lepojamies!

Matemātikas valsts 73. olimpiādes 3. posms  notika 2023. gada 6.aprīlī LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē.

9.a klases skolniekam NIKITAM  BARANOVAM – ZELTS, 1. pakāpes diploms.

Izsakām pateicību pedagogam Lilijai Priedniecei – Jēgermanei par atbalstu talantīgajiem skolēniem.

NIKITU  BARANOVU žūrijas komisija uzaicināja piedalīties Starptautiskās matemātikas olimpiādes (International Mathematical Olympiad jeb IMO) atlases sacensībās, kas notiks 23. un 24.aprīlī.

“FIZMIX Eksperimenta” pusfinālisti

Vairākus mēnešus jaunieši no 145 Latvijas skolām pārbaudīja savas zināšanas skolēnu erudīcijas konkursā “FIZMIX Eksperiments. Skolēnu erudīcijas konkurss norisinās jau 28. gadu, un šogad tam pieteicās 1155 skolēni no visas Latvijas. Mūsu skolu pārstāvēja trīs komandas. Vissīvākā konkurence par iespēju iekļūt konkursa pusfinālā bija Rīgā un Kurzemē – Rīgu pārstāvēja 49, bet Kurzemi – 48 komandas. Latgalē šoreiz sacentās 41 komanda, Vidzemē – 37, Zemgalē – 32, savukārt Rīgas reģionu pārstāvēja 24 komandas. Iespēju cīnīties pusfinālā, kas notika klātienē, Latvijas Fizikas festivālā, ieguva katra reģiona desmit erudītākās komandas. 

Rīgas pilsētas 10 erudītākās komandas, kas piedalījās pusfinālā, bija: 

  • 1. “Blondīņi”, Rīgas Angļu ģimnāzija;
  • 2. “Duanti”, Rīgas 40. vidusskola;
  • 3. “Asteri”, Rīgas Angļu ģimnāzija;
  • 4. “FIKSIKS”, Privātā pamatskola “Maksima”;
  • 5. “AtomBlitz”, Rīgas 66. vidusskola;
  • 6. “Domu sprādziens”, Rīgas 40. vidusskola;    
  • 7. “LilFiz”, Rīgas Valsts Klasiskā ģimnāzija;
  • 8. “Quantum”, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija;
  • 9. “Ātras domas”, Rīgas 66. vidusskola;    
  • 10. “Dreineri”, Rīgas 49. vidusskola.

 Konkurss noslēdzās 15. aprīlī Rīgā, “Hanzas peronā”, kur visas dienas garumā norisinājās Latvijas Fizikas festivāls.   

Paldies  “AtomBlitz” un “Ātro domu” komandu dalībniekiem un pedagogam Maya Samusevich!

Nodarbība par kiberdrošību

13.aprīlī mūsu skolā viesojās Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Ruslans Grigs. Sākumā viņš iepazīstināja  ar sava darba specifiku, pienākumiem un darba uzdevumiem. Nodarbībā piedalījās 5.un 6.klases skolēni.

Savā lekcijā stāstīja par drošību internetā, par to kam jāpievērš uzmanība, lai izvairītos no krāpnieku izliktajām lamatām. Viņš parādīja arī video, kas tika uzņemts sadarbībā ar Lietuvas kolēģiem, aizturot lielu krāpnieku grupu Viļņā un Rīgā vienlaicīgi.

Nodarbības laikā mums bija daudz jautājumu, uz kuriem saņēmām atbildes. Nodarbība bija ļoti interesanta un izzinoša!

Ksenija Rusakova, 5.a klases skolniece

Apsveicam!

Mūsu skolas 4.-5.klašu meiteņu komanda ieguvusi 2. vietu Ziemeļu rajona florbola sacensībās. Komandā spēlēja: Emīlija, Katrīne, Šarlote, Kitija, Sofija, Aleksandra, Estere, Sofja un Beatrise.

4.-5.klašu meiteņu florbola komanda

Olimpiskais mēnesis. Meistarklase volejbolā.

Volejbols ir ļoti demokrātisks sporta veids. To var spēlēt gan telpā, gan pie dabas. Atpūtas brīžos bieži vien tiek izmantoti volejbola elementi, bet lai spēle sagādātu prieku, šie atsevišķie elementi ir jāprot.       

Meistarklasi mūsu skolas 7. – 12.klašu skolēniem  ar šiem elementiem un citiem uzdevumiem uzaicinājām novadīt mūsu skolas absolventu Jēkabu Ekhardu, kas ir viens no volejbola kluba “Jelgava” spēlētājiem.   

  

Paralēli sportošanai Jēkabs studē RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē reģionālās attīstības un pilsētekonomikas inženieriju.     

Neskatoties uz aizņemtību, Jēkabs atrada laiku un novadīja fantastiskas divas 90 minūšu nodarbības 7. – 9.klašu skolēniem un 10. – 12.klašu skolēniem.        

Nodarbības sākumā Jēkabs īsi iepazīstināja ar sevi, atklājot, ka ārpus studijām un sporta, viņš aktīvi darbojas zemessardzē.

Volejbola nodarbība sākās ar iesildīšanās skrējienu un veiklības uzdevumiem izmantojot “vingrinājumu trepīti”. Vispirms Jēkabs uzdevumus demonstrēja ātrā tempā, pēc tam lēnāk, norādot, kam jāpievērš uzmanība. Sevišķi daudz bija koordinācijas uzdevumu, kas mūsu skolēniem sagādāja lielas grūtības.         

                                                                            

Turpinājumā skolēni uzlaboja augšējo un apakšējo volejbola piespēļu tehniku, izpildot tās pret zāles sienu.

Zālē vienlaicīgi nodarbojās ap 30 dažādu klašu skolēnu. Lai visi visu dzirdētu, Jēkabs atgādināja, ka katrs ir arī “komanda”, tādējādi, ja daži skolēni mēģināja skaļi sarunāties vai stāstījuma laikā spēlēt bumbu, fiziskos uzdevumus pildīja visi klātesošie.

Sekoja piespēles pāros un pie tīkla. Nodarbības laikā dīkstāve nebija vērojama un fiziskā slodze bija labā līmenī.  Ievērojot skolēnu individuālās vajadzības, visi aktīvi darbojās.

Jēkaba demonstrējumā vērojām serves – gan planējošo, gan gremdservi, – kas bija ļoti iespaidīgas. Lai labāk izprastu gremdes tehniku izpildot to pie tīkla, skolēni vispirms kustības izmēģināja bez bumbas, pēc tam šo pašu uzdevumu veica ar tenisa bumbiņu, visbeidzot ar volejbola bumbu.

Nelielai atelpai sekoja veiklības un reakcijas attīstīšanas spēle. Dalībnieki izvietojās viens otram pretī, bet pa vidu uz grīdas atradās volejbola bumba. Skolēni izpildīja Jēkaba doto uzdevumu liekot rokas aiz galvas, pie ceļiem, pie pleciem; atskanot komandai “bumba”, tā bija jācenšas satvert pēc iespējas ātrāk. Šis uzdevums tika veikts gan no sākuma stāvokļa balstā uz ceļiem, gan no sākuma stāvokļa stāvus.

Šajā uzdevumā emocijas un azarts bija neatņemama sastāvdaļa.

Nodarbības noslēgumā dalībnieki brīvprātīgi izveidoja divas un attiecīgi otrajā klašu grupā trīs komandas, kas savā starpā sacentās, bet pārējie viņus atbalstīja.

Atvadoties no skolēniem, Jēkabs aicināja visiem būt aktīviem sportā un apņēmīgiem nākotnes nodomu īstenošanās.

Olimpiskais mēnesis. Basketbola meistarklase.

Olimpiskais mēnesis rit pilnā sparā un izmantojot iespēju, ka Latvijas izlases spēlētāja, mūsu skolas absolvente, basketboliste  – Digna Strautmane uzturas Latvijā, uzaicinājām viņu dalīties ar savu pieredzi un sportiskās karjeras pirmsākumiem un attīstību.

Digna kā vienmēr bija smaidīga un enerģijas pilna. Vispirms viņa iepazīstināja ar sevi un pastāstīja, kādas iespējas basketbols viņai ir sniedzis gan izglītībā, gan profesionālajā jomā.

Pirmos soļus basketbolā Digna uzsāka 8 gadu vecumā, kad par to izdzirdēja mūsu vismazākie nodarbības dalībnieki 1. – 2. klašu skolēni, gan viņiem, gan mums pedagogiem, kas to zināja, tas likās pārsteidzoši. Pēc skolas beigšanas viņa devās uz ASV, kur 5 gadus mācījās, ieguva augstāko izglītību un maģistra grādu, visu laiku trenējoties un spēlējot augstskolas komandā. Pēc studiju beigšanas viņai tika piedāvāta iespēja trīs mēnešus spēlēt Austrālijā, jau profesionālajā komandā, ko viņa arī izmantoja. Pēc tam profesionāli basketbolu turpināja spēlēt Grieķijā, bet traumas dēļ, šobrīd turpina rehabilitāciju Latvijā. Savā stāstījumā Digna uzsvēra, ka neskatoties uz to, ka daudz laika pavada ārpus Latvijas, viņas mājas ir un vienmēr būs Latvijā.

Turpinājumā skolēni kopā ar Dignu izpildīja dažādus uzdevumus, gan driblus no dažādām stājām, gan piespēles.

Neizpalika arī sacensību elementi, kuros labākā komanda saņēma pārsteiguma balvu. Nodarbības laikā Digna uzsvēra, cik svarīgi ir atbalstīt savu komndu, būt emocionāli skaļiem un pārliecinošiem. Pēc pāris reižu iedrošināšanas komandu dalībnieki kļuva arvien atvērtāki un spēja paust savas emocijas pietiekoši skaļi, jo tas arī bija viens no nosacījumiem, lai komanda saņemtu punktu.

Sekoja soda metienu izpilde, pielāgojot attālumu un grozu augstumu atbilstošām vecuma grupām. Ļoti ātri tika noskaidrots viens, vislabākais soda metienu izpildītājs, kurš arī saņēma pārsteiguma balvu.

Pavisam notika četras meistarklases 1. – 2.klašu skolēniem, 3. – 4.klašu skolēniem un divas meistarklases 5. – 7.klašu skolēniem. Šajās nodarbībās aktīvi līdzdarbojās vairāk nekā 100 mūsu skolas skolēni.

Nodarbības noslēgumā dalībnieki tika iemūžināti kopbildē un skolēniem bija laiks uzdot interesējošus jautājumus.   Savukārt Digna saņēma atgriezenisko saiti, uzdodot jautājumus skolēniem, ko viņi šodien iemācījās, kas patika vislabāk. Skolēniem ļoti patika, ka viņus mācīja atbalstīt savu komandu, kā arī interesanti likās atsevišķi dribla veidi, piemēram zemais dribls.

Daži 7.a klases skolēnu iespaidi par tikšanos ar Dignu:

Raimonds: Man šodienas nodarbībā patika, tas, ka mums viena basketbola spēlētāja stāstīja, par to kā viņa spēlēja basketbolu, kad bija mazāka un kādās basketbola sacensībās piedalījās. Vēl man patika tas, ka viņa mums parādīja, kā pareizi spēlēt basketbolu.

 Man šodienas nodarbībā nepatika, ka es ar savu komandu zaudēju basketbola sacensībās un ka es stundas beigās netrāpīju grozā.

Daniels: Otrdienas 4.stundā mums sporta zālē vajadzēja sanākt sporta drēbēs. Tur mūs sagaidīja Digna Strautmane. No sākuma mēs iepazināmies un es uzzināju, ka Latvijas sieviešu basketbola izlasē ir 12 cilvēki un viņa ir viena no viņām. Man beigās ļoti patika, bet biju drusciņ bēdīgs, ka nevinnēju pēdējo izaicinājumu, bet vismaz biju otrajā vietā.

Renārs: Ceturtās stundas laikā mums bija nodarbība ar Dignu Strautmani, kurā es uzzināju viņas sasniegumus, viņas mācību gaitas un citas lietas.

Nodarbībā bija stafetes, kurā mana komanda ieguva pirmo vietu, kā arī soda metienu stafete un visādi uzdevumi ar bumbu.

Kopumā man šī nodarbība patika, kaut arī neuzzināju nekā jauna.

Gvido: Digna Strautmane mācīja mums kā spēlēt basketbolu. Bija interesanti. Bija labi, un es vinnēju šokolādi.

Elīza: Šodien, kad pie mums skolā viesojās Digna Strautmane, viņa vadīja mums basketbola meistarklasi. Bija interesanti. Šajā nodarbībā man viss patika gan stafetes, gan soda metieni. Stafetes bija jautras, kaut arī mūsu komanda neuzvarēja. Šajā nodarbībā es neko jaunu neuzzināju, bet man tā patika un es domāju, ka varētu kādreiz vēlreiz atkārtot šādu nodarbību.

Aizejot no nodarbības, katrs dalībnieks saņēma mazu saldumiņu, ko bija sarūpējusi meistarklases vadītāja Digna Strautmane.

Iepazīšanās ar profesiju daudzveidību un nākotnes karjeras iespējām

2023. gada 4. aprīlī no paša rīta 7.a un 8.a klase devās uz Ķīpsalas izstāžu centru, kur notika nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss SkillsLatvia 2023. Ķīpsalā mēs pavadījām visu dienu.

Ķīpsalas izstāžu centrā

“Mēs atbraucām laicīgi, noģērbām virsdrēbes un gaidījām, kad sāksies pasākums. Gaidīšanas laiku izmantojām lietderīgi – pieteicāmies uz konsultāciju pie karjeras konsultanta.

Karjeras konsultanti

Pulksten 9.00 mūs ielaida lielajā zālē, kas bija pilna ar prezentāciju stendiem – bija pārstāvēts liels daudzums dažādu profesiju. Bija pārstāvētas arodskolas, tehnikumi, koledžas utt. Tur bija arī pārstāvji no armijas, zemessardzes, robežsardzes un policijas.

Tad sākās “Prasmju stafetes”. Mūsu komandā bija 3 cilvēki un tās nosaukums bija “6 no 66”. Mēs ieguvām 4.vietu.” /Daniels/

“Bija ļoti interesantas stafetes – bija daudz uzdevumu no dažādām profesijām.

Visvairāk man patika traktori, kas bija lieli un skaisti, un policijas droni!” /Gvido/

“Drīz pēc ierašanās, sākās skolu konkurss “Prasmju stafetes”, kur bija jau iepriekš jāpiesaka 3 pārstāvji no katras klases. 7.a klasi pārstāvēja Kate, Daniels un Gvido. Viņi ieguva 4.vietu. 8.a klases komanda ieguva 2.vietu. Visiem gāja labi.

Jau no rīta pieteicos pie karjeras konsultanta. Apmeklējuma laikā es uzzināju daudz interesanta un noderīga.

Es izstaigāju visu izstāžu kompleksu, apskatīju, kas interesants notiek. Bija iespēja daudz ko pašai izmēģināt, taču es visas iespējas neizmantoju. Es izmēģināju lietas, kas saistītas ar skaistumu. Diezgan lielu laiku spēlēju dažādas galda spēles, ko piedāvāja “Brain Games”. 

Beigās bija viktorīna “AtklājSkillsLatvia”, kurā es  piedalījos. Bija interesanti, arī jautājumi nebija pārāk grūti. Es ieguvu 7.vietu, kas liekas diezgan labi, jo bija ļoti daudz dalībnieku. ” /Elīza/

“Pasākumā bija daudz cilvēku, gan pieaugušie, gan bērni un pusaudži. Apkārt bija planšetes ar informāciju par daudzām profesijām. Stendos pie katras profesijas pārstāvjiem varēja pieiet klāt un apskatīt viņu pārstāvēto profesiju bukletus, priekšmetus, kas saistīti ar profesijām, dažos varēja arī kādas lietas izmēģināt. Piemēram, sajaukt no drogām sev tēju, uztaisīt no sagatavēm ķeblīti, un daudzas citas aizraujošas lietas. Dažos stendos pat tev ieveidoja matus un izveidoja  “meikapu”.

Bija arī 2 pasākumi, kuros labākās vietas ieguva balvas. Es piedalījos vienā konkursā – “Prasmju konkursā” 7.-9.klasēm. Es ar klases biedriem ieguvu 4. vietu, kopā bija 9 komandas, tāpēc, manuprāt, 4.vieta ir ļoti labi, īpaši tāpēc, ka mēs bijām vienīgā 7. klase! ” /Kate/

Apbalvošana

“Profesiju izstādēs varēja gandrīz visu izmēģināt, izjust to uz savas ādas. Vēl tur bija cilvēki, kas palīdzēja atrast un apspriest nākotnes profesiju.” /Renārs/

Secinājumi:

“Man tur ļoti patika, bija ļoti jautri, un es labprāt tur dotos nākošgad!” /Kate/ “Tur varēja uzzināt par daudzām profesijām, un bija ļoti interesanti!” /Gvido/ “Kopumā man patika šis pasākums, un es labprāt tādu apmeklētu arī nākamgad!” /Elīza/ “Man ļoti patika, bija interesanti, un nākošgad es arī tur gribētu pieteikties uz konkursiem! Gribētu tur atkal labi pavadīt laiku!” /Daniels/ “Kopumā man ļoti patika, un es ceru, ka arī nākamajā gadā mēs piedalīsimies šāda veida pasākumā!” /Renārs/

Aprīlis – Olimpiskais mēnesis 2023

Sācies Olimpiskais mēnesis, kas noslēgsies ar Olimpisko dienu 21.aprīlī.

Olimpiskā mēneša ietvaros skolā viesosies mūsu absolventi un vadīs meistarklases basketbolā un volejbolā.

Otrdien, 11. aprīlī notiks basketbola meistarklases 1.-7. klasēm, ko vadīs Digna Starutmane.

Ceturtdien, 13. aprīlī notiks volejbola meistarklases 7. -12. klasēm, ko vadīs Jēkabs Ekhards.

21. aprīlī olimpiskai mēnesis noslēgsies ar kopīgu vingrošanu 1.-12. klasēm.

Lieldienu stafetes sākumskolas skolēniem – 28.03.2023.

 Lieldienas parasti asociējas ar saulainu laiku, tieši tāda bija mūsu izvēlētā diena sākumskolas stafešu norisei. Skolas sporta zāle bija saulaina un piepildīta ar skolēnu pozitīvajām emocijām, kas bija dzirdamas pat uz ielas.

Sportiskās aktivitatātes šoteiz tika organizētas divās dažādās spēju grupās. Bērniem ar smagiem fiziskās atīstības traucējumiem uzdevumi bija pielāgoti viņu iespējām, bet pārējie skolēni veica fiziski aktīvākus un straujākus uzdevumus.

Skolēni ar smagiem kustību traucējumiem un skolēni, kam ir ierobežotas fiziskās aktivitātes sacentās pildbumas un vieglās bumbas mešanā tālumā no stāvokļa sēdus. Vislabāk veicās Damiram no 1.b klases, Kārlim no 2.a klases un Mariannai no 1.b klases.

Pretstafetes laikā bumba tika ielikta konusā un tā bija jānogādā komandas biedram otrā zāles malā. Visgrūtāk izrādījās sacensību karstumā nepazaudēt konusā ievietoto bumbu. Reizēm konuss sašķiebās, un bumba slīdēja ārā no tā.

Kā nākošo uzdevumu, skolēni izpildīja bumbas metienus basketbola grozā. Grozu augstumi bija pielāgoti, un arī attālums līdz grozam tika mainīts pēc skolēnu spējām. Šajā uzdevumā vislabāk veicās Kārlim no 2.a, Gļebam no 4.a un Mariannai no 1.b klases.

Izmantojot brīvo brīdi, kamēr pārējie pildīja uzdevumu, skolēni pāros veica piespēles viens otram.

Noslēgumā skolēni tika sadalīti divās komandās, un pirmo reizi mūsu skolas jaunākie skolēni piedalījās Boccio spēles sacensībās. Marianna, Vadims, Damirs un Boriss spēlēja ar zilās krāsas bumbiņām pret Gļebu, Benjaminu, Kārli un Iskanderu, kuri izlozē tika pie saraknās krāsas bumbiņām. Spēle noslēdzās ar 2:1 sarkanās komandas labā.

Visu uzdevumu veikšanā tika izmantotas bumbas un bumiņas, kas šoreiz tika asociētas ar Lieldienu tradīciju – Olu ripināšanu.

Ļoti liels paldies jāsaka šo bērnu asistentiem, kuru atbalsts šādos uzdevumos ir neatsverams. Atsaucīgi bija arī 12.a klases skolēni Raitis un Jānis, kas nodrošināja tehnisko sagatavošanos un veiklu inventāra padošanu bērniem.

Otrā zāles malā valdīja ne mazāk spraigas sacensības. Skolēni tika sadalīti četrās komandās un uz maiņām veica pirmo uzdevumu “Dzeguzes ligzda”. Skolēni sastājās pie apļiem, kas bija izvietoti visā zāles garumā. Pirmā dalībnieka aplī bija ļoti daudz dažādas krāsas un izmēra bumbiņu “dzeguzes olas”, tās dalībniekiem bija jāpārceļ no viena apļa otrā, kamēr visas bumbiņas nonāk otrā zāles galā. Aktivitātes pamatā bija atsauce uz dzeguzes īpatnējo ligzdošanu. Dzeguze pati savu ligzdu netaisa, bet olas iedēj citu putnu ligzdās, pēc tam olas perē un putnēnus audzina audžuvecāki.

Otrā uzdevuma laikā “Ola ligzdā” skolēni veidoja apļus, kartra apļa centrā atradās skolēns ar bumbu, kas to piespēleja visiem pēc kārtas, katru reizi saņemot piespēli atpakaļ.

Noslēdzoties sporta un veselības modulim, kurā skolēni mācījās kustību spēles un rotaļas, Lieldienu sporta svētkos tika iekļauta viena no labi zināmām un modulī apgūtājām rotaļām “Namiņš deg”.             

 Stafešu stunda noslēdzās ar lielo pretstafeti, kuras laikā bumba jeb “ola” bija jāpaņem no apļa, kas atradās zāles centrā, komandas priekšā, jānogādā savas komandas biedram otrā zāles malā, kuram tā jāatnes atpakaļ un jāieliek “ligzdā” jeb aplī, tas jādara uzmanīgi, lai bumba neizripotu jeb “ola neizkristu”.

Apkopojot stafešu stundas ieguvumus secinām, ka skolēni nostiprināja sporta un veselības modulī mācītās prasmes un iemaņas priekšmetu pārvietošanā, kustību rotaļu noteikumu ievērošanā. Ievēroja “godīgas spēles” noteikumus kā arī attīstīja sadarbības prasmes un kritisko domāšanu, pielāgojoties kā vislabāk veikt uzdevumu, un guva pozitīvas emocijas.

Pašaizsardzības meistarklase ar Latvijas karatē federācijas pārstāvi –  31.03.2023.

Olimpiskā mēneša aktivitātēs iekļāvām pašaizsardzības meistarklasi 5. – 12. klašu skolēniem, ko vadīja mūsu kolēģis starptautiskās klases tiesnesis un Latvijas karatē federācijas pārstāvis Aleksandrs Drozdovs.

Kā zinām, tad vislabākais no aizsardzības veidiem ir izvairīties no fiziska kontakta ar pretinieku – izvērtēt situāciju un nepieļaut, lai uzbrukums vispār notiktu, kā arī apzināties savu spēju robežas, kas arī ir viena no pašaizsardzības moduļa lielajām idejām.

Pamatskolas sporta un veselības programmā pašaizsardzībai ir atsevišķis VII modulis, pēc kura apgūšanas skolēni prot pareizi piezemēties no visdažādākajiem stāvokļiem, t.sk. augstumiem tā, lai negūtu traumas. Prot veiksmīgi izvairīties no sitieniem. Ir apguvuši pašaizsardzības elementus – stāju, satvērienus, pārvietošanos, pagriezienus, krišanu. Atpazīst situāciju, kad var būt nepieciešams izmantot pašaizsardzības paņēmienus, izvērtē to un pieņem lēmumu drošai rīcībai, lai izvairītos un atbrīvotos no pretinieka.

Vidusskolas kursā pašaizsardzība ir iekļauta III modulī, kas aptver kustību mākslu un fiziskās aktivitātes telpā. Kursa beigās skolēni prot atbildīgi izvērtējot situāciju, nepieciešamības gadījumos izmantot pašaizsardzības paņēmienus, ievērojot savu un citu cilvēku drošību.

Skolēniem šīs praktiskās iemaņas bija iepēja atkārtot kopā ar pedagogu, kurš ikdienā ir cieši saistīts cīņas sportu.

Līdzīgi kā iepriekšējā nodarbībā sākumskolas skolēniem, skolotājs sāka ar skaidrojumu, ko ietver pašaizsardzība. Pēc tam visi kopā izmēģināja pareizu stāju un kāju darbību, lai droši pārvietotos tumšās telpās, naktī.

Izglītojamie atkārtoja, kā pareizi sagrupēties un kā krītot sevi aizsargāt amortizējot kritienu ar rokām.

Turpinājumā uzmanība tika pievērsta tam, kā atbrīvoties no uzbrucēja satvēriena un kā bloķēt pretinieka sitienus.

Nākošajā tiksanās reizē vidusskolēni uzzinās, kā rīkoties, ja uzbrucējam ir aukstais ierocis.

Nodarbības laiks pagāja ļoti ātri, un skolēni atzinīgi novērtēja šādu nodarbību profesionāļa vadībā.

Lieldienas – 2023 sākumskolā

Lieldienas ir pavasara saulgriežu svinības. Lai iepazīstinātu un atgādinātu Lieldienu rituālus un tradīcijas, sākumskolā 1.-4.a klasēs notiek folkloras Lieldienu pasākums.

2.a klases skolēni skandēja latviešu tautasdziesmas, trešklasnieki iepazīstināja ar Lieldienu tradīcijām un ēdieniem citās valstīs. Savukārt, 4.a klases skolēni visus klātesošos iepazīstināja ar latviešu tautas tradīcijām, ticējumiem un rituāliem, ko ievēroja senlatvieši, mēģinot tos pielāgot mūsdienām.

Lai uzlabotu skatuves runas kultūru un uzstāšanās prasmes, bija jāuzstājas  un savs teksts jānorunā ikkatram. Turpretī klausītājiem bija jāatkārto prasmes klausīties, kā arī uzvedības noteikumi publiskos pasākumos.

Dziesmas un stāstījumus nomainīja spēles un rotaļas, smiekli un jautrība – viss, kā jau šajos gaišajos pavasara svētkos pienākas.

Nākamajās dienās svētku aktivitātes turpinājās katrā klasē gan mācību stundās, gan klases Lieldienu pasākumā.

Lieldienas 2023

  • BRĪVAS dienas:
  • 7.04.2023.     Lielā piektdiena
  • 9.04.2023.     Pirmās Lieldienas
  • 10.04.2023.    Otrās Lieldienas

Par kinofilmu “Jelgava`94”

Bijām ļoti apmierināti ar iepriekšējo pieredzi, apmeklējot nelielo kinoteātri “KinoBize”, kas atrodas piecpadsmit minūšu gājiena attālumā no skolas, tāpēc izvēlējāmies to apmeklēt vēlreiz, lai noskatītos filmu “Jelgava 94”.

 Filma ’’Jelgava 94’’ ir 2019. gada Latvijas spēlfilma. Filmas režisors ir Jānis Ābele, tā veidota pēc tāda paša nosaukuma Jāņa Joņeva romāna motīviem.

Filma tika nominēta deviņām Lielā Kristapa balvām, no kurām ieguva četras — labākais spēlfilmas režisors, labākā aktrise otrā plāna lomā, labākais kostīmu mākslinieks un labākais grima mākslinieks.

Šī mācību gada laikā izlaiduma klase latviešu valodas un literatūras stundās jau bija analizējusi šo darbu, kā arī skolēni bija veidojuši prezentāciju, līdz ar to likumsakarīgi, ka izvēlējāmies doties uz šo filmu. 11. un 10. klases skolēni filmu noskatījās pirms grāmatas lasīšanas, līdz ar to viņiem šī pieredze noderēs turpmākajā mācību procesā.

Skolēnu viedoklis par filmu un kinoteātri KinoBize” >>>ŠEIT

LEPOJAMIES!

Fizikas valsts 73. olimpiādes 3. posms  notika 2023. gada 23.-24. martā plkst. 10.00 – 17.00 LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā, Zinātņu mājā, Jelgavas ielā 3, Rīgā.

9.a klases skolniekam NIKITAM  BARANOVAM – ZELTS, 1. pakāpes diploms.

Izsakām pateicību pedagogam Maya Samusevich par atbalstu talantīgajiem skolēniem un līdzdalību valsts olimpiādes vērošanas komisijas darbā.

LEPOJAMIES

Pamatojoties uz Rīgas valstspilsētas fizikas  73. olimpiādes 2. posma rīcības komisijas 06.02.2023. lēmumu 2.VIETA piešķirta 9.a klases skolniekam NIKITAM BARANOVAM.

LEPOJAMIES!

Pamatojoties uz Rīgas pilsētas matemātikas 73. olimpiādes 2. posma rīcības komisijas 28.02.2023. lēmumu 1.VIETA piešķirta 9.a klases skolniekam NIKITAM BARANOVAM. Uzaicināts piedalīties Matemātikas valsts 73. olimpiādes 3. posmā, kas notiks 2023. gada 6.aprīlī LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē, Jelgavas ielā 3, Rīgā.

LEPOJAMIES!

Pamatojoties uz 49. latviešu valodas un literatūras valsts olimpiādes 2. posma 11. – 12. klašu skolēniem Rīgas valstspilsētā rīcības komisijas 27.02.2023. lēmumu piešķirta ATZINĪBA par veiksmīgu piedalīšanos 12.a klases skolniecei LAURAI  ZIĻEVAI.

LEPOJAMIES!

Pamatojoties uz Rīgas valstspilsētas ķīmijas  64. olimpiādes 2. posma rīcības komisijas 30.01.2023. lēmumu 2.VIETA piešķirta 9.a klases skolniekam NIKITAM BARANOVAM. Uzaicināts piedalīties Ķīmijas valsts 64. olimpiādē.

Tikšanās ar projekta “Future heroes Latvia” dalībniecēm.

9.a klases skolēnus apciemoja projekta  “Future heroes Latvia” vadītāja un divas projekta dalībnieces, kas dalījās ar savu iegūto pieredzi un sasniegumiem šajā projektā. Šis projekts piedāvā līderības un uzņēmējdarbības programmu meitenēm 6 mēnešu garumā.  Dalībnieces dalījās ar savu pieredzi par projekta attīstību un realizēšanu. Meitenes stāstīja par ieguvumiem un savu izaugsmi piedaloties šajā projektā.

Projekta vadītāja pastāstīja par šo programmu un aicināja skolnieces piedalīties jaunajā sezonā. kā arī prezentēja citu dalībnieču darbu, kuras pašas nevarēja ierasties uz tikšanos.

Informācija, ko guvām no prezentācijām, mums likās saistoša un noderīga. Apsveram domu piedalīties šajā starptautiskajā projektā nākamajā gadā.

Zinātniski pētniecisko darbu publiskā aizstāvēšana

7. līdz 12. klašu skolēniem bija iespēja noklausīties 12. klašu ZPD prezentācijas. Skolēni varēja ņemt piemēru no šīm prezentācijām un smelties idejas saviem ZPD. Atmiņā ir palikusi 12.a klases skolnieces Amandas prezentācija par jaunu aplikācijas izveidi ēdienu pasūtīšanai kinoteātrī. 12.a klases skolēns Jānis savā ZPD pētīja Limbažu pilsētas pilsētplānojumu un izmantoja speciālas programmas datu apstrādei un kartes izveidei. 12.b skolēns Aleksandrs stāstīja par demogrāfisko situāciju Latvijā, par sava pētījuma aspektiem un izdarītajiem secinājumiem. Ļoti interesanta bija arī 12.b klases skolnieku Ņikitas un Aleksa prezentācija par mājdzīvnieku barošanas sistēmas moduli, ko varēja redzēt un izmēģināt klātbūtnē. Skolēni darbus prezentēja ļoti interesanti. Klausītāji pēc prezentācijām aktīvi uzdeva jautājumus un ieguva atbildes. 

Aicinām solidarizēties

Solidarizējoties ar Ukrainas tautu, Latvijas Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētājs, premjerministrs un ārlietu ministrs 24. februārī plkst. 9.00 aicina visus Latvijas iedzīvotājus uz mirkli pārtraukt ikdienas gaitas un vienoties klusuma brīdī, pieminot un godinot Ukrainas tautas upurus.

            Par kinofilmas “Mātes piens” apmeklējumu

Latviešu valodas un literatūras padziļinātā kursa stundās, izlaiduma klases skolēni analizēja Noras Ikstenas literāro darbu “Mātes piens”. Izmantojot iespēju, vidusskolas skolēni devās uz Kino Bize, lai noskatītos Ināras Kolmanes ekranizējumu pēc Noras Ikstenas romāna “Mātes piens” motīviem.

Latviešu valodas un literatūras padziļinātā kursa programmas apguves laikā, skolēnam katra temata apguvē jāizpilda trīs rakstveida uzdevumi, viens no tiem ir recenzija, ko skolēni veica pēc romāna “Mātes piens” un tāda paša nosaukuma filmas noskatīšanās.

            Grāmatu skolēni jau bija izlasījuši pirms kāda laika, tāpēc ar nepacietību gaidīja filmas parādīšanos uz ekrāniem.

Skolēnu pārdomas par grāmatu un filmu “Mātes piens” varat lasīt >>>ŠEIT

Klātienē noritējusi bioloģijas valsts 45. olimpiāde

No 25. līdz 27. janvārim notika bioloģijas valsts 45. olimpiāde, kuru rīko Valsts izglītības satura centrs (VISC) sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultāti. Valsts posmā bija aicināti piedalīties 151 skolēns, kuri ieguvuši augstākos  rezultātus olimpiādes novadu posmā 9., 10., 11., un 12. klasēs.

LEPOJAMIES! 9.a klases skolēnam Nikitam Baranovam – ZELTS, 1. pakāpes diploms.

LEPOJAMIES!

Pamatojoties uz Rīgas valstspilsētas bioloģijas  45. olimpiādes 2. posma rīcības komisijas 16.12.2022. lēmumu 1.VIETA piešķirta 9.a klases skolniekam NIKITAM BARANOVAM.

Labdarības koncerts “Mīlestības pieskāriens”

Sestdien, 2023.gada 28.janvārī Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē norisinājās labdarības koncerts “Mīlestības pieskāriens”. Koncerts tika organizēts, lai savāktu ziedojumus Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles iekštelpu kapitālajam remontam, jo baznīca ir celta jau 12.gs. Kā teica projekta vadītājs Lūkass Mairis Marcinkevičs – mēs visi kopā katrs ar savu pienesumu, lielu vai mazu, varam darīt lielas lietas. Arī mūsu kora dalībnieki Rīgas 66.vidusskolas un personīgi direktores E.Guruli vārdā veica ziedojumu baznīcas remontam.

Klātesošos uzrunāja Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Pasākumu vadīja diktore Velta Puriņa un režisors Valdis Lūriņš. Tajā piedalījās plašs mūziķu un mākslinieku pulks: Sonora Vaice, Ieva Akuratere, Adrians Kukuvass un viņa meita Adrija, Alina Feodorova, grupas “Pērkons” dalībnieki Juris Kulakovs, Ieva Akuratere, Raimonds Bartaševičs, bērnu vokālā grupa “Dzeguzīte”, Rīgas 6.vidusskolas pūtēju orķestris, kā arī mūsu Rīgas 66.vidusskolas koris, u.c.

LTV1 ziņu dienesta Rīta panorāmā sarunā ar projekta vadītāju Lūkasu Mairi Marcinkeviču un komponistu Māri Lasmani varēja uzzināt par koncerta ideju. Savukārt mūziķi Inguna Kalniņa, Alina Feodorova, Adrians Kukuvass, trompetists Kristers Mucenieks un “Dzeguzēni” iepazīstināja ar šī labdarības pasākuma himnu “Mēs esam kopā”.

Intervija un himna >>>ŠEIT

Koncerta dienā mūsu kora dalībnieki jau savlaicīgi pulcējās skolā, lai saģērbtos koncerta tērpos, paņemtu nepieciešamās lietas un kopā ar skolotājām dotos uz Rīgas Svētā Jēkaba katedrāli. Jau plkst.14.00 bija paredzēts pirmais mēģinājums. Pirmo reizi tikāmies ar komponistu Māri Lasmani, kura dziesmu bija paredzēts dziedāt koncertā. Komponists pats spēlēja klavieru pavadījumu mūsu izpildījuma laikā. Plkst.15.00 visi koncerta dalībnieki pulcējās uz kopmēģinājumu.

Koncerts bija ļoti apmeklēts, cilvēki stāvēja pat uz trepēm, bet daži pat priekštelpā, jo nevarēja tikt iekšā. Skatītāji neskopojās ar aplausiem. Tie bija vienādi skaļi un sirsnīgi gan tad, kad uzstājās skolēni, gan tad, kad uzstājās slaveni mākslinieki.

Paldies mūsu skolēniem par brīnišķīgo uzstāšanos! Paldies mūzikas skolotājām Zigrīdai Lūsei un Baibai Lasmanei par skolēnu sagatavošanu pasākumam! Paldies vecākiem, kas nodrošināja bērnu ierašanos!

Pirmā palīdzība un pašaizsardzība sporta stundās

Mācību stundā Sports un veselība, izglītojamie ne tikai uzlabo savu veselību un attīsta fiziskās īpašības, bet arī apgūst pašaizsardzības prasmes un pirmo palīdzību.

Vispirms stundās tika izrunāts, kādas bīstamas situācijas var gadīties ikdienā, kad skolēns ir viens. Šādas situācija var rasties gan uz ielas, gan kāpņu telpā, gan mājās. Kā rīkoties un kur zvanīt, kā  un kam lūgt palīdzību?

Pašaizsardzības moduļa noslēgumā 1. – 2. klašu izglītojamie praktiski izmēģināja brūču apkopšanu lellei “Lolai”. Viņi praktiski sagatavoja brūci plākstera uzlīmēšanai, to attīrīja un dezinficēja, kā arī izvēlējās atbilstošus plāksterus, lai nosegtu brūci. Pāris dienās “Lola” kļuva ļoti iemīļota sākumskolas jaunākajās klasēs.

Otra šī moduļa sadaļa saistās ar pašaizsardzības prasmēm. Visa pamatā ir kustību veiklums un kritiskā domāšana, sporta modulī “pašaizsardzība” tam ir liela loma. Pašaizsardzības prasmes tiek apgūstas tikai kā aizsardzības veids, un tās nekad netiek izmantotas uzbrūkot.

Sākumskolas skolēniem šo iemaņu pamatus, kurus viņi turpinās nostiprināt, demonstrēja mūsu kolēģis – starptautiskās klases tiesnesis un Latvijas karatē federācijas pārstāvis Aleksandrs Drozdovs. Aleksandrs soli pa solim atklāja pašaizsardzības būtību un pamatus. Vispirms visi dalībnieki kopā ar treneri iesildījās skrienot un izpildot vispār attīstošo vingrojumu kompleksu. Sekoja īss skaidrojums par to, ko ietver pašaizsardzība. To veido trīs savstarpēji saistītas daļas. Vispirms jau drošu pārvietošanos, piemēram tumšā telpā vai ikdienas gaitās pa slidenām virsmām. Treneris nodemonstrēja, un visi kopā izmēģinājām pareizu stāju un kāju darbību, lai droši pārvietotos tumšās telpās vai naktī. Izglītojamie mācījās, kā sagrupēties un krītot sevi aizsargāt, amortizējot kritienu ar rokām.

Otrajā pašaizsardzības nodarbības daļā uzmanība tika pievērsta tam, kā atbrīvoties no uzbrucēja satvēriena.

Audzēkņi izmēģināja atbrīvoties no satvēriena, kurš izpildīts ar tajā pašā pusē esošo roku un, ja satvēriens izdarīts ar pretējo roku.

Visbeidzot izglītojamo uzmanība tika vērsta uz to, kā atvairīt jeb bloķēt sitienu, izskaidrojot arī to, kāpēc kaitējums rokai vai plaukstai salīdzinoši ir daudz mazāks nekā galvai vai iekšējiem orgāniem.

Nodarbības beigās visi dalībnieki izspēlēja veiklības spēli, un noslēgumā teica paldies par interesanto un noderīgo nodarbību.

Turpinot apgūt pašaizsardzību, izglītojamie mācīsies un nostiprinās aizsardzības stājas un pārvietošanās veidus, satvērienus un sitiena veidus, pretpaņēmienus, kā arī prasmes pārvietojoties izvairīties no partnera mēģinājumiem pieskarties jebkurai ķermeņa daļai – prasmes atbrīvoties no dažāda veida satvērieniem.

Par prieku sev un citiem

Vācu valodas stundu ietvaros 4.a., 5.a un 6.a klases skolēni kopā ar skolotāju Svetlanu Golovanovu rakstīja Ziemassvētku apsveikumus skolēniem Polijā un Francijā, kas arī mācās vācu valodu. Viņi mūsu kartiņas saņēma laicīgi pirms Ziemassvētkiem. Mēs diemžēl ar nelielu kavējumu – atbilde no Francijas (5.klasei) pienāca uzreiz pēc ziemas brīvlaika, no Polijas (4. un 6.klasēm) – tikai šonedēļ.

Mūsu bērniem bija milzīgs prieks un pārsteigums, it īpaši tāpēc, ka poļu skolēni katram bija sagatavojuši savu kartiņu. Kā attīstīsies mūsu starptautiskā draudzība tālāk, pagaidām grūtu spriest. Jebkurā gadījumā tā bija lieliska pieredze bērniem, lai saprastu, ka valoda ir unikāls rīks, lai veidotu jaunas attiecības.

Labdarības koncerts

Labdarības koncerta “Mīlestības pieskāriens” afiša

Esiet mīļi gaidīti labdarības koncertā “Mīlestības pieskāriens”!

Kad? 2023. gada 28. janvārī  plkst.16:00

Kur? Sv.Jēkaba katedrālē, Rīgā, Jēkaba ielā 9.

Koncertā piedalīsies arī mūsu skolas koris.

Ar cieņu Zigrīda Lūse un Baiba Lasmane

Aicinām piedalīties izlietoto bateriju konkursā

Jau vairāku gadus mūsu skolas skolēni un skolotāji izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”. “Tīrai Latvijai!” ir plašākais un vērienīgākais otrreizējo izejvielu vākšanas un vides izglītības aktivitāšu projekts, ko organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO” un Valsts izglītības satura centru.

Konkursa organizētāji raksta: “Piedaloties konkursā, ikkatrs tā dalībnieks veicinās videi kaitīgu preču nenonākšanu dabā un to pārstrādi otrreizējās izejvielās, saudzējot vidi un taupot resursus”.

Arī mums, nododot izlietotās baterijas, ir iespēja padarīt mūsu vidi tīrāku .

Izlietoto bateriju vākšana norisinās līdz 2023. gada 15. martam.

Konkursa uzvarētājus noteiks 2 nominācijās:

  • gan pēc savāktā izlietoto bateriju apjoma uz 1 izglītības iestādes izglītojamo,
  • gan pēc kopējā izglītības iestādes savāktā bateriju apjoma. 

Konkursa rezultāti tiks apkopti un paziņoti 2023. gada 9. maijā.

Sporta stafetes 1.un 2.klašu skolēniem kopā ar vecākiem “Skolā droši” 

Mācību gada sākumā skolas pirmo un otro klašu audzēkņu vecākus aicinājām piedalīties sporta stafetēs kopā ar bērniem. Skolēniem ir liels prieks, ka viņiem ir iespēja darboties kopā ar vecākiem, arī vecākiem ir pozitīvas emocijas.

Šogad sporta dienā piedalījās ļoti daudz vecāku, ģimenes pārstāvēja gan tēvi, gan māmiņas, dažiem skolēniem piedalījās abi vecāki. Diemžēl, dažiem skolēniem neviens no ģimenes nevarēja ierasties. Viņus atbalstīja klases audzinātājas.

Pirmie sporta aktivitātes ar vecākiem uzsāka 1.a, 2.a un 2.b klases skolēni.

Nodarbības sākumā skolotāja uzmundrināja visus dalībniekus, novēlot visiem sportisku garu un labu garastāvokli.

Skanot atraktīvai mūzikai, sākās iesildīšanās. Gan audzēkņi, gan vecāki izpildīja vispārattīstošo vingrinājumu kompleksu, un noslēgumā visi spēlēja sunīšus ar mainītiem noteikumiem.

Sporta aktivitātes bija organizētas atbilstoši skolēnu spējām. Bija gan individuāli veicami uzdevumi, gan arī uzdevumi, kuros bija jāparāda sadarbības prasmes kopā ar māmiņu vai tēti.

Viens no šādiem sadarbības uzdevumiem bija lidojošā šķīvīša pārnešana, uz kura novietota tenisa bumbiņa.

Uzdevumi ar baloniem vienmēr rada emocijas – vēl jo vairāk, ja balons ir jāpārvieto divatā.

Azartiska izvērtās arī “drēbju kāršana uz auklas”.

Noslēgumā katrs dalībnieks saņēma salduma balviņu, bet ģimenes – atzinības rakstus par dalību sporta stafešu dienā “Skolā droši”.

Vecāki no sirds teica paldies par iespēju darboties kopā ar bērniem, kā arī pieminēja, ka bijis patīkami izjust skolas gaisotni.

Nākošajā dienā sportiskās aktivitātes turpināja 1.b klases skolēni ar vecākiem. Šai klasei sportiskās aktivitātes tika pielāgotas īpaši, lai vienlīdz labi varētu piedalīties visi skolēni. Skolēniem šajā dienā bija 100% atbalsts no vecākiem. Visiem skolēniem bija ieradies kāds no vecākiem.

Tieši tāpat kā iepriekš, sportiskās aktivitātes sākās ar kopēju iesildīšanos. Atšķirībā no iepriekšējās dienas stafešu uzdevumi bija vairāk individuāli un veicami kopā ar vecākiem vai asistentiem.

Viens no uzdevumiem bija bumbas ieripināšana noteiktā laukumā, tādejādi krājot punktus.

Citā, ripinot bumbu, ar to bija jānogāž pēc iespējas vairāk ķegļu. Rezultātus skaitījām kopā vecākiem un bērniem.

Skaļāka un emocionālāka, nekā bijām paredzējuši, bija balona spēlēšana pāri auklai.

Arī šoreiz noslēgumā visi dalībnieki saņēma pārsteiguma balvas, bet ģimenes – atzinības rakstus par dalību.

 Tāpat kā iepriekšējā dienā, vecāki bija smaidīgi un teica paldies par iespēju sportot kopā ar bērniem.

12.a klases piparkūku darbnīca

Ja skolā sāk smaržot piparkūku aromāts, tad ir skaidrs, Ziemassvētki nav aiz kalniem. Šogad būtu divpadsmitā reize, kad klase kopā ceptu piparkūkas, tomēr pandēmija divus gadus diktēja savus noteikumus.

Skatoties iepriekšējo gadu foto, tagad varam uzelpot, jo pirms gada piparkūrkas cepām maskās.

Kā teica Laura “Nav jau svarīgi tās piparkūkas pēc tam apēst, bet kopā darbojoties tās cept.”

Smaržīgajai nodarbei izvēlējāmies pēdējo 1.semestra mācību dienu, kad vairs nav jādomā par neizdarītiem darbiem un atzīmēm.

Mūs nelielais pulciņš, gan bija pavisam mazs, jo Raiti un Jāni iepriekšējās dienās bija “noķēris” vīruss.

Cepšanas procesa laikā atcerējāmies iepriekšējos gadus. Lielākās emocijas bija par gadu, kad pēc piparkūku darbnīcas devāmies uz Ķekavas novada Jenčiem, vedot burkānus un kartupeļus meža zvēriem kā simboliskas Ziemassvētku veltes.

Atcerējāmies arī reizi, kad piparkūkas tika rotātas ar krāsaino, pašu taisīto glazūru.

Guntas pārdomas “Ka šī ir pēdējā reize, kad kopā skolā cepam piparkūkas”, iekustināja tēmu par tuvākiem un tālākiem nākotnes plāniem.

Čakli darbojoties, pāris stundās piparkūkas bija izceptas un salīdzinoši ātri tās arī tika apēstas.

1.-4.b klase Ziemassvētku gaidās

Vispirms skolēni piedalījās izstādē „Mans ziemas apģērbs”, kur paši izdomāja dizainu savai cepurei un cimdiem.

Ziemassvētku laiks ir īpašs skolēniem: tas ir gan egles rotāšana, gan Adventes kalendāra sagaidīšanas prieks un, protams, skolas un klases Ziemassvētku pasākumi. Šie Ziemassvētki bija krāsaini un jautri!

Sākot ar 28. novembri sadarbībā ar skolēnu vecākiem tika īstenots Adventes kalendārs, kur klases audzinātāja piepildīja Ziemassvētku zeķi ar suvenīriem un mazām  dāvaniņām skolēniem visas 4 nedēļas pirms Ziemassvētkiem.

15. decembrī skolas gaiteņos smaržoja pēc piparkūkām, jo sākumskolai bija tradicionālais piparkūku cepšanas pasākums.

21. decembrī notika gan liels Ziemassvētku koncerts, kur 1.-3.klašu skolēni sadarbībā ar klases audzinātājiem un mūzikas skolotāju veidoja priekšnesumus, gan paši skolēni piedalījās interaktīvā Ziemassvētku pasākumā.

23.decembrī skolēnus gaidīja noslēguma pasākums klasē, kur notika liecību izsniegšana, apbalvošana par dalību izstādēm, piedalīšanās konkursos, jautrā pasēdēšana klasesbiedru pulkā.

4.a klase Ziemassvētku noskaņās

Jau tradicionāli, gatavošanās Ziemassvētkiem notiek, izvēloties ludziņu, ko iestudēt. Šogad izvēlējāmies lugu pēc Margaritas Stārastes pasakas motīviem “Rūķis – sveču lējējs”. Katrs skolēns atrada lomu, atbilstošu savām spējām.

2. decembrī, jau otro reizi, devāmies uz Latvijas valsts mežu vēstniecību Rīgā, kur Kalsnavas arborētuma darbinieku vadībā piedalījāmies Adventes vainagu darināšanas darbnīcā. Katrs skolēns izgatavoja savai ģimenei skaistu Adventes vainagu.

Dizaina un tehnoloģiju, vizuālās mākslas stundās skolēni  izgatavoja gan logu, gan klases dekorus un izdekorēja klasi svētkiem. Šogad rotājumu tēma bija “Ziemassvētku rūķi” Tāpat, tika gatavoti apsveikumi vecākiem, kuru izšūšanā aizņēma vairākas nedēļas.

19.12. skolēni piedalījās daiļrunas konkursā “Pie eglītes”. Bērni Ziemassvētku dzejoļus izvēlējās un sāka mācīties jau novembra izskaņā. Pilnveidojot prasmi runāt atbilstoši situācijai, ievērojot runas kultūras un uzvedības etiķetes normas,  uztvert valodas un runas būtību, runas veidus, runas tempu un tembru, loģisko uzsvaru tekstā. 1.vietu  ieguva Dāvids, 2.vietu- Kitija , bet 3.vietu -Emīls.

Sociālās zinībās un vēsturē izglītojamie iemācījās, kā plānot un organizēt svētkus. Šīs mācību stundas tēmu, skolēni ne tikai saplānoja teorētiski, bet arī noorganizēja Ziemassvētku klases vakaru. Šoreiz par vakara vadītāju ievēlēja Katrīnu Detlavu. Katram skolēnam tika iedalīti savi pienākumi  gan plānojot, gan organizējot Ziemassvētku klases pasākumu. Bērni izlozēja slepeno draudziņu, kam jāsagādā dāvaniņa. Sagatavoja priekšnesumu un spēles. Pasākums izdevās pārsteidzoši jautrs un interesants. Pasākumam beidzoties, bērni jau sāka plānot nākamo.

20.12. Adventes laikā un Ziemassvētkos viens no populārākajiem konditorejas izstrādājumiem ir piparkūkas. Šajā dienā  arī 4. klase cepa piparkūkas,  ar kuru īpašo smaržu piepildīja visu skolu.

21.12. pie 4. klases viesojās Ziemassvētku vecītis, kurš apmaiņā pret dāvanām, vēlējās dzirdēt Ziemassvētku dzejolīti. Skolēni  dejoja un gāja rotaļās un fotografējās kopā ar Ziemassvētku vecīti.

22.12. skolēni piedalījās bibliotekāres sagatavotajā  viktorīnā ”Svētki nāk”.

23.12. sākumskolā norisinājās folkloras Ziemassvētku pasākums. Skolēni bija sagatavojuši Ziemassvētku tautasdziesmas, kuras noskaitīja pie skolas lielās egles. Tā kā viena no Ziemassvētku tradīcijām ir maskošanās, skolēni bija tērpušies dažādās dzīvnieku maskās. 4. klase iepazīstināja ar Ziemassvētku ticējumiem, stāstīja, kā tas saskan ar mūsdienām.  Ar lielu interesi skolēni izmēģināja  Ziemassvētku zīlēšanas tradīcijas. Jautrībai notika spēles un rotaļas, neizpalika arī dziedāšana.

3.a klases decembra notikumi

Ziemassvētkiem sākām gatavoties jau pēc 18. novembra, Latvijas dzimšanas dienas ,nosvinēšanas. Skolotāja Gita pēc  A.A. Milna grāmatas “Vinnijs Pūks” motīviem sarakstīja ludziņu, kas bija pielāgota tieši 3. a klases skolēniem. Bērni noklausījās ludziņas lasījumu un izvēlējās sev vispiemērotāko ludziņas tēlu. Tā aizsākās gatavošanās lielajam Ziemassvētku koncertam.

2. decembrī devāmies uz Latvijas valsts mežu vēstniecību Rīgā, kur Kalsnavas arborētuma darbinieku vadībā piedalījāmies Adventes vainagu darināšanas darbnīcā. Katrs skolēns izgatavoja savai ģimenei skaistu Adventes vainagu.

8.decembrī bērni piedalījās sniega skulptūru izgatavošanā.

Dizaina un tehnoloģiju, vizuālās mākslas stundās bērni izgatavoja gan logu, gan klases dekorus un izdekorēja klasi svētkiem. Šogad rotājumu tēma bija “Eņģeļi”

Šajā  pašā laikā sākās arī apsveikumu izgatavošana. Skolēni tos izšuva.

16.12. cepām piparkūkas, kur katrs skolēns parādīja piparkūku mīlas rullēšanas, piparkūku gatavošanas un rotāšanas prasmi.

19.12. skolēni piedalījās daiļrunas konkursā “Pie eglītes”. Bērni ļoti cītīgi mācījās Ziemassvētku dzejoļus, mēģināja deklamēt ne tikai izteiksmīgi, bet savā runā iesaistīja gan žestus, gan mīmiku, pieskaņoja arī tērpus. 1. vietu jau vairākus gadus pēc kārtas ieguva Roberts Alfrēds Aveniņš. 2. vietu- Ričards Balašonoks, bet 3. vietu -Linda Ponomarčuka.

Ar gatavošanos šim konkursam, katrs skolēns iemācījās vienu Ziemassvētku dzejoli, ko vēlāk varēs izmantot gan skolā, gan mājās, tiekoties ar Ziemassvētku vecīti.

            Šajā paša dienā norisinājās Ziemassvētku klases vakars, kuram katrs skolēns gatavojās individuāli.  Kopā ar vecākiem sagatavoja cienastu un iesaiņoja dāvanu loterijai, izdomāja un sagatavojās  spēlei  vai atrakcijai. Pēc šādiem sagatavošanās darbiem izdevās ļoti jautrs pasākums.

            21.12. 3. klasi apciemoja Ziemassvētku vecītis, kas noklausījās bērnu deklamētos dzejoļus un izdalīja dāvanas. Skolēni viņam iemācīja dažas rotaļas un kopā tās izspēlēja.

            22.12. skolēni piedalījās bibliotekāres sagatavotajā  viktorīnā ”Svētki nāk”

Diemžēl skolēnu slimošanas dēļ lielais Ziemassvētku koncerts tika atcelts, tāpēc ludziņas izrādīšana izpalika.

            23.12. sākumskolā norisinājās folkloras Ziemassvētku pasākums. Katra klase bija sagatavojusi Ziemassvētku tautasdziesmas, kuras visiem pie lielās egles arī noskaitīja. Skolēni bija tērpušies dažādās dzīvnieku maskās. 4. klase iepazīstināja ar Ziemassvētku ticējumiem, ko var izmantot arī mūsdienās.  Visinteresantākā bērniem šķita Ziemassvētku zīlēšanas tradīcija, ko varēja arī izmēģināt. Neizpalika arī rotaļas un dziedāšana.

Piparkūku cepšana 1.-4.klasē

Jau kuru gadu pēc kārtas, Rīgas 66. vidusskolā tiek glabātas un skolēniem nodotas dažādas tradīcijas. Adventes laikā skola piepildās ar piparkūku smaržu, jo skolēni sadarbībā ar skolotājām cep piparkūkas. 

No paša rīta klasē valdīja zināms satraukums un  patīkamas gaidas. Šajā dienā skolēniem bija paredzētas dažādas aktivitātes. No rīta skolēni pārbaudīja, vai ir līdzi viss nepieciešamais cepšanai: mīklas rulli, dvieļus,  formiņas.  Piparkūku cepšana ir skolēnu vismīļākā nodarbība pirms Ziemassvētkiem.

Vispirms ar klases audzinātājas palīdzību, izrullēja mīklu plānu, tad sāka veidot cepumu ar formiņām. Kad cepumi bija gatavi,  visu novietoja uz paplātes un skolotājas ievietoja paplāti krāsnī. Pēc stundas piparkūkas bija gatavas un skolēni varēja tos izrotāt.

Pēc piparkūku pagatavošanas daļa tika iesaiņota un nodota kā dāvana skolēnu ģimenēm.

6.a klase Igaunijā

Agrā 2. novembra rītā mūsu 6. a klase, kopā ar 9. a klasi un audzinātājām, kāpa autobusā, lai dotos uz AHHAA centru Tartu pilsētā. Dažiem Igaunijas apciemojums bija pirmo reizi mūžā, kas šo braucienu padarīja īpaši svarīgu. Ceļš bija garš, bet pagāja ātri. 
Ļoti interesants bija moments, kad autobusa priekšgals jau atradās Igaunijas Valgā, bet aizmugure- Latvijas Valkā.

Ierodoties AHHAA centrā, mūs sagaidīja gids, kurš visu paskaidroja un piedzīvojums varēja sākties. 

   ,,Šajā ekskursijā Zinātnes centrā man visvairāk patika krēsls, kurā tu iesēdies un ar striķi sevi velc apm. 8 metrus augšā. Pirmo reizi pašā augšā bija mazliet bail, bet pēc tam viss bija jautri. Man arī ļoti patika tas, ka tur bija tāda liela bumba, kurā tu kāp iekšā un viņa sāk griezties tā, ka vienā brīdī tu esi ar kājām gaisā un tad piespiežot pogu samainās virziens.” 

                                                                                                                  Matilde

   ,,Ekskursijā man visvairāk patika zemestrīču māja un vieta, kur varēja skriet kā kāmis. Vēl man ļoti patika spoguļu istaba. Ļoti bailīgi bija braukt ar riteni pa debesīm.”

                                                                                                                  Hugo

Pēc vairākām stundām, ko pavadījām zinātnes centrā, devāmies apskatīt Tartu vecpilsētu, kā arī paēst pusdienas.

      ,,Mēs pastaigājāmies pa Tartu vecpilsētu. Izrādās, ka senos gados te mācījušies daudzi latvieši. Mēs apskatījām Šķībo māju, kur tagad ir Mākslas muzejs. Šokolādes veikalā Kalev, nopirku sev saldumus.”

                                                                                                                  Agate

Jau stipri krēsloja, kad sēdāmies autobusā , lai sāktu ceļu mājup. 

    ,, Vakarā, kad ārā bija tumšs, autobusā bija interesantāk. Apgaismojumā dega dažas zilas lampiņas, daži aizmiga, daži sarunājās. Mums visiem ļoti patika šī ekskursija. Gribam atkal kaut kur tālu braukt!”

                                                                                                                  Mārcis

1.-4.b klases nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”

06.12. Rīgas 66. vidusskolas sākumskolas skolēniem un pedagogiem bija unikālā izdevība programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros vērot dažādus zinātniskus eksperimentus nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti” neizejot no skolas telpām, jo skolā viesojās komandas LABORATORIUM.lv pārstāvis.

Iesaistot skolēnus diskusijā, zinātnieks skolēniem atklāja, kādos veidos zinātne un māksla ir saistīti. Ar piemēriem no kino un teātra aizkulisēm, skolēniem bija iespēja vērot, kā, izmantojot dažādas vielas, var veidot mākslīgu sniegu. Vislielākais atklājums bija, ka tieši šo pašu materiālu izmanto autiņbiksīšu ražošanā. Tad skolēnu acu priekšā zinātnieks vienai no skolniecēm izveidoja brūci ar asinīm, bet otrai “aizdedzināja” roku, taču skolniecēm tas neradīja nekādu kaitējumu.

Lai gan tas viss šķita kā viens nebeidzams brīnums, skolēni bija sajūsmā par to, cik daudz var paveikt, zinot ķīmijas un fizikas pamatus.

Protams, ka pats iespaidīgais eksperiments skolēnus gaidīja beigās, kad sprāga balons un radīja lielu blīkšķi.

Neskatoties uz iespaidīgumu, zinātnieks skolēniem stāstīja arī par drošības noteikumu ievērošanu, jo jebkurš eksperiments prasa ne tikai zināšanas, bet arī pieredzi un sagatavotību.

Visi eksperimenti skolēniem radīja izbrīnu, pozitīvu emocionālo satraukumu un vēlmi eksperimentēt.

7.a klase Riga International Biennial of Contemporary Art organizētajā meistarklasē

Decembra sākumā saņēmām piedāvājumu apmeklēt RIBOCA (Riga International Biennial of Contemporary Art) organizētās nodarbības par dažādām tēmām. Mēs izvēlējāmies Māksla+Zinātne, jo šogad 7.a klase sāk iepazīties ar STEM. Nodarbības tika organizētas ļoti tuvu skolai – Andrejostā, kopienas centrā COMMON GROUND. Tā kā mums ir izveidojusies draudzība ar 8.a  un 12. a klasi, uzaicinājām viņus sev līdzi.

Ierodoties, mūs sagaidīja divas smaidīgas, jaukas jaunietes, kas izrādījās mūsu lektores. Viņas viesmīlīgi izrādīja mums telpas, palīdzēja iekārtoties nodarbībai.

Ievadā iesildoties mēģinājām atbildēt uz 2 vienkāršiem jautājumiem:

  • Kādus uzdevumus ir viegli veikt cilvēkam, bet grūtāk datoram?
  • Kādus uzdevumus veikli izpilda dators, bet kas sagādā grūtības cilvēkam?

Tālāk skatījāmies mākslinieka Kristapa Ancāna darbu “⚠️Par ko es sapņoju? Mākslīgais intelekts un sapņi” video versiju. Lektore lika aizdomāties, kāpēc nosaukuma sākumā ir iestrādāta izsaukuma zīme, par to, vai mēs sapņojam, cik bieži tas notiek, par ko visbiežāk sapņojam, utt. Uzzinājām, ka mākslīgā intelekta sistēmas piedalās kultūras norisēs – rada skaņdarbus un gleznas, vēl mākslīgo intelektu jau izmanto klientu apkalpošanai internetā –  ir pieejami virtuālie konsultanti, tulkošana utt. Tālāk saruna risinājās par mākslīgā intelekta spējām, par to, vai ir droši, ka mašīna varētu domāt.

Nodarbības otrajā daļā katram bija jācenšas izdomāt kāda ierīce, kam piemistu mākslīgais intelekts, tā jācenšas uzzīmēt un nobeigumā prezentēt savu izgudrojumu pārējiem.

Neatbildēts palika jautājums, vai mēs tiešām gribētu, ka mašīnas varētu attīstīt sajūtas un ilgas, ko parasti piedēvē cilvēkam?

1.-4.b Latvijas Nacionālajā dabas muzejā

16.novembrī 1.-4.b klašu skolēni kopā ar klases audzinātājām devās uz Latvijas Nacionālo dabas muzeju ar mērķi uzzināt par Latvijā esošiem putniem. Ekskursijas laikā skolēniem bija fantastiska iespēja iepazīties ar muzeja ekspozīciju un uzzināt daudz interesantu faktu par putnu dzīvi.

Gida pavadībā, aktīvi piedaloties, skolēni gan papildināja esošās zināšanas par putniem, gan uzzināja daudz interesantu faktu par pilsētā, mežā un jūras tuvumā mītošajiem putniem. Visvairāk skolēnus pārsteidza un fascinēja neparasta informācija par putnu dzīves gājumu un smieklīgi fakti. Skolēni uzzināja par putnu uzbūvi, ēšanas paradumiem, gredzenošanas iemesliem, dažādām ligzdošanas un mājošanas vietām, par dažādām sadarbībām putnu starpā, kā arī par putnu ieguldījumu meža saglabāšanā. Interesanti bija klausīties par putnu vairošanās veidiem un uzzināt, ka ne visi putni dēj olas. Uzzināja kā putni sarunājas savā starpā un kā radās dažādu putnu nosaukumi.

Šīs ekskursijas lielākais labums bija bērnu aktīva dalība un zinātkāres atraisīšana.

Apsveikums

Rīgas 66. vidusskolas kolektīvs sveic visus

Latvijas 104. dzimšanas dienā!

7.a klase par Motormuzeja apmeklējumu Patriotu nedēļā

11.novembra rītu mēs iesākām tradicionāli ar piemiņas brīdi, kuru ar dzejoli atklāja mūsu klases Daniels, bet pēc tam noliekot svecītes Latvijas kontūras formā.

Pēc svētbrīža mēs ar klasi gājām uz Motormuzeju programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros. Ar mums kopā nāca 8.a un 12.a klase. Motormuzejā mēs ieradāmies laicīgi, īsi pirms plkst. 10.00, kad bija plānots sākums. Kad iegājām muzejā, noģērbāmies un devāmies uz konfereņču zāli. Mums pastāstīja dienas plānu. Sākumā uzrakstījām novēlējumus Latvijai uz sarkanām un baltām lapām un piestiprinājām pie stikla margas, lai veidojas Latvijas karoga krāsas.

Tad sadalījāmies komandās (pa klasēm), un sākām pirmo aktivitāti – Motormuzeja orientēšanās spēli, kas bija interaktīvā kartē telefona aplikācijā,  – pildījām uzdevumus un jautājumus par Motormuzeju un visādiem auto. Motormuzeja orientēšanās spēle nebija pārāk viegla, bet 7.a klases komanda ieguva 1. vietu. Kā balvu par pirmo vietu dabūjām atklātnes ar foto no muzeja fondiem.

Tālāk mums bija ekskursija ar gidu. Izrādījās, ka gide arī ir beigusi mūsu skolu! Apskatījām svarīgākos muzeja eksponātus, kas saistīti ar Latvijā un pasaulē radītajiem auto. Runājot par to, kas nepieciešams, lai auto iepatiktos lietotājam, nonācām pie secinājuma, ka būtiska loma ir dizainam, jo vispirms mums iepatīkas izskats, bet tikai tad novērtējam ērtības.

Pēc apskates mēs devāmies pusdienās ēst plovu, ko bija gatavojuši LV Zemessargi. Plovs ar gurķi un tēju bija garšīgs. Pēc tam mums bija brīvais laiks, kad mēs varējām pastaigāt pa muzeju.

Kopumā mēs dienu pavadījām ļoti labi, vienīgi žēl, ka pati muzeja ekskurija likās ļoti īsa. Mēs visiem ieteiktu doties apskatīt motormuzeju, jo tur ir ko redzēt! Mums tur patika!

Adrians, Kate, Elīza no 7.a

8.b un 9.b Modes muzejā

Modes muzejā mēs uzzinājām, kā apģērbs nonāk līdz veikaliem. Uzzinājām arī par dažādiem audumu veidiem.  Izpētījām, kas ir auduma sastāvs un kāpēc tas jāzina.  

Nodarbībā runāja par profesijām, kas saistītas ar apģērba tapšanu. Uzzinājām, kāda loma ir modes dizaineram, konstruktoram un tehnologam, ar ko viņi nodarbojas.

Noslēgumā apskatījām Modes muzeja izstādi un kopā meklējām atbildi uz jautājumu: «Kas ir mode?»

Karjeras nedēļa. START STRONG seminārs.

Karjeras nedēļas ietvaros mūsu skolas divas komandas no 9., 10.un 12.klases kopā ar skolotāju Z. Lūsi piedalījās klātienes START STRONG seminārā/nodarbībā uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanai Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā. “START STRONG ir starptautiska apmācību programma jauniešiem un pieaugušajiem par tēmām “Karjera”, “Bizness” un “Attiecību veidošana”. Seminārus vada praktiķi – dažādu nozaru profesionāļi, kuriem ir ilggadīga veiksmīga karjera vai uzņēmējdarbība savā jomā,” rakstīts organizatoru mājas lapā. Nodarbības laikā iepazināmies ar veiksmīgas karjeras veidošanas pamatprincipiem, uzzinājām, kā mainīt savu dzīvi uz labu.

“Uzņēmējspējas ir prasme, uz ko skolā neliek lielus akcentus, tādēļ biju priecīga dzirdēt par šādu tematu. Lektors bija ļoti atraisīts, brīvs un nodarbības formāts bija atšķirīgāks nekā manā skolā. Piemērus par darba izpildi un kā darbā sasniegt vairāk, ņēma no kopēja uzdevuma. Piem., kā kolektīvam piecelties. Sākumā pārsvarā visi bija miegaini, neziņā, cilvēkos parādījās slinkums un piecelšanās process ilga apm. 5 sekundes. Savukārt, kad cēlāmies ar enerģiju, entuziasmu, smaidu un vēlmi, process ilga apm. 1 sekundi. Respektīvi, ja visu darām ar entuziasmu, enerģiju, smaidu un atdevi, visas lietas apkārt liksies daudz labākas,  ja darbus pildīsim ar EES (entuziasmu, enerģiju, smaidu), tad tā izpilde būs daudz labāka un ātrāka.

Lai sasniegtu rezultātus ir jāseko šādai shēmai: palīdzi citiem -> 100% uzmanība -> 100% atdeve, kas noved pie rezultātiem. Lektors stāstīja daudz dažādu piemēru no dzīves, kā jaunieši var izveidot uzņēmumu, darot lietas, kas viņiem sagādā lielu prieku un interesē.

Izskatījām vēl vienu shēmu-  Prieks -> Enerģija -> Motivācija. Šāda tipa domāšanas veids ir tikai 10% iedzīvotāju. Ja mēs šādi celsimies katru dienu, tad viss ap mums sāks kļūt daudzreiz labāks. Ja mēs citiem nesavtīgi palīdzēsim darīt lietas, dzīve mums piedāvās daudz jaunas opcijas (kā piemēram, jaunu darbu, projektus, ko uzņemties…).

Bija arī aktivitātes, kurās mēs varējām izsecināt komandas darba kļūdas, ko un mēs dzīvē varētu uzlabot. Ja mūsu domas nav vērstas vienīgi uz šo uzdevumu vai mērķi, bet uz citu lietu, tad noteikti nesanāks, jo līdz ar to nedarbojamies ar 100% atdevi un 100% uzmanību. Kopumā man ļoti patika šī nodarbība un bija prieks, ka varēju uzzināt jaunas idejas, kā uzlabot savas dzīves kvalitāti. Mēs uzzinājām par Facebook lapu, kurā varu uzzināt par daudziem jauniešiem, kas savu hobiju attīstījuši biznesā.”

M.L .Vītoliņa

Naudas diena 2.a, 3.a un 4.a klasē

31. oktobrī piedalījāmies Swedbank tiešsaistē rīkotajā iniciatīvā 2.–4. klašu skolēniem “Naudas diena”. Noskaidrojām, kas ir ienākumi, kas izdevumi, un kā tie kopā veido budžetu skolēnam, ģimenēm, skolām utt. Pārrunājām galvenos budžeta veidošanas iemeslus un arī situācijas, kad mēdz pietrūkt naudas, vai arī veidojas pārpalikums. Vēlmes un vajadzības ir dažādas, bet budžeta plānošana palīdz izprast situāciju, izvirzīt mērķus un tos sasniegt.

Izzinājām dažādus ienākumu gūšanas veidus: strādājot algotu darbu, nodarbojoties ar uzņēmējdarbību un meklējot iespējas piepelnīties/gūt papildu ienākumus. Noskaidrojām, kādi mēdz būt uzņēmumi un kā tajos tiek pelnīta nauda.

Apskatījām dažādus izdevumu veidus un kopā noskaidrojām, vai izdevumus iespējams samazināt, un vai ir tādi izdevumi, ko nevar paredzēt, bet bez kā nevaram iztikt. Aplūkojām, kam cilvēki visvairāk tērē savu naudu.

Atgriezeniskā saite un iesaiste stundā norisinājās ar programmas Mentimeter palīdzību.

Aktivitāšu rezultātā bērni izveidoja izdevumu sarakstu klases ekskursijai un ekskursijas budžeta plānu.

Noslēgumā izdejojāmies un izdziedājāmies kopā ar grupu “Bermudu Divstūris”.

Karjeras mēnesis 7.a klasē. Tikšanās ar kouču D.Apsīti-Pīču.

Šī gada 6. oktobrī karjeras nedēļas ietvaros 7.a klases skolēni skolas bibliotēkā tikās ar kouču Daci Apsīti-Pīču. Tā kā Dace ir ļoti pozitīvs un uz sadarbību vērsts cilvēks, uzaicinājām uz nodarbību arī dažus interesentus no 5.a klases.

Vispirms noskaidrojām, ko nozīmē vārdi “koučs un koučings”. Koučs, tas ir speciālists, kurš palīdz cilvēkam noticēt saviem spēkiem, paļauties uz sevi. Savukārt, koučings ir process, kurā kouča vadībā tiek veicināta un pozitīvi ietekmēta cilvēka attīstība, izaugsme un rezultātu sasniegšana.

Dace stāstīja par savu bērnības sapņu, profesiju. Tālāk – par to, kā sākusi strādāt, kāpēc to darījusi. Kā vienu no galvenajiem iemesliem viņa minēja finansiālo neatkarību, kas likusies ļoti svarīga. Tā kā vecāku ietekme 18-20 gadu vecumā vēl bijusi liela, vajadzēja savienot darbu ar mācībām augstskolā. Tagad, novērtējot tā laika izvēli, viņa saka, ka tas esot bijis pareizi. Pirmkārt tika iegūta ļoti laba izglītība, otrkārt – apgūta izturība, pacietība, precizitāte, māka sarunāties ar cilvēkiem, atbildības sajūta un daudzas citas praktiskas, dzīvei nepieciešamas prasmes.

Nodarbības laikā notika diskusija par to, kādas profesijas interesē skolēnus, kādas ir katra stiprās puses, kādas ir intereses un kā tas viss varētu ietekmēt turpmāko profesijas izvēli. Skolēni bija ieinteresēti, aktīvi iesaistījās diskusijā, atbildēja uz jautājumiem un paši uzdeva jautājumus.

Sporta diena “Skolā droši”

Novembrī notiks ikgadējā sporta diena “Skolā droši” sākumskolas jaunāko klašu skolēniem ar vecākiem:

  • 1.novembrī pulksten 8.30 – 1.a, 2.a un 2. b. klases skolēniem ar vecākiem;
  • 2.novembrī pulksten 8.30 – 1.b klases skolēniem ar vecākiem.

Lūdzam ievērot: vecākiem – maiņas apavi obligāti, sporta tērps – ieteicams!

7.a klase Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM)

Šajā semestrī, izmantojot “Latvijas skolas soma” piedāvājumu, mēs, 7.a klases skolēni, apmeklējām Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Izmantojām muzeja ieeju no parka puses. Iegājām muzeja priekštelpā, nolikām somas speciālos skapīšos, drēbes atstājām garderobē un bijām gatavi doties apskatīt muzeju.

Kā pirmo ieraudzījām muzeja krātuvi. Sienas veidotas no betona un bruņotā stikla. Tajā var redzēt ļoti daudz gleznu, kas izvietotas uz vertikālām dzelzs restēm. Ārpusē bija brīdinājums “Uzmanīgi, gāze!” Uzzinājām, ka krātuve tiek piepildīta ar speciālu gāzi, lai gleznas labāk saglabātos.

Tālāk devāmies uz izstādi “Purvītis”. Bija tik daudz gleznu, ka neticējās, ka to visu gleznojis viens cilvēks! Dažās gleznās bija attēlots Ķeizardārzs, kas ir tagadējais Viesturdārzs; atpazinām arī liepu aleju, kas saglabājusies parkā vēl šodien. Daudzās gleznās bija attēlotas dabas ainavas, lauki ziemā vai pavasarī.

Vizuālās mākslas skolotāja bija uzdevusi nofotografēt gleznu vai tās fragmentu, kas katram pašam iepatīkas. Šo uzdevumu centāmies izpildīt pēc iespējas labāk.

Tad devāmies uz nākamo – Latvijas Bankas 100 gades izstādi “Vērtību zīmes”. Tur varēja uzzināt, kāda ir monētu tapšanas gaita, apskatīt skices, materiālus, no kā tās gatavo, kā arī gatavās monētas.

“Izstādes INTERAKTĪVAJĀ TELPĀ gan mazs, gan liels var ņemt rokās zīmuli, taktili sajust monētu reljefu, paņemt līdzi piemiņai savu zīmējumu, iepazīties ar ekspertu stāstiem un tuvāk apskatīt vides objektam “MŪSU SAULE” konkursā atlasītos zīmējumus,” rakstīts Latvijas Bankas mājas lapā.

Kolekcijas monētas bija izstādītas 4. un 5. stāva telpās stendos, kur tās levitēja gaisā (izmantotas magnētu pievilkšanās un atgrūšanās īpašības).

Katrā telpā bija muzeja darbinieki ar rācijām, kas apsargā muzeja eksponātus, pieskata apmeklētājus un rūpējas par kārtību kopumā. Mūsu klātbūtnē citas skolas skolēns mēģināja ar rokām izskart monētu, tika izjaukts magnētu balanss un tā nokrita. Redzējām, cik ātri tiek ziņots apsargiem, sīki aprakstītas notikums, novērsts bojājums. Labi, ka mēs bijām iepazinušies ar uzvedības noteikumiem un centāmies tos ievērot!

Katram no mums bija sava monēta, kas visvairāk patika: Medus monēta, Pieci kaķi, Veiksmes monēta u.c.

Medus monēta ir viena no Latvijas Bankas izdotajām monētām. Interesanti likās tas, ka monētas nominālvērtība ir 5 eiro, bet monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 53.00 eiro. Diemžēl šobrīd monētu var nopirkt tikai no kolekcionāriem jau par daudz lielāku summu. Taču veikalā ar šo monētu var iepirkties 5 eiro vērtībā. Domājams, ka ar kolekcijas monētu neviens prātīgs cilvēks iepirkties neies!

Vienā no telpām bija zīmēšanas “sienas”, kurās iestrādāts plauktiņš papīram un zīmuļiem vai krītiņiem, papīra turētājs un metāla plāksne ar iegravētu kādas monētas attēlu. Uzliekot papīru un krāsojot, varēja iegūt monētas nospiedumu, tas bija viegli. Šajā telpā pavadījām diezgan daudz laika. Bija interesanti!

Tālāk izstaigājām muzeju, aplūkojot pamatekspozīciju – dažādu autoru gleznas, skulptūras un fotogrāfijas. Redzējām arī muzeja bibliotēku, kas viena stāva ietvaros bija iebūvēta divstāvīga.

Gaidām nākamo ekskursiju!

Ekskursija uz Vecrīgu

4.a klase latviešu valodas stundās, izlasot fragmentus no A. Akmentiņa grāmatas “Trīs brāļi” un fragmentus no G. Sējas grāmatas ”Mana Rīga”, kopā ar skolotāju M. Bileskalni nolēma doties uz Vecrīgu un apskatīt Vecrīgu un grāmatu fragmentos pieminētās ēkas.

Vislielāko sajūsmu izraisīja dzīvē ieraudzīt “Trīs brāļus”. Skolotāja Lolita Sīmane par tiem mācēja saistoši pastāstīt. Izrādījās, ka “Vecākajā brālī” var ieiet iekšā un redzēt Manteļskursteni, kā arī seno ēku no iekšpuses. Pagalmā varēja ieraudzīt  vecāko Rīgas ģerboni.

Pārsteidzošākais šķita tas, ka dažas Vecrīgas ielas ir pārklātas ar stikla jumtiņu, dažas šauras, dažas platas, bet visas bruģētas.

Iespaidīga bija arī Doma un Pēterbaznīca. Noskaidrojām, kāpēc uz Melngalvja nama ir divi gadskaitļi. Pabrīnījāmies, cik milzīga ir bijusi Rīgas atslēga, ko redzējām pie Rīgas Domes!

Tā kā laukā bija pavēss, tad nolēmām turpināt Vecrīgas izpēti kādā siltākā dienā.

Etnomuzejā “Cepuru pasaule”.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 1.a un 2.a klase oktobra sākumā apmeklēja etnomuzeju “Cepuru pasaule”.

Muzejs iecerēts kā ceļojums apkārt pasaulei pa piecām zālēm, kuru var veikt stundas laikā. Bet patiesībā, lai Rīgas dzīvokļa istabās savāktu visu tradicionālo galvassegu daudzveidību, nācās ceļot divpadsmit gadus. Daudzi eksponāti ir roku darbs, daudzi – burtiski noņemti no vietējo iedzīvotāju galvām, daudziem piemīt juvelierizstrādājuma vai antikvāra priekšmeta vērtība. Katrai cepurei, katram lakatam un galvasrotai te ir savs stāsts — spilgts un savdabīgs, reizēm pat detektīva cienīgs. Pēc visu zāļu izstaigāšanas, skolēniem tika novadīta praktiska nodarbība radošajā darbnīcā, kur katrs varēja pagatavot savu personīgo knaģu masku.

Rudens ekskursija uz AHHAA centru Tartu, Igaunijā

Zinātnes centrs AHHAA (igauņu: Teaduskeskus AHHAA) ir lielākais zinātnes centrs Igaunijā un Baltijas valstīs. Tas atrodas Tartu pilsētā. Zinātnes centra AHHAA mērķis ir popularizēt zinātni un tehnoloģijas, veicināt sabiedrības interesi un izpratni par zinātni. Ekspozīcija veidota, pielietojot interaktīvas metodes un spēles elementus. Lielākā daļa izstāžu veidotas pēc metodes “izmēģini pats”, kas nozīmē, ka mēs varēja paši visu izjust un izmēģināt.  Eksponāti tehnoloģiju zālē atklāj tehnoloģiskos sasniegumus, kas tiek izmantoti ikdienā. Parādīta trīšu sistēma, kas palīdz celt smagus priekšmetus. Uzstādīta pasaulē lielākā Hobermana lode, kā arī ir iespēja braukt ar velosipēdu pāri trosei pāri zālei. AHHAA zinātnes centrā ir organizētas darbnīcas, lai veicinātu apgūt zinātni. Mēs  apmeklējām  darbnīcu “Ziepju laboratorija”.

Centrs AHHAA gan piedāvā zinātni, aizraujošas nodarbības, piedzīvojumus un noderīgas iemaņas, gan dod iespēju patīkamai laika pavadīšanai.

Ekskursija uz filmu studiju “Bite Films” programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros

Šodien mēs, 3.a un 4.a klases skolēni, visi kļuvām par īstām filmzvaigznēm, jo apmeklējām filmu studiju ”Bite Films” rīkoto nodarbību “Interaktīvā mācību filmu studija “Nofilmē savu filmu”” Rīgā, Anrejsalā.

Vispirms tikām iepazīstināti ar filmu veidošanas teorētisko pusi – kādas iekārtas, atribūti un arī zināšanas nepieciešamas, lai kļūtu par filmas režisoru. Tad varējām ķerties pie filmēšanas procesa. Mēs jau iepriekš bijām sagatavojuši priekšnesumu, ko vēlējāmies nofilmēt. Mūsu radītā filma bija ar literāru ievirzi.

Kad viss bija nofilmēts, bija iespēja izveidot titrus ar STOP MOTION paņēmienu. Izdevās lieliski!

Vēl – uzzinājām, ka pacietība, neatlaidība un precizitāte ir nepieciešama ne tikai mācībās, bet arī tad, ja izvēlēsimies strādāt kino industrijā.

Zinātnieku nakts 2022

Ik gadu notiek visā Eiropā norisinās „Zinātnieku nakts” pasākums, lai popularizētu zinātni un zinātnes sasniegumus. Plašākai sabiedrībai tiek atvērtas augstskolas un zinātniskie institūti, lai ikviens interesents var tikties ar pētniekiem, doties ekskursijās, skatīties šovus, piedalīties eksperimentos un diskusijās.

30. septembra novakarē Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais centrs Torņakalnā gaidīs lielus un mazus apmeklētājus, lai aizraujošos eksperimentos, izzinošās lekcijās, diskusijās, spēlēs un darbnīcās piedzīvotu Eiropas Zinātnieku nakti.

https://www.lu.lv/zinatne/zinatnes-komunikacija/zinatnieku-nakts/

Vietnē www.zinatniekunakts2022.lv pieejamas visas pasākumu norises vietas un programmas.

Drošības mēnesis 1. klasēs

Septembris Latvijas skolās ir Drošības mēnesis. Arī mūsu skolā bija ieradušies pārstāvji no Rīgas pašvaldības policijas. Policijas darbiniekiem palīdzēja līdzi atnākušais suns Roko.

Kopā ar 1. klašu skolēniem tika pārrunāta drošība skolā, kā arī satiksmes drošība. Policijas pārstāvji rosināja būt uzmanīgiem uz ielas, jo tuvojas tumšais  periods. Svarīgi pārliecināties par drošu ceļu. Īpaši atgādināja, ka bērnu drošībai  ir svarīgi atstarojošie elementi.

Pēc nodarbības katrs skolēns saņēma nelielu dāvanu no Rīgas Pašvaldības policijas: atstarotāju un bukletu par drošību.

Aktuāli par ēdināšanu skolā

Lūdzam iepazīties ar aktuālo informāciju par ēdināšanu no š.g.1.oktobra Rīgas 66.vidusskolā!

>>>Vairāk šeit

(no title)

19. septembrī 1.-4.b klašu skolēni kopā ar klases audzinātājām devās uz Piemājas zoodārzu “Brieži”. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar vietējiem un ārzemju dzīvniekiem un putniem.

Zoodārzā skolēni vēroja šādus dzīvniekus : truši, jūrascūciņas, vāveres, jenotus, munžakus, Holandes pundurkaziņas, Haidšnukes aitas, Šetlandes ponijus, ēzeli Žaku Paganelu un dambriežus. Zoo mitinās dažādi putni – zosis, pīles, vistas, fazāni un pāvi. Skolēniem bija iespēja arī barot dzīvniekus, kas sagādāja viņiem lielu prieku un gandarījumu.  Visvairāk skolēnus pārsteidza dzīvnieku barošana. Barojot, skolēni nonāca tuvā kontaktā ar dzīvniekiem. Līdz tam dažiem no skolēniem nebija tādas pieredzes.

Pēc dzīvnieku apskates skolēniem bija iespēja piedalīties dažādos saliedēšanas pasākumos.

Ekskursijas laikā skolēni uzzināja par vietējo saimniecību un par dzīvnieku uzturēšanas apstākļiem.

Dzejas dienas

Kopš 1965. gada Latvijā septembrī tiek cildināta dzeja un dzejnieki. Ievērojot skolā izveidojušos tradīciju piedalīties Dzejas dienu norisēs, 12. a klase devās uz Esplanādi, kur pie Raiņa pieminekļa 11. septembrī notika dzejas lasījumi un tikšanās ar dzejniekiem.

Savukārt, 4.a un 5.a klases skolēni literatūras stundās kopā ar skolotāju I. Želinsku devās uz skolas bibliotēku. Tur bibliotekāre D. Bērziņa bija sagatavojusi stāstījumu par dzejas dienu vēsturi un tradīcijām. Skolēniem pēc stāstījuma noklausīšanās bija jāvar atminēt krustvārdu mīkla.

Viena no Dzejas dienu tradīcijām ir dzejas lasījumi. Tāpēc arī bibliotēkā skanēja dzeja. Dzejoļus lasīja bibliotekāre un skolēni, kas izteica tādu vēlēšanos. Tradīcijai bija veltīts viens no uzdevumiem: vispirms jāsaliek puzle ar dzejoļa attēlu, pēc tam komandai dzejolis izteiksmīgi jānolasa.

Paldies skolotājiem, bibliotekārei un skolēniem, kas piedalījās Dzejas dienu tradīciju saglabāšanā!

>>>Foto ŠEIT

Rudens ekskursija uz Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju

Ar ekskursijas plānošanu sākumā negāja tik labi kā gribētos. Mūsu klases audzinātāja bija saslimusi. Palīgā nāca skolotājas Zigrīda Lūse un Silvija Seile. Kopīgiem spēkiem izplānojām, kur iesim, cikos satiksimies, kas jāņem līdzi.

Tā kā ārā laiks bija rudenīgs – brīžiem spīdēja saule, brīžiem lija- skolotājas atgādināja: “Bērni, neaimirstiet paņemt līdzi lietussargu, ūdens pudeli, ēdienu un e-talonu!”

Kad atnācām mājas, sākām gatavoties. Samanta prātoja: “Es paņemšu manu maku, kurā ir nauda un e-talons. Tad es paņemšu dzērienu un ēdienu. Tas laikam viss!” Beatrise domāja: “Hmmm, jāpaņem ēdiens, ūdens pudele, lietussargs un vēl…vēl…E-talons! Tas būs jautri!” Jānis plānoja, ko ņemt līdzi no ēdamā: “Paņemšu dažas bulciņas!” “Man patika gatavoties, jo mums sen nebija nevienas ekskursijas!” nodomāja Sofja.

Uz muzeju gājām lietainā laikā. Ļoti labi noderēja līdzi paņemtie lietussargi. Muzeja ēkai bija 2 stāvi. Tur bija daudz dažādu vēsturisku lietu. Par eksponātiem stāstīja gide. “Kamēr mēs gājām uz muzeju, es nosalu,” ar nepatiku atcerējās Ksenija. “Man muzejā visvairāk patika kuģu modeļi!” Gustavs teica. “Man patika vilkt mugurā bruņas!” Toms jautri atcerējās.

Pēc muzeja apmeklējuma mazliet pastaigājām pa Vecrīgu. Pēc tam aizgājām līdz Brīvības piemineklim. Pie Brīvības pieminekļa skolotājas ierosināja saskaitīt uz pieminekļa attēlotos tēlus. “Es saskaitīju 13 tēlus! Cik sanāca Tev? Vairāk? Mazāk?” bērni apsriedās.

Nobeigumā uzkāpām Bastejkalnā. No turienes pavērās skaists skats uz pilsētas kanālu un rudenīgo parku. No kalna augšas uz leju tecēja skaists strautiņš.

Ar nepacietību gaidīsim nākošo ekskursiju!

5. a klases skolēni

Rudens ekskursija uz LNMM

20. septembrī 7.b un 12.b klases skolēni kopā ar skolotāju I.Tribi apmeklēja Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, kur notika Latvijas mākslinieku darbu izstāde, kā arī atsevišķa izstāde veltīta Vilhelmam Purvītim.

Izrādās, ka tikai daži skolēni bija apmeklējuši muzeju pēc tā restaurācijas, tāpēc viņi bija ļoti ieinteresēti ne tikai apskatīt mākslas darbus, bet arī paša muzeja ēku.

Skolēni novērtēja Purvīša ainavas, it īpaši tās, kurās varēja atpazīt sev pazīstamas vietas, piemēram, Viesturdārzu dažādos gadalaikos, citas Rīgas ieliņas un Gaujas krastu ainavas. Interesanti bija tas, ka Purvītis savus darbus parakstīja krievu valodā, bet par mākslas darbiem skolēni informāciju muzejā lasīja angļu valodā.

Rudens ekskursija uz Zinātnes centru „Tehnoannas pagrabi”

Zinātnes centram „Tehnoannas pagrabi” ir 27 gadi. Tas atrodas Aristīda Briāna ielā 8, Rīga.

Tas ir viens no mazākajiem zinātnes centriem pasaulē un atšķiras no tiem ar īpašu atmosfēru un oriģināli izgatavotiem eksponātiem. Ekspozīcijā apvienojas māksla, zinātne un rotaļlietas.  Tas ir tikpat jautri, cik izglītojoši. Centrā atmodinās radošums katrā skolēnā, kas apmeklē „Tehnoannas pagrabi”. Pusotru stundu garais seanss ir   izrāde, kuras laikā var aizceļot uz zvaigznēm planetārijā, meklēt izeju labirintā zem Rīgas, nonākt ķīmijas amfiteātra pārsteidzošajā pasaulē  – katrs var atrast kaut ko, kas atbilst viņa interesēm.

Rudens ekskursija uz Jelgavu

 Ievērojot tradīciju, sākumskolas klases posās kārtējā rudens ekskursijā. Pienākot autobusam, 1.a, 2.a, 3.a un 4.a klases skolēni bija gatavi doties ceļā.

Lietains, nemīlīgs rīts, silta, saulaina pēcpusdiena un starp tiem vesela virkne piedzīvojumu un apskates objektu vienā dienā! Reti kad izdodas iepazīt, izgaršot un izbaudīt daudz lietu un vietu vienkopus : “Nākotnes parka” lidmašīnas, veco lietu krātuvi, “Milzu” pārslu  daudzveidību un gatavošanas procesu!

Tad Jelgavas panorāma no desmitstāvu baznīcas torņa augstuma un saldais piedzīvojums Karameļu darbnīcā. Bet kas gan būtu Jelgavas apskate bez Pasta salas izpētes!

Visbeidzot, lai iztērētu karameļu radīto enerģiju, kā  izcils dienas noslēgums nāk aktīvās atpūtas parks “Līči”, kas mūs sagaida ar interesantām atrakcijām, veiklības pārbaudes takām un brīnumskaistu rudens pēcpusdienu.

Rudens ekskursija uz Siguldu

Pienācis rudens, tas nozīmē, ka laiks tradicionālajai rudens ekskursijai. Šajā reizē izvēlējāmies doties uz Siguldu. Par ceļabiedriem uzaicinājām 12. a klasi.

Pats grūtākais bija transporta jautājums. Tā kā esam klases ar nelielu skolēnu skaitu, sapratām, ka dosimies ceļā ar vilcienu.

Apzinot apskates objektus un plānojot maršrutu, secinājām, ka Siguldā ir daudz tādu vietu, ko neesam redzējuši. Izvēlējāmies iepazīties ar uzņēmumu “Siguldas saldējums”, Spieķu darbnīcu, Siguldas Jauno pili un Livonijas ordeņa Siguldas pili. Tā kā visi šie objekti izvietoti tā saucamajā Pils kvartālā, izrādījās, ka varam apskatīt arī Ādas arteļa darbnīcu un vēl daudz ko citu.

“Tātad, ap pulksten 10:20 mēs satikāmies Centrālajā stacijā pie pulksteņa. Kopā ar mums ekskursijā devās arī 12. a klase ar savu klases audzinātāju Initu Purmali. Gvido kavēja, jo īsti nezināja, kur ir stacijas pulkstenis. Mēs viņu gaidījām. Mēs gājām pirkt vilciena biļetes bez Gvido. Kad viņš atnāca, izrādījās, ka viņš nezina, kā nopirkt biļeti. Skolotāja paskaidroja, bet pārējiem tas likās jocīgi.  Viss beidzās labi, biļetes bija nopirktas, un mēs devāmies uz vilcienu. Vilciens jau stāvēja, tāpēc mums nevajadzēja gaidīt. Ceļā gāja jautri, laiks paskrēja ātri. Pēc stundas bijām Siguldā.”

Daniels

 “Pirmais pieturas punkts bija “Siguldas saldējums”. Bija interesanti klausīties par pašu ražotni, par saldējuma rašanās vēsturi Latvijā un Siguldā. Mums stāstīja, ka piedevas saldējumam audzē turpat Siguldā, kā arī izmanto vietējo ražotāju pienu un saldo krējumu. Forši bija degustēt dažādus saldējumus, apmēram desmit. Mūsu mīļākie saldējumi bija ar ābolu pīrāga, rupjmaizes un upeņu-piparmētru garšu, piena saldējums.”

Gvido

“Pēc saldējuma degustācijas mēs devāmies uz spieķu darbnīcu, kurā mēs varējām apskatīties, kā veido Siguldas spieķu. Uzzinājām, ka tas ir pirmais Siguldas oficiālais suvenīrs. Mēs paši arī taisījām savu spieķīti ar savu vārdu.

Izejot no šīs darbnīcas, blakus ieraudzījām vēl vienu, tā bija Ādas arteļa darbnīca. Tur mēs iegādājāmies dažādus ādas suvenīrus, piem., atslēgu piekariņus, grāmatzīmes, u.c.”

Renārs

“Jaunā pils bija trešā pieturvieta mūsu lielajā rudens ekskursijā. Mēs iegājām pilī, samaksājām par ieeju. Dažiem no mums iedeva audio gidu. Katrs varēja staigāt pa pili kā patīk. Skolotājas sāka apskati no torņa uz leju. Es sāku ar 1. stāvā esošo ēdamzāli. Pēc tam es apskatīju pagrabu, kurā bija daudz interesantu telpu. Brīdī, kad likās, ka tālāk nekā nav, izrādījās vēl viena milzīga telpa. Pagrabā atgriezos vairākas reizes, un vienā reizē man izdevās pa jokam sabaidīt Gvido. Beigās uzkāpu tornī. Tā bija visinteresantākā vieta, jo no tās pavērās brīnišķīgs skats uz apkārtni.”

Elīza

Jaunajā pilī bija arī dažādas interaktīvas nodarbes, piemēram, galds, kuram gar malām bija rakstnieku portreti, bet blakus bija jānovieto atbilstošas kartītes ar viņu darbu nosaukumiem.

Vēl pils 2 istabās bija Ērikas Zuteres izstāde “Klusējošie stāsti”, kas bija diezgan neparasta, veltīta papīra lietām. Pirmo reizi redzējām augļu un dārzeņu papirusu! Tas bija apvienots ar audeklu, gleznojumu, zīmējumu un dažādām izšūšanas tehnikām.

Citā istabā bija gulta, kas, tuvāk pieejot, izrādījās interaktīvas spēles vieta, kurā varēja redzēt karti ar Siguldā esošiem apskates objektiem un, nospiežot uz izvēlētā,  apskatīt, kā tas izskatās, un izlasīt tā vēsturi. Vēl varēja izvēlēties salikt puzzli ar Jauno pili vai izkrāsot Madernieka ornamentu. Interaktīvajā vidē, ievadot savu e-pasta adresi, varēja sev nosūtīt atklātni ar Madernieka ornamentiem un sveicienu no Siguldas.

Protams, neviena pils neiztiek bez sava spoku stāsta vai spoka. Šajā pilī spokam pat piešķirta sava istaba. Tur nu tas vannā mierīgi var spokoties.

Tālāk devāmies uz turpat blakus esošo Livonijas ordeņa Seno pili, jeb kā teica kasē – uz veco pili. Tās gan izrādījās daļēji drupas, bet vietām bija nelieli uzlabojumi. Bija izbūvētas stabilas kāpnes, uzlikts jauns jumts. Vienā no stāviem pat bija milzīgs zobenbrāļu ordeņa krēsls, bet citā telpā iekārtota ēdamzāle. Tā kā tajā brīdī lija lietus, izmantojām to īsai pusdienu pauzei.

Atceļā gaidot Siguldas stacijā vilcienu, izmantojām izdevību uzspēlēt klavieres. Spriežot pēc tā, ka piestāja arī sveši klausītāji, izpildījums bija diezgan labs.

“Kopumā man šī ekskursija ļoti patika, jo bija ļoti laba kompānija un interesantas apskates vietas.” Renārs

“Bija interesantāk, nekā biju gaidījis.” Daniels

“Bija labi, jo varējām paši visu apskatīt.” Elīza

“Man  patika, jo bija interesanti. Varēja degustēt saldējumu, darboties ar  rokām – taisīt spieķi. Bija diezgan interesanti stāstījumi, tie nebija gari, bet daudz informācijas.” Gvido

“Es jau te biju bijusi agrāk, bet man vienalga patika.” Elvita

Rudens ekskursija uz zinātnes centru “Tehnoannas pagrabi”

Rudens ekskursijas dienā 8.b un 9. b klases skolēni kopā ar skolotājām M. Samuseviču un N. Boikovu devās uz zinātnes centru „Tehnoannas pagrabi”, kuram ir jau ir 27 gadi. Tas atrodas Aristīda Briāna ielā 8, Rīga.

Tas ir viens no mazākajiem zinātnes centriem pasaulē un atšķiras no tiem ar īpašu atmosfēru un oriģināli izgatavotiem eksponātiem. Ekspozīcijā apvienojas māksla, zinātne un rotaļlietas.  Tas ir tikpat jautri, cik izglītojoši. Centrā atmodinās radošums katrā skolēnā, kas apmeklē „Tehnoannas pagrabi”. Pusotru stundu garais seanss ir   izrāde, kuras laikā var aizceļot uz zvaigznēm planetārijā, meklēt izeju labirintā zem Rīgas, nonākt ķīmijas amfiteātra pārsteidzošajā pasaulē  – katrs var atrast kaut ko, kas atbilst viņa interesēm.

Rudens ekskursija uz Vecrīgu

20. oktobrī 11. klašu skolēni devās mācību ekskursijā uz Vecrīgu.

Katrai vecajai ēkai ir savs stāsts, savs arhitektūras stils. Mēs ieraudzījām Vecrīgu citām acīm. Paspējām apskatīt tikai daļu no vecpilsētas, jo mūsu Vecrīga atspoguļo Latvijas vēsturi, sākot jau no13.gs. Kulturoloģijas skolotāja L.Sīmane atklāja mums interesantus faktus par vecpilsētas dzīvi un kultūru.

Paldies skolotājai L. Sīmanei par kvalitatīvu un interesantu ekskursiju! Turpināsim iepazīt to, kas mums apkārt!

MEŽS KĀ DABAS DAUDZVEIDĪBAS EKOSISTĒMA

MĀCĪBU STUNDA DABASZINĪBĀS

Latvijas valsts meži jūnijā izsludināja pieteikšanos nodarbībai mežā 6.-7. klasēm. Sadarbojoties ar klases audzinātājām Sandru Jaroščuku un Inesi Želinsku, nolēmām pieteikt 6.a klasi un 7.a klasi nodarbībai mežā. Jau vasaras beigās saņēmām uzaicinājumu doties uz mežu. Mēs izvēlējāmies Rietumvidzemes mežniecības Vangažu meža iecirkni.

Pirms nodarbībām skolēniem bija jānoskatās 10 min. videofilma par Latvijas valsts mežiem, jānovada mācību stunda par mežiem, mežu nozīmi dabā un cilvēku dzīvē. Materiāli mācību stundai tika atsūtīti no Latvijas valsts mežiem.

8. septembrī no rīta jau bijām gatavi doties uz mežu. Bija jauka, silta rudens diena, saulaina, bez lietus. Uz Vangažiem devāmies ar autobusu, galamērķī ieradāmies nedaudz par agru. Bet labāk ierasties savlaicīgi un sagatavoties ekspedīcijai.

Meža darbinieki mūs sagaidīja ar nelielu stāstījumu par mežiem un pirmo uzdevumu – precīzi salasīt maisiņā 1 kg čiekurus. Precīzākajam lasītājam bija balva – pasaku grāmatiņa. Kad darbiņš bija paveikts, katram izsniedza mežu darba burtnīcu un mēs varējām doties ekspedīcijā – kopumā 2 km garumā.

Ekspedīcijas laikā darba stacijās skolēniem bija jāveic dažādi praktiskie uzdevumi, piemēram, jāaprēķina koka augstums, jānovērtē koku kvalitāte, jāaprēķina jauno stādījumu daudzums uz 1 ha. Kā paveikt šos darbus labāk un precīzāk, skolēniem stāstīja mežu darbinieki.

Bet visinteresantākais skolēnus gaidīja noslēgumā, priekšpēdējā stacijā – bija jābūvē pašnesošais Leonardo da Vinči tilts. Skolēni ļoti aizrautīgi to centās izdarīt, vēlāk paši to pārbaudīja. Ja uzbūvē pareizi, tilts iztur cilvēka svaru un nesagāžas. Mūsējiem ar pirmo reizi kaut kas nogāja greizi – tilts sabruka – jābūvē vēlreiz. Varbūt izdosies uzbūvēt vēlreiz! Otrreiz izdevās! Urā! Katrs meža ekspedīcijas dalībnieks varēja izmēģināt tilta izturību.

Ekspedīcijas noslēgumā mežinieku bija sagatavojuši piknika vietu. Skolēni varēja cept līdzi paņemtās desiņas un kārtīgi atpūsties. Un tad jau laiks uz mājām. Bijām jauki pavadījuši dienu, iepazināmies ar meža ekosistēmu, meža apsaimniekošanu un izmantošanu.

Atgriežoties skolā nākošajā dienā mācību stundā, skolēni novērtēja savu darbu meža ekspedīcijā. Visi bija ļoti apmierināti, bija daudz interesantāk nekā parādītajā video materiālā.

Zinību diena uzsākot 2022./2023. mācību gadu

  • 01.09.2022. svinīgais pasākums – Zinību klases stunda no plkst.10.00 līdz plkst.10.40 klašu telpās.
  • 02.09.2022. mācību stundas saskaņā ar stundu sarakstu.

Rīgas satiksme par Skolēnu kartēm

“Rīgas satiksme” pagarinājusi līdz 9. septembrim 1., 5. un 10. klašu skolēnu pieteikšanos Skolēna kartei, informēja “Rīgas satiksmes” Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Pieteikšanās notiek portālā “eriga.lv”.

“Rīgas satiksme” skaidro, ka, aizpildot pieteikumu Skolēna kartes izgatavošanai portālā “eriga.lv”, dati par skolēnu un skolu, kurā bērns mācās, tiks atlasīti automātiski. Pieteikumam klāt jāpievieno tikai skolēna fotogrāfija. Balstoties uz saņemto pieteikumu, “Rīgas satiksme” izgatavotās Skolēnu kartes nogādās attiecīgajās skolās.

Skolēna karte ir skolēna apliecība Rīgas skolēniem, kas nodrošina bezmaksas braucienus “Rīgas satiksmes” sabiedriskajā transportā. Karte ir jāsaņem visiem skolēniem, kuri uzsāk mācības 1. klasē. Tās nomaiņa jāveic, uzsākot mācības 5. un 10. klasē.

Jauna Skolēna karte jāsaņem arī tiem skolēniem, kuri maina izglītības iestādi vai kuriem mainās personas dati.