Pagājis salīdzinoši neliels laika sprīdis kopš iepriekšējās nodarbības un mēs jau atkal tiekamies, lai atsvaidzinātu iepriekš mācīto un uzzinātu ko jaunu.
Nodarbības no rīta sākās ar ļoti nopietnām tēmām, tādām kā korupcija, starptautiskie kara likumi un Ženēvas konvencija.
Tikām informēti par vienu no iespējām ietekmēt norises sabiedrībā, izsakot savas domas portālā ManaBalss.lv, kuros sabiedrības locekļi ievieto kādai pilsoņu grupai aktuālus jautājumus. Portāls veicina iedzīvotāju iesaisti politisko lēmumu pieņemšanā.
Pasniedzēji bija sagatavojoši prezentāciju par to, kāda ir mūsu loma brīvības un demokrātijas sargāšanā.
Uzzinājām par korupciju un tās veidiem, kā arī cik vienkārši ir tikt korumpētam, ka viss sākas ar ikdienas ētikas pārkāpumiem, politisko korupciju un liela mēroga korupciju, kas jau patiesībā ir valsts sagrābšana.
Skolēnu vidū notika diskusija, un viņi mācījās atšķirt korupcijas veidus un analizēja situācijas. Jautājumā par starptautiskajiem Kara likumiem, kas vienkārši runājot ir uzvedības noteikumi kaujas laukā, skolēni dalījās ar viedokli par pasniedzēju dotajiem piemēriem. Uzzināja par Ženēvas konvenciju, par civilpersonu aizsardzību kara laikā, kā arī uzzināja, ar ko atšķiras civilpersonas no kombatantiem.
Pēc satura apgūšanas skolēni kārtoja ieskati. Uzdevumos bija jāatzīmē, kuri no minētajiem ir aizsargājamie objekti, un tie nevar tikt pakļauti uzbrukumam. Tā piemēram aizsargāmajiem objektiem pieskaitāms jebkurš objekts, kuram nav militāra nozīme, kā piemēram, fabrikas, mašīnas, ēkas, kultūras objekti, medicīnas iestādes, hospitāļi, kā arī karagūstekņu nometnes. Vēl atbildēja uz citiem jautājumiem par iepriekš mācītām tēmām.
Novembra nodarbībā skolēni saņēma mājas darbu pa pāriem izveidot prezentāciju, kurā viens no skolēniem stāsta par izcilu personību Latvijas vēsturē, bet otrs par izcilu personību mūsdienās, tādejādi veidojot izpratni par patriotismu un patriotisku rīcību. Vairākas izcilās vēsturiskās un mūsdienu personības prezentācijās atkārtojās. Vairākkārt tika stāstīts par Jāņa Čakstes un Raimonda Paula personībām. Vēl tika apskatītas Vairas Vīķes-Freibergas, Krišjāņa Barona un Edgara Rinkeviča personības.
Prezentācijas laikā skolēniem bija jāatsauc atmiņā iepriekšējā gada viela par publisko uzstāšanos un prezentāciju veidošanu.
Ar šo lielākā dienas daļa bija pagājusi, un atlika doties uz praktiskajām nodarbībām.
Pirmajā praktiskajā nodarbībā tika atkārtota ierindas mācība un ierindas mācības elementi pārvietojoties. No malas vērojot, ierindas mācības elementi, gan esot uz vietas, gan kustībā, jau izskatās daudz labāk, nekā pirms pāris nodarbībām, nemaz nerunājot, ja salīdzinātu ar iepriekšējo mācību gadu.
Neskatoties uz to, ka termometra stabiņš bija sasniedzis tikai nulles grādu atzīmi, ārā bija mitrs un ne visai patīkams laiks. Pēc ilgstoši siltā rudens šī likās kā ziemas diena.
Pirms nākošās nodarbības, kurā bija paredzēts stiprināt lauka kaujas iemaņas, atsaucot atmiņā apvidus vērošanu, visi devāmies telpās mazliet sasildīties.
Dienas pēdējā praktiskajā uzdevumā skolēniem vajadzēja vērot apvidu pirms tam atsaucot atmiņā faktorus pēc kuriem tās tiek ieraudzītas: virsma, atspīdums, neregularitāte, krāsa, kustība un citus.
Pirmajā ar apvidus vērošanu saistītajā uzdevumā noteiktā teritorijā bija izvietotas kartiņas, tās bija jāatrod, kā arī shematiski jāiezīmē kartē.
Otrajā uzdevumā novērojamā teritorija bija daudz lielāka, taču arī meklējamie objekti proporcionāli bija lieli. Teritorijā bija jāatrod vairāki dažādi silueti. Pēc tam apvidu vēlreiz bija iespējams pārskatīt ar binokli.
Uzdevumi tika izpildīti un visi saņēma ieskaiti par paveikto.
Nodarbības tika noslēgtas ar soļošanu kolonā pa divi parka teritorijā.



- Nodarbība bija interesanta, uzzinājām par kara likumiem un Ženēvas konvenciju, atkārtojām stāšanos ierindā.
- Nodarbība bija interesanta, ja ārā nebūtu tik auksti, būtu vēl labāk. Tēma tika apgūta un palika skaidra.
- Atcerējāmies pagājušā gada vielu. Bija interesanti, taču mazliet arī auksti ārā. Man ļoti patika vērot mērķus ar binokli.
- Bija interesanti. Tur tomēr daudz runāja un stāstīja, bet saprotami. Es uzzināju jaunas lietas par korupciju un kara likumiem. Nepatika, ka bija jāstāv aukstumā un jāskatās, un jāsalst nost.
- Man nepatika atrasties ārā, jo bija pārāk auksti. Interesanti bija uzzināt jaunas lietas no kara likuma.
- Es iemācījos strukturētāk par korupciju, kara likumiem. Man patika meklēt lapiņas, un kā mums tas bija jādara, jo es tad sev vairāk ticēju, ka varu atrast lietas. Man patika meklēt mērķus un tos raksturot, kā arī man patika to darīt ar binokļiem. Beigās man patika soļot un to mācīties, jo tas deva man sajūtu, ka es to varu, man tikai jāmācās.
- Nogurums un aukstums, jo bija nenormāli auksti un es biju ļoti nosalusi, bet mūs laida arī pasildīties
- Par nodarbību īsti neko neatceros, jo ļoti nāca miegs. Nosalu. Pat cimdi neizglābtu šajā situācijā. Bija interesanti meklēt lapiņas, bet ļoti auksts. Nebija tik interesanti, cik gribētos.
- Mums stāstīja par kara likumu. Man patika, ka pirms svarīgas informācijas mums teica pierakstīt. Pateicīga par sapratni, ka man atļāva nepiedalīties āra nodarbībās, jo es ne ļoti labi jutos.