Swedbank organizētais tiešsaistes pasākums “Naudas diena” ir izglītojoša iniciatīva, kuras mērķis ir sniegt bērniem un jauniešiem izpratni par naudu, tās nozīmi, pārvaldīšanu un ar to saistītām tēmām.
Šogad vidusskolēniem bija plānotas 6 tēmas, katrai no tām veltot zināmu laiku. Kopā apgūstot dažādas prasmes!
Pirmajā tēmā finanšu pratība “Bagāts vai turīgs?” Swedbank eksperts stāstīja, kā bagāts atšķiras no turīga, kādi soļi veicami ceļā uz finansiāli nodrošinātu dzīvi, kā arī skaidroja, kādu lomu turīguma veidošanā ir finanšu ieguldījumiem.
Skolēniem tika dots patstāvīgais uzdevums, sadalīties pāros un pāris minūtes diskutēt, ko domā katrs no iesaistītajiem.


Nākošā sadaļa bija veltīta “Uzņēmējdarbības principiem”, kurā jauns un veiksmīgs uzņēmējs dalījās savā pieredzes stāstā, kā no mācību uzņēmuma izauga līdz starptautiski atpazīstamam un pieprasītam uzņēmumam. Uzņēmēmējs nosauca svarīgākos principus, kas viņa uzņēmumam palīdzēja gūt popularitāti. Pirmkārt nepieciešamība pēc preces, ērtums lietošanā, daudz lietotāju, individuāla pieeja. Viņš radīja ļoti specifisku produktu – apsorbējošu pretslīdes rokturi hoheja nūjai. Pašreiz uzņēmums jau nodrošina šos rokturus arī tenisam un lakrosam.
Ik pa laikam skolēni pieslēdzās tiešsaistes balsošanas portālam un sniedza savas atbildes, redzot, ko par šo jautājumu domā citi vidusskolēni.
Trešajā šīs dienas tēmā, kas veltīta kritiskajai domāšanai “Domā un risini problēmas”, lektore stāstīja, cik svarīga ir kritiskā domāšana, lai palīdzētu noformulēt problēmu un soli pa solim rast tai risinājumu.
Turpinājumā klausījāmies par mākslīgo intelektu un paši diskutējām par iespējām un izaicinājumiem.
Sekoja, ļoti interesanta sadaļa par krāpšanu “Dziļviltojumi un naudas mūļi”, kur uzzinājām cik vienkārši ir pašam neapzinoties kļūt par krāpnieku līdzdalībnieku. Ekspersts pastāstīja, kā krāpnieki cenšas izvilināt naudas līdzekļus no saviem upuriem, kā neviļus ievilināt savās krāpšanas shēmās arī parastus cilvēkus.
Naudas dienas noslēdzošais jautājums par aprites ekonomikas “ilgtspējību, kas ir vairāk nekā tendence”. Lektors iepazīstināja ar saviem dizaina darbiem, pastāstīja, kas ir ilgtspējīgs dizains un kāpēc izvēlēties vietējo ir vērtīgi.
Nodarbības noslēgumā skatījāmies Rīgas Cirka skolas jauniešu uzstāšanos. Visi bijām pārsteigti par audzēkņu talantu.
Pēc nodarbības skolēni savu viedokli izteica rakstveidā:
• Lekcija bija interesanta, uzzināju, kā kļūt turīgam, kā ieguldīt un izvairīties no krāpniekiem.
• Man patika gandrīz viss. Labi tika izstāstīts, forša izrāde beigās. Man nepatika video ķeršanās. Man likās, naudas deja bija forša un lekcija par mākslīgo intelektu bija laba, kā arī lekcija par problēmu risināšanu. Man patika, kad meitene mētāja bumbiņu ar diegiem un kociņu galā. Man lekcijas bija noderīgas.
• Mums bija nauda diena, kur mums stāstīja daudz lietas, kas man bija interesanti. Bija uzņēmēja stāsts, kas man likās interesants. Sapratu, par uzņēmēju nekļūš. Man patika cirka uzstāšanās, tas bija aizraujoši un hipnotizējoši.
• Es iemācījos, kā atšķirt bagātu cilvēku no turīga cilvēka. Bija arī interesanti kopumā visas lekcijas, jo tur bija daudz noderīgas informācijas dzīvei.
• Naudas diena bija interesanta, stāstīja interesantas lietas. Uzzināju lietas par AI un visu pārējo, ko stāstīja.
• Man patika klausīties, kāda atšķirība var būt starp bagātu cilvēku un turīgu, un kādas var būt problēmas ikdienā, un kā labāk iesākt savu biznesu.
• Bija interesanti klausīties par mākslīgā intelekta ietekmi uz uzņēmumu, un cilvēka stāstu, kā viņš dibināja savu uzņēmumu. Lekcija man atgādināja par naudas mūļiem un par citiem krāpniecības veidiem. Problēma bija, ka nogurdinoši visus tematus klausīties.
• Naudas diena bija diez gan interesanta, patīkami bija klausīties un atbildēt uz jautājumiem, labprāt aprunātu šo tēmu vēl!
• Bija interesanti, it sevišķi, kad stāstīja par mākslīgo intelektu un par naudas mūļiem, kad skaidroja atšķirību bagāts vai turīgs, naudas deja bija jautra, nobeigums vislabākais.