Apmācību diena 11. klasēm sākās ar riņķveida aizsardzības apgūšanu. Skolēni pulcējās skolas iekšpagalmā, kur pasniedzējs pastāstīja, kāpēc ir nepieciešama šāda aizsardzības shēma, kuros gadījumos tā ir sevišķi būtiska. Riņķveida aizsardzības apmācība pieder pie valsts aizsardzības mācības lauka kauju iemaņu apgūšanas. Skolēni uzzināja, ka ir divu veidu riņķveida aizsardzības klasiskā un ātrā.
Pasniedzējs uzskatāmi ar akmentiņiem nodemonstrēja riņķveida aizsardzības būtību. Skolēni saņēma ieročus (mulāžas) un uzsāka praktisko apmācību, precīzi atkārtojot nepieciešamos žestus un gājiena virzienu.
Vispirms tika apgūta izvietošanās un iziešana no klasiskās riņķveida aizsardzības, kuru pielieto pildot uzdevumus, lai visi iesaistītie būtu pēc iespējas aizsargāti. Teritorijas pārredzamība šajā gadījumā veido pilnu apli jeb 360 grādus, jo katrs karavīrs novēro 120 grādus lielu sektoru.
Klasisko riņķveida aizsardzību pielieto, kad karavīri nostiprinās kādā teritorijā, piemēram, pirms uzbrukuma vai nakšņošanas, arī atpūtas pauzēs, kā arī atgriežoties no kāda uzdevuma, ja ir iespēja, ka tuvumā ir ienaidnieks.
Savukārt ātrā riņķveida aizsardzība tiek lietota brīžos, kad jāpārlādē ieroči, jāsamaina munīcija. Izmanto arī īsai informācijas apmaiņai.
Skolēni ļoti labi ar šo uzdevumu tika galā, sākumā ar pedagoga palīdzību, bet vēlāk jau paši izvēlējās vietu un deva nepieciešamās komandas, kur veidot šo aizsardzības modeli.


Tikpat svarīga kā nostāšanās riņķveida aizsardzībai ir arī iziešana no tās, ko arī skolēni apguva tikpat veiksmīgi.
Turpinājumā klases telpā skolēni atkārtoja teoriju par drošu apiešanos ar ieročiem un šaušanu ar pneimatiku. Jauca un salika ieročus, kā arī nosauca ieroču detaļas. Katrs, pirms došanās uz praktisko šaušanu, kārtoja WHT testu.
Visi, veiksmīgi nokārtojuši WHT testu, devās iekārtot šautuvi. Tika norobežots laukums, salikti atbalsta maisi ieročiem, novietots paklājiņš un sagatavota mērķu pielikšanas vieta.
Sākoties praktiskajai daļai, pedagogs atkārtoja drošības noteikumus, atrodoties nodarbībā; skolēni to apstiprināja ar parakstu un, sadaloties divās grupās, uzsāka praktisko nodarbību.
Šodien bija paredzēta šaušana no pozīcijas “guļus ar balstu” un šaušana no pozīcijas “guļus bez balsta”. Nodarbības sasniedzamais rezultāts – šaujot no pozīcijas “guļus ar balstu”, trāpīt mērķi vismaz 4 no 5 šāvieniem tā, lai tie atrastos 4cm lielā diametrā.
Ar prieku konstatējām, ka šaušanas prasmes visiem ir uzlabojušās un, neskatoties uz sānvēju, visi trāpīja mērķī un daļēji sasniedza vēlamo šāvienu blīvumu.
Skolēnu domas pēc VAM nodarbības:
• Nodarbībā atjaunoju savas iemaņas WHT testā, šaušanā un praktiskajā daļā. Man jau sokas daudzreiz labāk ar šaušanu mērķī.
• Visu dienu bijām ārā, tas laikam ir tas skaistums šīm nodarbībām. Esam pieraduši sēdēt iekšā un šī nodarbība padara skolas gaitas interesantākas. Iemācījāmies, ja notiek uzbrukums kā var aizsargāt savējos.
• Es atkārtoju šaušanas pamatprincipus, kurus es jau biju zinājusi, kas nebija tik interesanti, bet iemācījos jaunu aizsargāšanas pozīciju un uzzināju kādam nolūkam pielieto. Kopumā nebija grūti.
• Nodarbība bija interesanta. Atkārtojām šaušanu un mācījāmies riņķveida aizsardzību.