Nauda ikviena cilvēka dzīvē ieņem būtisku lomu. Neskatoties uz naudas daudzumu ir jāsaprot, kur un kāpēc katrs eiro tiek iztērēts. Plānošana sniedz drošību un stabilitāti.

2022.gada 18.janvārī šo prasmju nostiprināšanai 11.a klasē notika Swedbank vieslekcija par naudas plānošanu.

Skolēni veidoja izpratni par personīgo tēriņu struktūru un uzkrājumu veidošanas nepieciešamību un priekšrocībām.

Nodarbība sākās ar diskusiju, kāpēc nepieciešama finanšu plānošana. Turpinājumā skolēni saņēma jau konkrētus uzdevumus uz kuriem sniegtās atbildes, izmantojot viedierīces, tika apkopotas ar tiešsaistes rīka padlet palīdzību. 

Lekcijas laikā tika atgādināts, ka ir obligātie maksājumi un maksājumi, kurus plānojot var samazināt.

Uzmanība tika vērsta uz būtisku naudas plānošanas sadaļu, uz uzkrājumu jeb “drošības spilvena” veidošanu. Uzzinājām, kam šis uzkrājums tiek veidots un kā to labāk izdarīt. Katra cilvēka ienākumi, vēlmes un vajadzības atšķiras, tādejādi nosaukt konkrētu summu nav iespējams, bet ir vienota formula, kuru varam izmantot. Lielāka daļa no nopelnītās naudas – 70% tiek izmantoti ikdienas vajadzību nodrošināšanai, 20 % ieteicams atstāt personisko vajadzību nodrošināšanai un 10 % novirzīt “drošības spilvena” veidošanai.

Noslēgumā skolēni saņēma uzdevumu, kurā bija jāpielieto iegūtās zināšanas un jāparāda finanšu pratība.

Pēc nodarbības skolēni secināja, ka viņiem ir lielāka izpratne par naudas plānošanu, sevišķi par uzkrājumu veidošanas nozīmīgumu un veidu kā to darīt. Kā arī par apdrošināšanu, kā vienu no “drošības spilvena” veidiem.