2022./2023.mācību gads


Iepazīšanās ar profesiju daudzveidību un nākotnes karjeras iespējām

2023. gada 4. aprīlī no paša rīta 7.a un 8.a klase devās uz Ķīpsalas izstāžu centru, kur notika nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss SkillsLatvia 2023. Ķīpsalā mēs pavadījām visu dienu.

Ķīpsalas izstāžu centrā

“Mēs atbraucām laicīgi, noģērbām virsdrēbes un gaidījām, kad sāksies pasākums. Gaidīšanas laiku izmantojām lietderīgi – pieteicāmies uz konsultāciju pie karjeras konsultanta.

Karjeras konsultanti

Pulksten 9.00 mūs ielaida lielajā zālē, kas bija pilna ar prezentāciju stendiem – bija pārstāvēts liels daudzums dažādu profesiju. Bija pārstāvētas arodskolas, tehnikumi, koledžas utt. Tur bija arī pārstāvji no armijas, zemessardzes, robežsardzes un policijas.

Tad sākās “Prasmju stafetes”. Mūsu komandā bija 3 cilvēki un tās nosaukums bija “6 no 66”. Mēs ieguvām 4.vietu.” /Daniels/

“Bija ļoti interesantas stafetes – bija daudz uzdevumu no dažādām profesijām.

Visvairāk man patika traktori, kas bija lieli un skaisti, un policijas droni!” /Gvido/

“Drīz pēc ierašanās, sākās skolu konkurss “Prasmju stafetes”, kur bija jau iepriekš jāpiesaka 3 pārstāvji no katras klases. 7.a klasi pārstāvēja Kate, Daniels un Gvido. Viņi ieguva 4.vietu. 8.a klases komanda ieguva 2.vietu. Visiem gāja labi.

Jau no rīta pieteicos pie karjeras konsultanta. Apmeklējuma laikā es uzzināju daudz interesanta un noderīga.

Es izstaigāju visu izstāžu kompleksu, apskatīju, kas interesants notiek. Bija iespēja daudz ko pašai izmēģināt, taču es visas iespējas neizmantoju. Es izmēģināju lietas, kas saistītas ar skaistumu. Diezgan lielu laiku spēlēju dažādas galda spēles, ko piedāvāja “Brain Games”. 

Beigās bija viktorīna “AtklājSkillsLatvia”, kurā es  piedalījos. Bija interesanti, arī jautājumi nebija pārāk grūti. Es ieguvu 7.vietu, kas liekas diezgan labi, jo bija ļoti daudz dalībnieku. ” /Elīza/

“Pasākumā bija daudz cilvēku, gan pieaugušie, gan bērni un pusaudži. Apkārt bija planšetes ar informāciju par daudzām profesijām. Stendos pie katras profesijas pārstāvjiem varēja pieiet klāt un apskatīt viņu pārstāvēto profesiju bukletus, priekšmetus, kas saistīti ar profesijām, dažos varēja arī kādas lietas izmēģināt. Piemēram, sajaukt no drogām sev tēju, uztaisīt no sagatavēm ķeblīti, un daudzas citas aizraujošas lietas. Dažos stendos pat tev ieveidoja matus un izveidoja  “meikapu”.

Bija arī 2 pasākumi, kuros labākās vietas ieguva balvas. Es piedalījos vienā konkursā – “Prasmju konkursā” 7.-9.klasēm. Es ar klases biedriem ieguvu 4. vietu, kopā bija 9 komandas, tāpēc, manuprāt, 4.vieta ir ļoti labi, īpaši tāpēc, ka mēs bijām vienīgā 7. klase! ” /Kate/

Apbalvošana

“Profesiju izstādēs varēja gandrīz visu izmēģināt, izjust to uz savas ādas. Vēl tur bija cilvēki, kas palīdzēja atrast un apspriest nākotnes profesiju.” /Renārs/

Secinājumi:

“Man tur ļoti patika, bija ļoti jautri, un es labprāt tur dotos nākošgad!” /Kate/ “Tur varēja uzzināt par daudzām profesijām, un bija ļoti interesanti!” /Gvido/ “Kopumā man patika šis pasākums, un es labprāt tādu apmeklētu arī nākamgad!” /Elīza/ “Man ļoti patika, bija interesanti, un nākošgad es arī tur gribētu pieteikties uz konkursiem! Gribētu tur atkal labi pavadīt laiku!” /Daniels/ “Kopumā man ļoti patika, un es ceru, ka arī nākamajā gadā mēs piedalīsimies šāda veida pasākumā!” /Renārs/

Karjeras nedēļa. START STRONG seminārs.

Karjeras nedēļas ietvaros mūsu skolas divas komandas no 9., 10.un 12.klases kopā ar skolotāju Z. Lūsi piedalījās klātienes START STRONG seminārā/nodarbībā uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanai Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā. “START STRONG ir starptautiska apmācību programma jauniešiem un pieaugušajiem par tēmām “Karjera”, “Bizness” un “Attiecību veidošana”. Seminārus vada praktiķi – dažādu nozaru profesionāļi, kuriem ir ilggadīga veiksmīga karjera vai uzņēmējdarbība savā jomā,” rakstīts organizatoru mājas lapā. Nodarbības laikā iepazināmies ar veiksmīgas karjeras veidošanas pamatprincipiem, uzzinājām, kā mainīt savu dzīvi uz labu.

“Uzņēmējspējas ir prasme, uz ko skolā neliek lielus akcentus, tādēļ biju priecīga dzirdēt par šādu tematu. Lektors bija ļoti atraisīts, brīvs un nodarbības formāts bija atšķirīgāks nekā manā skolā. Piemērus par darba izpildi un kā darbā sasniegt vairāk, ņēma no kopēja uzdevuma. Piem., kā kolektīvam piecelties. Sākumā pārsvarā visi bija miegaini, neziņā, cilvēkos parādījās slinkums un piecelšanās process ilga apm. 5 sekundes. Savukārt, kad cēlāmies ar enerģiju, entuziasmu, smaidu un vēlmi, process ilga apm. 1 sekundi. Respektīvi, ja visu darām ar entuziasmu, enerģiju, smaidu un atdevi, visas lietas apkārt liksies daudz labākas,  ja darbus pildīsim ar EES (entuziasmu, enerģiju, smaidu), tad tā izpilde būs daudz labāka un ātrāka.

Lai sasniegtu rezultātus ir jāseko šādai shēmai: palīdzi citiem -> 100% uzmanība -> 100% atdeve, kas noved pie rezultātiem. Lektors stāstīja daudz dažādu piemēru no dzīves, kā jaunieši var izveidot uzņēmumu, darot lietas, kas viņiem sagādā lielu prieku un interesē.

Izskatījām vēl vienu shēmu-  Prieks -> Enerģija -> Motivācija. Šāda tipa domāšanas veids ir tikai 10% iedzīvotāju. Ja mēs šādi celsimies katru dienu, tad viss ap mums sāks kļūt daudzreiz labāks. Ja mēs citiem nesavtīgi palīdzēsim darīt lietas, dzīve mums piedāvās daudz jaunas opcijas (kā piemēram, jaunu darbu, projektus, ko uzņemties…).

Bija arī aktivitātes, kurās mēs varējām izsecināt komandas darba kļūdas, ko un mēs dzīvē varētu uzlabot. Ja mūsu domas nav vērstas vienīgi uz šo uzdevumu vai mērķi, bet uz citu lietu, tad noteikti nesanāks, jo līdz ar to nedarbojamies ar 100% atdevi un 100% uzmanību. Kopumā man ļoti patika šī nodarbība un bija prieks, ka varēju uzzināt jaunas idejas, kā uzlabot savas dzīves kvalitāti. Mēs uzzinājām par Facebook lapu, kurā varu uzzināt par daudziem jauniešiem, kas savu hobiju attīstījuši biznesā.”

M.L .Vītoliņa

Karjeras mēnesis 7.a klasē. Tikšanās ar kouču D.Apsīti-Pīču.

Šī gada 6. oktobrī karjeras nedēļas ietvaros 7.a klases skolēni skolas bibliotēkā tikās ar kouču Daci Apsīti-Pīču. Tā kā Dace ir ļoti pozitīvs un uz sadarbību vērsts cilvēks, uzaicinājām uz nodarbību arī dažus interesentus no 5.a klases.

Vispirms noskaidrojām, ko nozīmē vārdi “koučs un koučings”. Koučs, tas ir speciālists, kurš palīdz cilvēkam noticēt saviem spēkiem, paļauties uz sevi. Savukārt, koučings ir process, kurā kouča vadībā tiek veicināta un pozitīvi ietekmēta cilvēka attīstība, izaugsme un rezultātu sasniegšana.

Dace stāstīja par savu bērnības sapņu, profesiju. Tālāk – par to, kā sākusi strādāt, kāpēc to darījusi. Kā vienu no galvenajiem iemesliem viņa minēja finansiālo neatkarību, kas likusies ļoti svarīga. Tā kā vecāku ietekme 18-20 gadu vecumā vēl bijusi liela, vajadzēja savienot darbu ar mācībām augstskolā. Tagad, novērtējot tā laika izvēli, viņa saka, ka tas esot bijis pareizi. Pirmkārt tika iegūta ļoti laba izglītība, otrkārt – apgūta izturība, pacietība, precizitāte, māka sarunāties ar cilvēkiem, atbildības sajūta un daudzas citas praktiskas, dzīvei nepieciešamas prasmes.

Nodarbības laikā notika diskusija par to, kādas profesijas interesē skolēnus, kādas ir katra stiprās puses, kādas ir intereses un kā tas viss varētu ietekmēt turpmāko profesijas izvēli. Skolēni bija ieinteresēti, aktīvi iesaistījās diskusijā, atbildēja uz jautājumiem un paši uzdeva jautājumus.

Karjeras nedēļas pasākumi skolā

06.10.2022. Nodarbība ar kouču Daci Apsīti Pīču. Piedalās 7.a klase.

18.10.2022. pulksten 14.30.Tikšanās ar izglītības konsultantu no “Kalba’’. Piedalās 12.a,12.b,11.a,11.b klase.

19.10. 2022. pulksten 15.00. Nodarbība ar kouču Daci Apsīti Pīču. Piedalās 9.a,10.a klase.

21.10 2022. Start Strong klātienes nodarbība/seminārs – uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanai:

  • Pulksten 12.00-13.30  9.-10.klašu komanda Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā;
  • Pulksten 14.00-15.30.  12.klašu komanda Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā “Veiksmīga uzņēmējdarbība.”

Karjeras nedēļa.17.-21.oktobris

Tēma:Uzņēmējspējas.

GALVENAIS PAR KARJERAS NEDĒĻU (turpmāk- KN)

  1. Karjeras nedēļas tēma- uzņēmējspējas.
  2. Norises laiks: 17.-21.oktobris.
  3. Kampaņas ietvaros no VIAA tiek piedāvāti 2 tiešsaistes pasākumi, 2 mācībstundu video, 1 atbalsta materiāls pedagogiem, 1 interaktīvs rīks skolēniem, sociālo tīklu konkursi uzņēmumu apmeklējumu atspoguļošanai 2 klašu grupām, informatīvie un vizuālie materiāli (afišu, prezentāciju, diplomu, pateicību sagataves, publikācijas medijos).
  4. KN laikā katra skola (vai pašvaldība centralizēti) organizē dažādus pasākumus (uzņēmumu apmeklējumus, tikšanos ar personībām/vecākiem/absolventiem, integrētas stundas mācību priekšmetos un audzināšanā, konkursus u.c.) par KN tēmu- uzņēmējspējas, kā tās pamanīt, pilnveidot un izmantot nākotnes mērķu sasniegšanai.
  5. Visa būtiskā informācija par Karjeras nedēļu pieejama prezentācijā šeit: https://ej.uz/KN2022 . Šajā saitē pakāpeniski būs pieejami visi KN kampaņai izveidotie materiāli (skat.3.punktu!). Karjeras nedēļā iesaistāmas visas izglītojamo vecuma grupas atbilstoši skolas kapacitātei.

2021./2022.mācību gads


Nodarbība karjeras konsultanta vadībā

“Ja to var citi, varu arī Es!” – ar šādu iedvesmojošu vēstījumu projekta “Labbūtības ceļa karte” ietvaros 6.decembrī vidusskolas klašu skolēnus uzrunāja karjeras konsultante Inga Dunke. Viņa jauniešus iepazīstināja ar daudzu pasaulē slavenu personību veiksmes stāstiem un rosināja kopīgi apzināt visas indivīdu raksturojošās iezīmes, vides apstākļus un citus ietekmējošos faktorus, kas veiksmīgu cilvēku padara par veiksmīgu.

Lekcijā, kā viens no svarīgākajiem faktoriem veiksmīgā personības pilnveidošanas ceļā, tika izcelta mentora klātbūtne un atbalsta loka veidošana ap sevi. Skolēni, lektores pamudināti, labprāt sev izvēlēja mentorus paši savā vidū un nodarbības laikā apguva daudz veidu, kā stimulēt sevi ikdienā, neļauties pagurumam un motivēt sevi sasniegt pašu uzstādītos mērķus.

Katrs vidusskolēns individuāli lekcijā paguva izveidot arī savu iedvesmas kalendāru decembrim, kas noteikti palīdzēs ne vien veiksmīgāk noslēgt pirmo mācību gada semestri, bet arī pietuvoties tām “mazajām virsotnēm.”

                                                                        11.a klases skolniece Gunta

Karjeras nedēļa 2021

Mācību gada un Karjeras nedēļas 2021 tēma “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) tavai karjerai”.

Lai izzinātu Karjeras nedēļas tēmu, notiks vairāki centrālie pasākumi:

11.oktobrī tiešsaistes diskusijā vecākiem ‘’Tehnoloģijas ģimenē-draugs vai svešinieks?’’ pārrunās, kādu lomu tehnoloģiju izmantošana ieņem ģimenes ikdienā, kā atbalstīt bērnus tādu nozaru iepazīšanā, kas pašiem vecākiem nav tuvas un pazīstamas.

11.oktobris plkst.19.00  diskusija vecākiem. Jautājumiem: Tiešsaistē@TavaiKarjerai; Saite: https://fb.me/e/2Ldzfvb4lJau

12.oktobrī jauniešu diskusijā’’ Iedvesmas stāsti –kā es nokļuvu IKT nozarē?’’

12.oktobris plkst.14.00  Jautājumiem: Tiešsaistē@TavaiKarjerai; Saite: https://fb.me/e/4o4nsEZgi

Savukārt 7.-9.klašu video mācībstunda VIAA youtube kontā būs no 08.10.2021.

Skolēnu pašpārvalde “Psihoemocionālās veselības veicināšanas” kursos

Pirms skolas sākšanās, augustā es devos kopā ar trīs meitenēm no skolas skolēnu padomes uz ,,Psihoemocionālās veselības veicināšanas» kursiem. Visas nodarbības, notika Ogres Meža tehnikumā. Pavisam bijām Ogrē 3 dienas. Pa nakti palikām Ogres tehnikuma kopmītnēs.

Mēs uzzinājām daudz jauna par mentālo veselību, veidojām mini projektus, ieguvām un uzzinājām informāciju, kā mēs skolā varētu pašas sev un citiem palīdzēt uzlabot psihoemocionālo stāvokli. Uzzinājām jaunas lietas par mums pašiem. Visas šīs dienas, notika pēc plānota grafika. Pēdējā dienā grafikā, kā pēdējā dienas nodarbe bija norādīta ,,Vēl foršāks vakars’’. Visi gaidījām, kad būs kāda nodarbe, pasākumiņš,  bet  skolotājas mūs izjokoja, tajā pašā laikā skatījās, cik mēs esam atbildīgi, vai spējam uzņemties vadīt paši, jeb kā mēs adaptējamies neierastās situācijās. Mona ierosināja doties uz Zilajiem kalniem un mēs savācām grupiņu, kas arī vēlējās šajā pārgājienā piedalīties.

Kopumā bija ļoti jautri aizvadītas pēdējas vasaras dienas!

Autors – K.G. Leimane, 8.a

Skolēnu pašpārvalde

Rīgas 66. vidusskolas skolēnu pašpārvaldes līderi Viktorija, Mona, Keita un Daniela laikā no 19.augusta līdz 21. augustam piedalījās projekta “Atbalsts psihoemocionālās veselības veicināšanas pasākumiem skolās Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai” apmācībās Ogres tehnikumā.

Nodarbībās jaunieši veidoja labbūtības ceļakarti: manas skolas jauniešu psihoemocionālās labbūtības izaicinājumi un vajadzības.

Septembrī un oktobrī skolēnu pašpārvalde organizēs aktivitātes jaunāko klašu skolēniem. Savukārt, 5. – 12. klašu skolēniem tiks piedāvātas dažādas lekcijas un nodarbības.