30.09.2015.
Mūsu jaunais klases kolektīvs septembra beigās saliedēšanās nolūkos devās uz Cēsu novadu. Laika apstākļi rudens dienai bija teicami, visa diena bija saulaina. Pirmā apstāšanās vieta bija atpūtas komplekss “Rakši”, kur mūs iepazīstināja ar divkupru kamieļiem, Dienvidamerikas lamām, alpakām un gvanako. Alpakām bija tikko dzimuši mazuļi. Redzējām gan nepilnu nedēļu vecus, gan pašu jaunāko divas dienas veco kumeliņu. Gids aizrautīgi stāstīja par dzīvnieku paradumiem, par paša piedzīvojumiem ar šiem dzīvniekiem. Mums bija arī iespēja pabarot dzīvniekus ar viņiem domāto barību.
Pēc Rakšu Zoo apskates devāmies uz “Svētavotu”, šeit pudelēs tiek pildīts dzeramais ūdens un piegādāts klientiem visā Latvijā. Mūs sagaidīja gados veca sieviņa, bet viņas dzīves spars lika aizdomāties, ka Svētavota ūdens dara brīnumus. Svētavota teritorija ir sakopta un tur izveidots dabas parks. Tam cauri plūst avota ūdens, kuram tiek piedēvētas dziednieciskas spējas. Teritorija atrodas ielejā, lai tajā nokļūtu ir jānokāpj pa kāpnēm, kuras veidotas no akmentiņiem. Lejā ir gan atpūtas un pilnika vieta ar soliņiem, gan strūklakas un skulptūras. Saimniece sākumā pastāstīja par Svētavota teritorijas labiekārtošanas darbiem. Noklausījāmies leģendu par avota izcelsmi un dziednieciskajām spējām. Kopā ar saimnieci iemācījāmies un noskandējām latviešu tautas dziesmas, kas bija veltītas ūdenim. Iepazinušies ar dabas parka izveidi, tā leģendām, devāmies pie paša avota. Kura ūdens temperatūra ir nemainīga visu gadu apmēram +2 grādi un kailām kājām, kaut ko klusībā vēloties, bridām pa avotu. Vietā, kur avots iztek no sienas katrs no mums ar saimnieces palīdzību veica rituālu: mazgāja seju, mazgāja rokas, ar mitrām rogām noglauda sev matus. Promejot iepildījām sev Svētavota ūdeni līdzņemšanai
Mūsu ekskursija turpinājās uz Vidzemes koncertzāli “Cēsis”. Cēsu koncertzāle atrodas rekonstruētā ēkā. Pirmatnēji šeit kultūras centrs bija jau 1914 gadā, bet 2013.gadā pēc ēkas rekonstrukcijas tas tika atklāts no jauna. Vecā un jaunā ēka sapludinātas vienā veselumā. Cēsu koncertzālē ir gan plaša, moderna koncertzāle, gan kamerzāle, gan ērģeļu un kino zāle. Mums bija iespēja pabūt telpā zem koncertzāles grīdas, redzējām modernus mehānismus, kuri ļauj zāli ļoti ātri pārveidot gan par deju telpu, gan piepildīt to ar skatītāju sēdvietām. Ēkas interjers veidots ļoti askētiski, bet tajā pašā laikā ļoti eleganti. Pārsvarā apdarē izmantoti Latvijā augušie koki. Interesants likās koka žalūziju risinājums. Kino zālē sēdvietas ir Mersedess firmas ergonomiskie krēsli. Sēžot tajos sajutāmies kā formulas F1 piloti.
Dienas noslēgumā devāmies uz bērnu zinātnes centru “Z(in)oo”. Vispirms gide pastāstīja par to, kas mūs sagaida šeit, iepazīstināja ar pamatprincipiem, kas jāievēro šajā centrā. Pēc tam izmēģinājām dažādas tehnoloģijas un dabas likumus. Likām zobratus, vadījām robotus, pārbaudījām savas fiziskās dotības ejot pa trosi vai staigājot ar koka kājām.
Vakarā noguruši, bet ar zināmu informācijas un piedzīvojumu bagāžu, atgriezāmies Rīgā. Tās laikā skolēni sadarbojās, izpalīdzēja viens otram, ja kas bija nepieciešams, neatteica palīdzību Markam. Ekskursijas laikā uzzinājām daudz jauna. Pēc ekskursijas, pārrunājot redzēto, lielākajai daļai skolēnu vislabāk bija paticis Svētavota apmeklējums