2021.gada 1.aprīlī mēs, 5.a klase kopā ar skolotāju I.Želinsku, piedalījāmies nodarbībā ar neparastu nosaukumu “Burtveidols” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā muzejpedagoģes Zanes Siliņas vadībā. Šī nodarbība sasaucās ar latviešu valodas tēmu “Valodniecības jautājumi. Zīmes agrāk un tagad”. Iesākumā nodarbības vadītāja Zane Siliņa vaicāja, ko nozīmē pats vārds “burtveidols”. Visprecīzāk uz šo jautājumu varēja atbildēt Renārs ar Danielu.
Tikai tad varējām sākt klausīties interesanto stāstījumu, kas bija papildināts ar ļoti daudzveidīgiem attēliem no LNB un interneta resursu krājumiem. Nodarbībā uzzinājām/ atkārtojām, kad un kur radušies rakstības pirmsākumi, kā tika “rakstītas” rakstzīmes, kāds bija to izskats. Uzzinājām, ka sākotnēji grāmatas rakstīja uz pergamenta – speciāli apstrādātas ādas, un par dzēšgumiju kalpoja ass “nazītis”, ar kura palīdzību izkasīja kļūdas.
Uzzinājām, ka Karolingu minuskuls (šis nosaukums gan ātri aizmirsās – ļoti sarežģīts) – bija pirmie speciāli cilvēku mērķtiecīgi veidotie, apaļīgie burti.
Protams, uzzinājām vēl daudz un dažādas lietas, bet to arī jūs katrs varēsiet noskaidrot apmeklējot LNB, kad tā atkal tiks atvērta.
Nodarbības laikā katram dalībniekam bija jāprezentē uz Jamboard interaktīvās sienas savu mājas darbu – mājās atrastu mīļāko burtveidolu un jāuzraksta, kāpēc patīk tieši šis.
Nodarbības otrajā daļā, jeb praktiskajā darbā katrs dalībnieks no sava izvēlētā plastiskā materiāla (papīra, dzijas, gumijas auklas, stieples, plastilīna) veidoja savu izdomāto burtveidolu. Tālāk šos burtus skicēja ar zīmuli uz papīra, pieslīpēja līdz gala rezultātam.
Ar nepacietību gaidām nākošo nodarbību, cerams, klātienē!