Katram no mums agrāk vai vēlāk būs jāizvēlas kāda profesija vai amats. Karjeras izglītības nolūkā devāmies uz uzņēmuma “Rīgas ūdens” bioloģiskās attīrīšanas staciju “Daugavgrīva”.
Šajā uzņēmumā nonāk kanalizācijas un lietus notekūdeņi no visas Rīgas un daļas Jūrmalas pilsētas.
Tuvojoties attīrīšanas iekārtām, jau autobusā, esot vēl krietni tālu no mūsu mērķa, sajutām nepatīkamu smaku. Piebraucot tuvāk, smaka bija samazinājusies, jo smakas izplatībā noteicošais ir vēja virziens.
Visas Rīgas kanalizācijas cauruļu kopgarums ir 1143 km. Lai netīrais ūdens pieveiktu tik garu ceļu, Rīgā ir uzstādītas vairāk nekā 80 kanalizācijas sūkņu stacijas. Nonākot attīrīšanas stacijā, ūdens pa divām caurulēm, kuru diametrs ir 1.4 m, gāžas vaļējā betona baseinā. Tur notiek rupju piesārņojumu atdalīšana. Viss, kas lielāks par 3mm paliek uz mehāniskajām restēm. Atkritumi tiek presēti un nogādāti izgāztuvē. Lieki piebilst, ka smaka, kas valdīja šo cauruļu tuvumā, bija briesmīga.
Attīrīšanas stacijas teritorijā atrodas 6 milzīgi 40 m diametrā un 6 m dziļi baseini, kuros notiek pirmreizējā nostādināšana. Šeit lielie organiskie piemaisījumi pamazām nosēžas.
Izrādās, ka bioloģiskās attīrīšanas pamatā ir dūņas, kas dabā atrodamas ikvienā ūdenskrātuvē.
Lai ūdens tiktu attīrīts līdz tādam, ka to drīkst iepludināt jūrā, notekūdeņiem vēl nākas iet cauri vairākiem attīrīšanas procesiem. Rezultātā tas tiek saukts par tehnisko ūdeni. Attīrītais ūdens pa cauruļvadiem nonāk pie jūras esošā rezervuārā un no turienes pa caurulēm, kas stiepjas 2,4 kilometrus no krasta, 17 metru dziļumā tiek piemaisīts jūras ūdenim.
Lai arī visi ūdens kvalitātes rādītāji tiek kontrolēti un to normas salīdzinot ar ES prasībām ir daudz augstākas, sarunā atsevišķi jaunieši tomēr nebija pārliecināti, vai gribētu šeit apmeklēt pludmali.
Apmeklējām arī dispečeru telpu, jo cilvēkam šeit ir tikai kontrolējoša loma. Dispečeru telpā pārrunājām par nepieciešamo izglītību, kas nepieciešama, laistrādātu šajā bioloģiskās attīrīšanas stacijā. Nepieciešami gan ķīmiķi, gan fiziķi, gan dažādi tehnisko risinājumu speciālisti. Ierīču remonta cehā nepieciešami mehāniķi. Neiztikt arī bez šoferiem, kuri strādā gan ar traktortehniku, gan pārējo autoparku. Ļoti liela loma ir datorspeciālistiem.
Pēc ekskursijas pārrunājot redzēto un dzirdēto, neviens no jauniešiem neizteica gatavību nākt šeit strādāt, jo neskatoties uz to, ka speciālistu darbs nav ārpus telpām, uzmācīgaisā smaka bija jūtama visur. Mēs attīrīšanas iekārtas apmeklējām rudenī, bet varam tikai iedomāties, kādas sajūtas ir šeit ierodoties gada siltajā laikā.