Ikvienam ir jābūt zinošam un pārliecinātam, kā rīkoties ikdienas un ārkārtas situācijās, kas atsevišķās reizēs var glābt vai pasargāt sevi pašu vai kādu citu no nelaimes.
Otro gadu 8.a klases komanda piedalījās Iekšlietu ministrijas rīkotajā konkursā 7. – 8. klašu skolēniem „Esi drošs – neesi pārdrošs”.
Jautājumi un pārbaudījumi konkursantiem sarūpēti sadarbībā ar A/S „Gaso” , Līvu Akvaparku, A/S „Sadales tīkls”, VAS “Latvijas dzelzceļš”, Valsts policiju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.
Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu izpratni par drošības jautājumiem ikdienā un rīcību bīstamās situācijās. Pievērst uzmanību problemātikai un aktualitātēm, kas skar skolēnu izglītošanu par dažādiem drošības jautājumiem – drošību uz ūdens, rīcību ugunsgrēka gadījumā, drošību uz ielas un mājās, pirmās palīdzības sniegšanu un citiem.
Uz finālu jeb otro kārtu tika virzītas 20 labākās komandas. Mēs bijām šo veiksminieku skaitā. Fināls norisinājās Iekšlietu ministrijas telpās. Katrai no finālā iekļuvušajām komandām bija jāatbild uz organizētāju sagatavotajiem jautājumiem, kā arī jāiesūta savs ideju projekts par tēmu “Droša vieta, droša lieta”.
Pirmā mūsu sarakstā bija Neatliekamās medicīniskās palīdzības pietura. Izvelkot jautājumu, bija pāris minūtes laika, lai komanda vienotos par pareizo atbildi un atbildētu. Praktiskajā uzdevumā bija jāizstāsta mākslīgās elpināšanas principi un tā jādemonstrē. Teorētiskā jautājuma daļa tika atbildēta teicami, kamēr praktiskajā uzdevumā tik labi neveicās. Gunta, kurai tika uzticēts sniegt atbildes uz jautājumiem uz izpildīt praktisko demonstrējumu izdarīja visu iespējamo, lai iegūtu pēc iespējas vairāk punktu. Mums pietrūka praktisko iemaņu, vingrināšanās uz mulāžas.
Sekoja A/S „Gaso” sagatavotie jautājumi. Šeit runātājas lomu uzņēmās Viktorija, kura pēc jautājumu saņemšanas un apspriešanās veiksmīgi atbildēja un pamatoja savas atbildes.
Nonācām uzdevumu punktā, kurā savus jautājumus bija sagatavojis VAS “Latvijas dzelzceļš”. Armands lieliski tika galā ar jautājumiem par drošību sliežu ceļu tuvumā, kā arī pamatoja bīstamību pie sliežu pārmijām. Neliela diskusija raisījās par vilcienu bremzēšanas ceļa garumu. Komanda aizrunājās tik tālu, ka sarunā ar VAS “Latvijas dzelzceļš” pārstāvi uzzinājām, gan pasažieru, gan preču pārvadāšanas vilcienu atļauto braukšanas ātrumu Latvijā un attiecīgi kā mainās bremzēšanas ceļš dažādās situācijās.
Savukārt atbildes uz A/S „Sadales tīkls” sagatavotajiem jautājumiem galvenokārt sniedza Kristaps, viņam palīdzēja gan Armands, gan Gunta.
Nonākot pie Valsts policijas sagatavotajiem jautājumiem par velosipēdistu tiesībām, aprīkojumu un kā un kāpēc jāreģistrē velosipēds CSDD, vislabāk zināja pastāstīt Verners. Ceļu satiksmes policija bija sagatavojusi savu uzdevumu ar lielformāta puzles salikšanu, kurā bija jāuzstāda pareizās ceļazīmes un jāizskaidro konkrēta situācija. Saliedēti darbojoties visai komandai puzle tika salikt ļoti īsā laikā un dalībnieki paspēja atbildēt uz jautājumiem un nopelnīja iespēju atbildēt uz papildus jautājumiem, tādejādi nopelnot papildus punktus.
Kā pēdējie mūsu konkursantiem bija jautājumi no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta. Skolēniem tika dots viens uzdevums. Kas no visiem uz galda saliktajiem rekvizītiem būtu jāņem līdzi ārkārtas situācijā, un sava izvēle jāpamato. Diemžēl steigā komanda aizmirsa, kas ir ārkārtas situācija un somā paņēma dažādas ne tikai ārkārtas situācijām piemērotās lietas. Vērojot konkursantu darbību no malas sapratu, ka vienā ārkārtas situācijas gadījumā es domātu un darītu līdzīgi kā mūsu komanda, kamēr citā, mana rīcība stipri atšķirtos.
Pēc atbilžu sniegšanas un darbošanās kontrolpunktos mūsu komanda devās pusdienās un otrajā daļā izmēģināja iemaņas ķegļu gāšanā un lāzeršaušanā.
Sekoja trešā jeb mājas darbu projektu prezentācijas daļa. Mūsu projekts “Droša vieta, droša lieta”, tika veidots skolas trešā stāva gaitenī. Prezentācijas slaidos parādījām gaiteni, kāds tas ir šodien un kāda varētu būt tā nākotne aprīkojot to ar dažādām aktivitātēm. Pēc vairāk nekā stundu garas visu projektu noskatīšanās pienāca noslēguma kopsavilkums. Komandas, pēc konkursa vadītāja vārdiem, citu no citas šķīra pavisam neliels punktu skaits.
Noslēgumā uzrunu teica iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kurš aicināja visus klātesošos neatkarīgi no dzīves situācijas atcerēties, cik svarīgi ir domāt par sevi un savu drošību, kā arī prast pateikt šo mazo vārdu “nē!”.
Viena būtiskākajām domām, kas atkal no jauna izskanēja šajā konkursā, ka palīdzēt otram vari tikai situācijā, ja pats esi drošībā un ar savu dzīvību riskēt nedrīkst.
Konkursa noslēgumā visi saņēma piemiņas veltes un informatīvus materiālus no drošības konkursā iesaistītajiem dienestiem.