Olimpiskā mēneša aktivitātēs iekļāvām pašaizsardzības meistarklasi 5. – 12. klašu skolēniem, ko vadīja mūsu kolēģis starptautiskās klases tiesnesis un Latvijas karatē federācijas pārstāvis Aleksandrs Drozdovs.
Kā zinām, tad vislabākais no aizsardzības veidiem ir izvairīties no fiziska kontakta ar pretinieku – izvērtēt situāciju un nepieļaut, lai uzbrukums vispār notiktu, kā arī apzināties savu spēju robežas, kas arī ir viena no pašaizsardzības moduļa lielajām idejām.
Pamatskolas sporta un veselības programmā pašaizsardzībai ir atsevišķis VII modulis, pēc kura apgūšanas skolēni prot pareizi piezemēties no visdažādākajiem stāvokļiem, t.sk. augstumiem tā, lai negūtu traumas. Prot veiksmīgi izvairīties no sitieniem. Ir apguvuši pašaizsardzības elementus – stāju, satvērienus, pārvietošanos, pagriezienus, krišanu. Atpazīst situāciju, kad var būt nepieciešams izmantot pašaizsardzības paņēmienus, izvērtē to un pieņem lēmumu drošai rīcībai, lai izvairītos un atbrīvotos no pretinieka.
Vidusskolas kursā pašaizsardzība ir iekļauta III modulī, kas aptver kustību mākslu un fiziskās aktivitātes telpā. Kursa beigās skolēni prot atbildīgi izvērtējot situāciju, nepieciešamības gadījumos izmantot pašaizsardzības paņēmienus, ievērojot savu un citu cilvēku drošību.
Skolēniem šīs praktiskās iemaņas bija iepēja atkārtot kopā ar pedagogu, kurš ikdienā ir cieši saistīts cīņas sportu.
Līdzīgi kā iepriekšējā nodarbībā sākumskolas skolēniem, skolotājs sāka ar skaidrojumu, ko ietver pašaizsardzība. Pēc tam visi kopā izmēģināja pareizu stāju un kāju darbību, lai droši pārvietotos tumšās telpās, naktī.
Izglītojamie atkārtoja, kā pareizi sagrupēties un kā krītot sevi aizsargāt amortizējot kritienu ar rokām.
Turpinājumā uzmanība tika pievērsta tam, kā atbrīvoties no uzbrucēja satvēriena un kā bloķēt pretinieka sitienus.
Nākošajā tiksanās reizē vidusskolēni uzzinās, kā rīkoties, ja uzbrucējam ir aukstais ierocis.
Nodarbības laiks pagāja ļoti ātri, un skolēni atzinīgi novērtēja šādu nodarbību profesionāļa vadībā.