2020. gada 27. februārī nodarbībā “Mākslas uz zinātnes krustpunkti” uzzinājām, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Šoreiz par pamatu tika ņemta Latvijas filma “Dvēseļu putenis”. Visi bijām redzējuši šo filmu, tāpēc viegli atsaucām atmiņā notikumus un dažādus skatus no filmas.
Uzzinājām, kā filmās tiek veidotas lielās rētas un mazie asiņainie ievainojumi. Filmā izmantoja vairāk nekā 15 litrus mākslīgo asiņu. Eksperimenta laikā mūsu acu priekšā tika pagatavota nepilna glāze mākslīgo asiņu, kuras arī nogaršojām.
Filmā neiztika arī bez pļaukām un kautiņiem. Nodarbības laikā uzzinājām, ka aktieri mācību laikā šo skatuves kauju mākslu apgūst pusotru gadu.
Filmēšanas laukumā neiztika arī bez specifisko degošo šķidrumu izmantošanas. Lai to īstenotu nepieciešami ļoti precīzi aprēķini un zināšanas. Lai labāk izprastu uguns iedarbību uz dažādām vielām piedalījāmies eksperimentā. Uzzinājām, ka uguns pie zināmiem noteikumiem uzreiz neapdedzina. Kristaps izrādīja drosmi un pieteicās eksperimentam paņemot plaukstās putas, kuras tika aizdedzinātas un ātri vien izgaisa. Savukārt uz Lauras plaukstas tika sarīkots ugunskurs, kurš aizdegās no siltuma. Tādejādi mums tika nodemonstrēta vielu pašaizdegšanās īpašība.
Visiem labi atmiņā palicis kadrs no filmas, kurā karavīri pārvietojas purvā, pamatīgas miglas laikā. Arī mūsu acu priekšā tika radīta necaurredzama migla, bija pat iespēja to sajust un saņemt plaukstās.
Nodarbības noslēgumā mums atgādināja, ka viss redzētais ir izpildāmas tikai zinošu speciālistu klātbūtnē un mājas nevajadzētu mēģināt atkārtot nevienu no šiem trikiem.