Vidzemes augstskolas otrā viktorīna, kas organizēta Latvijas vidusskolu un tehnikumu audzēkņiem par tēmu “Uzņēmējdarbība”.
Šoreiz bija problēma – sākoties viktorīnai bija ne tikai jāatbild uz jautājumiem, bet arī jārisina tehniskas dabas jautājums, jo neizdevās pievienot vienu no dalībniekiem. Bet sāksim visu pēc kārtas.
2022. gada 9. martā īsi pirms pulksten 19:00 pieslēdzāmies GoogleMeet platformai, kurā atvērām organizatoru atsūtīto viktorīnas saiti. Komandā bija 11. a klases 4 skolēni. Viktorīnas sākumā bija jāiztiek bez Lauras padomiem, bet tikko viņa atbrīvojās no saviem pienākumiem, tā pieslēdzās konkursa norisei. Konkursa norises laikā neizdevās apstiprināt Lauras tūlītēju pieslēgšanos, meklējām risinājumu. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem Laura jautājumus klausījās telefonā un tur arī komunicēja ar pārējiem. Pēc pāris jautājumiem Raitis atrada risinājumu un izmantoja video tērzēšanas programmu Discord. Tagad Laura gan redzēja jautājumus ekrānā, gan varēja komunicēt.
Spēles uzbūve bija tāda pati kā iepriekš, vispirms jautājumi ar mazu apdomas laiku līdz 10 sekundēm, šī sadaļa bija veltīta nodokļiem. Nākošā sadaļa iekļāva divu atbilžu variantus “patiesība” vai “meli”. Turpinājumā apdomas laiks mazliet palielinājās, bet jautājumi bija par zīmoliem, un visbeidzot 30 sekunžu apdomas laika videokārta.
Jautājumos par nodokļiem īsajā laikā nācās likt lietā gan zināšanas par nodokļu likmēm, gan matemātikas prasmes procentu aprēķināšanai. Lūk daži no pirmās kārtas jautājumiem:
- Programmētājam tiek piedāvāta alga 3100 eur mēnesī. Cik kopā izmaksās šis darbinieks uzņēmumam?
- Bērnudārza sētnieka alga ir 500 eur. Cik lielu summu viņš saņems kontā, ja iesniegs darba grāmatiņu?
- Kurai valstij Eiropas Savienībā ir zemākā PVN standarta likme?
- Veikalā pārdošanā ir Latvijas burkāni, kuri maksā 2.50 kg. Aprēķini kāda ir PVN likme.
- Grāmatnīcā iespējams iegādāties Pasaules atlanu,kura cena 25,30 eur. Aprēķini kāda ir PVN likme.
Lai atbildētu uz šiem jautājumu, bija jāpārzina cik un kādi ir nodokļi un PVN likmes, kā arī ātri jāspēj šo summu aprēķināt.
Skolēniem pēc krāsojuma intensitātes vajadzēja noteikt preces, kuras attēlo attiecīgo nodokli.
Sadaļā “patiesība” vai “meli” skolēniem nācās atbildēt uz tādiem jautājumiem kā:
- Vai taisnība, ka minimālai kooperatīva dibinātāju skaits ir pieci?
- Vai taisnība, ka A/S “Dzintars” bijušajam īpašniekam Iļjam Gerčikovam atsavināja preču zīmi “Dzintars”?
- Vai taisnība, ka SIA “Rimi Latvija” nodarbināja visvairāk darbinieku 2020 gadā?
- Vai taisnība, ka mazkapitāla SIA dibinātāji var būt tikai fiziskas personas?
Pēc nelielas reklāmas pauzes turpinājām ar trešo jautājumu sadaļu, kura bija veltīta zīmoliem. Jāsaka, ka šos jautājumus visas komandas atbildēja visātrāk un precīzāk. Bija jautājumi, kuros tika rādīta kāda prece vai zīmola logo un tas bija jāatpazīst.
Visbeidzot sadaļa ar vispārējiem jautājumiem, tādiem kā:
- Kurā gadā tika ieviesta naudas vienība eiro?
- Vai ģimenes uzņēmums ir tiesību subjekts, kas izveidots ģimenes kopīpašuma organizēšanai, lai veiktu saimniecisko darbību?
Jautājumi visās sadaļās bija āķīgi un prasīja izlēmību no komandas kapteiņa, jo dažreiz apspriešanās laikā iestājās klusums, bet laiks gāja, un kapteinim bija jāpieņem lēmums.
Pašiem mums šķita, ka esam salīdzinoši maz reižu iesnieguši pareizās atbildes, tomēr rezultātu tabula mūs pārsteidza, jo no 77 jautājumiem uz 44 bijām snieguši pareizas atbildes. Tas nozīmēja, ka vairāk nekā uz pusi jautājumu bijām atbildējuši pareizi, tas ir par divām vairāk nekā pirmajā kārtā. Arī iegūto punktu skaits šajā kārtā 32122, pavisam nedaudz atšķīrās no pirmajā kārtā sakrātajiem punktiem.
Šis rezultāts mums starp 36 komandām ļāva ierindoties 27. vietā.
Ar rezultātu esam apmierināti, bet ar sasniegto vietu ne visai. Lai arī nākošās kārtas tēma mums šķiet pavisam sveša, komanda “Labākie rajonā” ir gatava jaunajam izaicinājumam.