Īsi pirms Latvijas 106.dzimšanas dienas mums, 11. klasei kopā ar mūsu un citu skolu skolēniem, bija iespēja apmeklēt spēlfilmu “Zeme, kas dzied”, tās scenārija autors Māris Martinsons un līdzautors Dainis Īvāns.
Zīmīgi, ka filmu skatījāmies Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, jo filmā pieminētais kokrūpnieks Jēkabs Dombrovskis, kurš piedalījās 1873.gada dziesmu svētku organizēšanā un atbalstīšanā, ir Augusta Dombrovska tēva brālis, kurš savukārt 1913.gadā uzcēla šo kultūras pili, lai apkārtējiem iedzīvotājiem būtu pilnvērtīga sabiedriskā un kultūras dzīve.
Ieradušies kultūras pilī Ziemeļblāzma, novērtējām tās varenumu, Kā teica Madara, “tas ir milzīgs balts gulbis, parka vidū”.
Virsdrēbes atstājām garderobē, pa ceļam uz lielo zāli apskatījām grezno interjeru un skaistās lustras.
Lielajā zālē bija iespēja izvēlēties sēdvietas zālē , balkonā vai zālei piegulošajās galerijās, kas izkārtotas abās pusēs sēdvietām zālē. Mēs izvēlējāmies sēdvietas zālē, kāds tuvāk ekrānam, kāds mazliet tālāk.


Filma vēsta par 150 gadus tālu notikumu, kad tiek pieņemts lēmums pusgada laikā organizēt pirmos latviešu dziedāšanas svētkus, kas apvienotu latviešu tautu un stiprinātu kopības sajūtu, par politiskajām intrigām un savstarpējo uzticēšanos un atbalstu.
Filmā redzam gan svētku plānošanu, gan koru veidošanos, gan kā rodas ideja par dziesmu svētku karoga Līgo nepieciešamību, gan mūsu himnas pirmatskaņojumu plašākai publikai. To visu realizē nesavtīgi, uzņēmīgi tā laika izglītotākie un turīgākie latvieši: fabrikanti, arhitekti, izdevēji, būvuzņēmēji, kokrūpnieki un citi. Filmas kulminācija tiek sasniegta brīdī, kad svētku atklāšanas ceremonijā Rīgas Latviešu biedrības zālē skan “Dievs, svētī Latviju” un turpinās līdz pat svētku koncertam Ķeizarmeža – tagad Mežaparka estrādē.
Skolēnu pārdomas pēc filmas noskatīšanās:
- Man ļoti patika filmas estētika, lepnums par savu valsti, ko tā manī motivēja, dialogi bija par ātru, bet tas nekas un filma par ilgu, daudz bija garu kadru, bet bija forši.
- “Zeme, kas dzied”- Filma bija diezgan gara, bet interesanta. Pazinu galvenos aktierus, kas mani priecēja.
- Filma “Zeme, kas dzied” bija ļoti interesanta, skaista. Bija patīkami skatīties labā kvalitātē.
- Filma būs interesanta tiem, kuriem ir velme iepazīties ar Dziesmu svētku vēsturi. Man personīgi nebija interesanti, jo es jau apmēram zināju Dziesmu svētku vēsturi. Filmā nebija iespaidīgu notikumu, lai paliktu atmiņā.
- Filma bija interesanta. Es uzzināju par dziesmu svētkiem to, ko es nezināju.
- Filma bija interesanta, uzzināju daudz ko par dziesmu svētku vēsturi un kā tika rīkoti pirmie dziesmu svētki.