Decembra sākumā aicinājām visus piekto un sesto klašu skolēnus uz pašaizsardzības meistarklasi, ko vadīja mūsu kolēģis Aleksandrs.
Pašaizsardzības pamati ir iekļauti skolu sporta programmas modulī visās vecuma grupās.
Kā jau zināms, tad vislabākā pašaizsardzība ir izvairīšanās no fiziska kontakta ar pretinieku, tomēr ne vienmēr viss norit tik gludi. Apzinoties cik svarīgi ir būt gatavam pareizi reaģēt negaidītās situācijās, skolēni meistarklases laikā guva ieskatu, kā pareizi rīkoties. Kā ar vienkāršiem paņēmieniem un tehnikām izvairīties no bīstamām situācijām.
Ar vispārēju iesildīšanos un kustību koordinācijas un ātruma īpašību attīstīšanu sākās nodarbība.
Skolēniem pēc signāla bija jāveic noteikts darbību kopums noteiktā secībā. Viens no uzdevumiem, kurš sagādāja lielas grūtības bija šāds: skolēns skrien uz vietas, pēc signāla izpilda sešas ātras skrējiena kustības uz vietas. tad turpina skrējienu pāri zālei.
Lielākā daļa pēc signāla nekādi negribēja veikt sešus ātros soļus, bet uzreiz metās pāri zālei vai arī izpildīja tikai pāris ātros soļus. Tas liecina, ka skolēni nekoncentrējās uzdevumam, bet pēc iespējas ātrāk pirmie gribēja sasniegt laukuma otru malu.
Nākošais uzdevums, kurā skolēni attēloja otra skolēna rādītās kustības, jau izdevās krietni labāk, tomēr vērojot procesu, redzēju, ka skolēni centās izdomāt ļoti sarežģītas kustības, kas nebija šī uzdevuma mērķis, bet gan partnera rādīto kustību maksimāli ātrs un precīzs izpildījums.
Vēl viens interesants veiklību attīstošs uzdevums, kurā viens no pāra virzīja plaukstu, bet otram dalībniekam vajadzēja pārvietoties tā, lai atrastos tai pretī.
Turpinājumā piekto klašu skolēni apguva iemaņas, kā izvairīties no uzbrucēja sitiena, kurš tēmēts tieši vai no sāniem.
Abos gadījumos nepieciešama veikla kāju kustība un pieliekšanās zem uzbrucēja rokas vai ķermeņa pagriešana sānis. Vēl skolēni mācījās atvairīt uzbrucēja sitienus, tos atvairot vai bloķējot ar roku. Arī šeit nepieciešama asa reakcija un stingra noteikta roku kustība.


Paņēmienu apguves laikā skolēniem jāievēro drošības noteikumi. Veicot pašaizsardzības vingrinājumus, tos izpilda lēnā tempā un ar ierobežotu pretošanos, lai maksimāli izvairītos no iespējamām traumām. Lai krītot negūtu traumas, ir jāiemācās piezemēties no visdažādākajiem stāvokļiem. Šo pašaizsardzības sadaļu apguva sesto klašu skolēni.
Lai apgūtu jebkuru kustību uzdevumu, kas ir saistīts ar piezemēšanos, ir ļoti labi jāapgūst krītoša ķermeņa atsitiena vājināšana. Uzdevums bija mācīt skolēnam vājināt šo atsitienu pret paklāju, lai tas viņam nesagādātu sāpes.
Ir vairāki noteikumi, kuri jāievēro, lai kritiens būtu pēc iespējas saudzīgāks. Pirmkārt jācenšas samazināt augstums, no kura notiek kritiens – to dara pietupjoties. Otrkārt – jāsagrupējas, paliekot saliektu kāju zem sevis. Piezemēšanās notiek uz augšstilba sāna un sēžas muskuļa, pasaudzējot mugurkaulu no tieša trieciena pret zemi. Treškārt – turpinot ķermeņa grupēšanos, galva jānoliec uz priekšu, piespiežot zodu pie krūšu kurvja, lai tā neatsistos pret zemi. Visbeidzot kritiena amortizāciju veic ar rokām, tās ar plaukstām spēcīgi uzsitot pa zemi.

