Senie latviešu tautas ticējumi teic, ka 2. februārī svinama Sveču diena, kas iezīmē ziemas vidu. Šajā dienā latvieši parasti lēja sveces no aitu taukiem vai vaska. Tas bija viens no svarīgākajiem darbiem, jo ticēja, ka tieši Sveču dienā lietās sveces deg visgaišāk un izlietojas vistaupīgāk. Tam bija jābūt ļoti jautram pasākumam, jo tad, ja lējējs bijis dusmīgs, sveces degot ar tumšu liesmu, sprakšķot.
Latvieši pat visu februāri dēvējuši par sveču mēnesi.
Lai iepazītos ar sveču liešanas vēsturi, Sveču dienas un mēneša tradīcijām, 1.a -4.a klases aicināja ciemos ģimenes uzņēmuma “Sveču darbnīca” pārstāvjus. Pie mums atbrauca Andris un Inese, kas interesanti un atraktīvi izstāstīja par sveču rašanās vēsturi, par materiāliem, no kā tiek taisītas sveces mūsdienās, kā arī par ticējumiem, kas saistīti ar laika pareģošanu. Tika uzdoti jautājumi bērniem. Jautājumi bija ar dažādu grūtības pakāpi un ne uz visiem bija zināmas atbildes. Pēc kopīgām sarunām visi bija jaukā un priecīgā noskaņojumā, skanēja bērnu smiekli, tādēļ izveidotās sveces degšot ar mierīgu un gaišu liesmu- tā vēsta viens no ticējumiem.
Nodarbības laikā katram bija iespēja izveidot 3 sveces dažādās tehnikās.
Līdz mūsdienām Sveču dienas tradīcijas maz saglabājušās. No tām, kas vēl zināmas, var minēt laika pareģošanu, sveču liešanu un… dedzināšanu – kā patīkamu, relaksējošu nodarbi, kas, protams, piekopjama ne vien svētkos, bet arī ikdienā – kad vien dvēsele alkst pēc gaismas un miera.
Pirmo veidojām ROZI. Silikona formiņā bija jāsapilda krāsaini parafīna gabaliņi. Krāsas izvēle bija katra paša ziņā. Kādam svece izdevās vienkrāsaina, kādam raiba. Tomēr visas bija ļoti skaistas un SMARŽĪGAS, jo tika izmantots aromatizētais parafīns.
Otrā svecīte tika veidota nelielā keramikas trauciņā – svečturītī.
Visinteresantākā likās trešā – gatavas sveces marmorēšana. Bērnu fantāzija un krāsu izvēle bija pārsteidzoša, rezultāts – unikāla svece. Kaut arī daži bērni izvēlējās vienādu krāsu sveces marmorēšanai – katra izskatījās pavisam atšķirīga.
Piedalīšanās mākslas radošajā darbnīcā bija iespējama pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma”.
Paldies “Sveču darbnīcai” par jaukajā un sirsnīgajā atmosfērā novadīto nodarbību!