Novembra beigās uz tikšanos un sarunu ar mūsu skolas 8.-9. klašu skolēniem bija ieradusies Nacionālā psihiskās veselības centra nodaļas virsmāsa.
Sākumā viņa jautājumu – atbilžu veidā noskaidroja, ko skolēni saprot ar jēdzienu “psihiskā veselība”, “mentālā veselība”; kas ir atkarība un tml. Saruna izvērtās visai spraiga.
Turpinājumā tika pārrunāti veidi, kā cilvēks kļūst atkarīgs, cik ātri vai lēni tas notiek. Lielu uzmanību pievērsa tam, lai noskaidrotu, kādas ir iespējas “tikt vaļā” no atkarības un vai tādas vispār ir. Vai visas atkarības ir vienlīdz postošas? – šis jautājums tika aktualizēts no skolēnu puses. Domas izteica gan skolēni, gan pedagogi, gan arī lektore.
Lektore visas tikšanās laikā uzsvēra, cik būtiski ir runāt par savām problēmām ar vecākiem, draugiem vai citiem līdzcilvēkiem. Stāstīja arī par to, ka pašam savu atkarību ir ļoti grūti pamanīt, ka visbiežāk ir milzīga pretestība no atkarīgā puses.
Skolēnu domas:
- “Man ļoti patika diskusija pēc lekcijas. Tas bija forši dzirdēt, ko domā mani klasesbiedri, un saprast, ka neesmu viena ar savām bažām. Bija interesanti uzzināt par veidiem, kā cīnīties pret atkarībām.”
- “Es nebiju domājis, ka atkarības var būt tik dažādas – no spēlēm, sociālajiem tīkliem, pat no ēdiena, pat no ceļošanas vai kalnos kāpšanas. Tas man lika pārdomāt savu uzvedību un ieradumus.”
- “Pēc šīs lekcijas es sapratu, cik svarīgi ir runāt ar draugiem un ģimeni par problēmām.”
- “Es uzzināju, ka atkarības var būt ne tikai no narkotikām, alkohola vai tehnoloģijām, bet arī no ēdiena.”
- “Es nebiju sapratusi, cik ātri var kļūt atkarīgs no kaut kā, un cik grūti ir no tā tikt vaļā. Tagad es vairāk domāšu par to, ko patērēju un vai tas varētu mani ietekmēt negatīvi.”
- “Šī lekcija man lika pārdomāt savu brīvā laika pavadīšanu. Es sapratu, ka dažreiz pārāk daudz laika pavadu spēlējot videospēles, un tas var kļūt par problēmu.”
- “Es biju pārsteigta, uzzinot, cik viegli ir kļūt atkarīgam pat no it kā nevainīgām lietām, piemēram, cukura vai kafijas.”
- “Man ļoti patika, ka lekcijas “formāts” bija samērā brīvs, un mēs varējām uzdot jautājumus.”
- “Es sapratu, ka atkarības var skart ikvienu, neatkarīgi no vecuma vai dzimuma. Ir svarīgi atpazīt pazīmes un meklēt palīdzību, ja jūtamies, ka kaut kas nav kārtībā.”