Jaukā rudens dienā mēs, 11.a klase, devāmies uz “Dauderu namu”.
Sarkandaugavā atrodas “Dauderu nams”, tam ir ne tikai kultūrvēsturiska vērtība, bet tā ir arī vieta, kas stāsta par latviešu izdzīvošanas, kultūras saglabāšanas un identitātes apziņas spēku dažādos laikos un apstākļos.
Dauderu nams pārsteidz ar savu stilu, tā ir no sarkaniem ķieģeļiem būvēta ēka ar tornīšiem un kolonām. Šīs ēkas vēsture ir sena un interesanta. Ēka celta kā ģimenes villa kādreizējās alus darītavas “Waldschlössen” īpašnieka Ādolfa fon Bingnera ģimenei. Vēlāk tā pārtapa par Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa vasaras rezidenci.
Padomju gados, šeit bija aģitpunkts un vēlāk līdz 1988. gadam, ēkā atradās bērnudārzs, un zivju fabrikas “Kaija” sortimenta cehs, arī degustācijas zāle.
Šodien Dauderu telpās sastapām mazliet no visa iepriekš pieminētā.
Ieejot telpās redzējām ļoti greznus griestu rotājumus, lustras, durvis rotāja kokgrebumi kā arī orģinālās podiņu krāsnis.
Ēkas pirmajā stāvā atrodas izstāžu zāle, kurā apskatījām no stikla veidotus mākslas priekšmetus.
Gides stāstījumā tika minēti interesanti fakti par laiku, kad šeit uzturējās Kārlis Ulmanis, kurš parkā bija izveidojis mini zoodārzu. Stāstīja kā mainījās parka teritorija ap Dauderu namu.


Turpinot sekot vēstures gaitai nonācām Kārļa Ulmaņa kabinetā. Turpinājumā apskatījām pirmskolas iestādes aktuālo stendu ar fotogrāfijām no Jaungada svinībām un Padomju laiku simbolizējošiem priekšmetiem. Piemēram, lelli “Andrjuša”.


Savulaik Dauderu namā tika nolemts izvietot kultūras mecenāta, trimdas latvieša Gaida Graudiņa Latvijas valstij dāvāto apjomīgo kolekciju. To veido numismātika, faleristika, armijas formas tērpi un to piederumi, tiesnešu un pilsētas galvu amatu ķēdes, saktas un tautas tērpi, mākslas darbi, grāmatas, žurnāli.
Kolekcijas ietvaros apskatījām Kārlim Ulmanim dāvātās lietas un lietu fotogrāfijas, piemēram tādas kā no sudraba darināto masīvo pulksteni uz kura bija viņa dzimto māju “Pikšu” atveidojums un kur ciparnīcā ciparu vietā ievietoti Zemgales pilsētu Jelgava, Auce, Dobele, Tukums, Jaunjelgava un citu ģerboņi.
Ļoti interesants šķita ēkas pagrabs, kurā saglabāts tā laika virtuves izkārtojums un piederumi, tajā skaitā ēdienu receptes.


Nodarbības noslēgumā skolēni tika sadalīti vairākās grupās, katra grupa saņēma tematisku kartiņu komplektu, kura vispirms bija jāsašķiro atbilstoši vēsturiskajiem laika posmiem. Pēc tam no kartiņām saliekot vārdus vajadzēja izveidot teikumu.


Dauderu nama iekštelpu ekskursija ar šo noslēdzās, bet nama parka teritoriju apskatījām bez gida.
Parka teritorijā ir kopta, tajā atrodas dīķis un mākslīgās pilsdrupas ar skatu platformu, pastaigu takas, bērnu aktivitāšu laukums, soliņi atpūtai un izbūvēta terase un amfiteātris.
Ko par šo ekskursiju domā skolēni:
• Brauciens likās interesants, bijām Kārļa Ulmaņa bijušajā vasaras mājā. Stāstīja par Latvijas vēsturi, kā arī par Padomju periodu un virtuves piederumiem.
• Man Dauderu muiža patika, jo tur bija smuki griesti. Tur īsi un konkrēti par visu stāstīja. Jāgaida, kad pilsdrupas atvērs, tad būs tur jāaiziet.
• Man patika arhitektūra, es priecājos par skatu parkā. Kā arī man patika vēstures zināšanas.
• Man visvairāk patika Dauderu muzejā skatīties uz no stikla veiktiem rokdarbiem un uz griestiem un vērot kāda izskatījās virtuve seno laikos.
• Bija interesanti aplūkot, istabu dekoru un mazliet uzzināt par mājas vēsturi. Man bija grūti klausīties gidu, jo man grūti klausīties vēsturi, kā arī bija grūti kāpt pa kāpnēm.
• Dauderu mājā bija ļoti skaistas telpas, it sevišķi griesti, vienā no istabām bija vaska statuja, nobeigumā bija maza spēle, visinteresantākā bija virtuve, kopumā forši.