Pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma” marta sākumā devāmies uz stikla mākslas studiju “Glass Point”, kur piedalījāmies radošā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”. Studijas apmeklējums bija interesants un reizē izglītojošs pasākums, kas ļāva mums ielūkoties stikla mākslas pasaulē.
Vispirms kopā pārrunājām, kā tiek iegūts stikls. Pēc tam māksliniece iepazīstināja ar dažādām ierīcēm, tādām kā karsēšanas krāsniņa, karsēšanas ierīce ar degli, kur izmantojama gāze, slīpēšanas ripas ar dimanta pārklājumu, stikla griešanas un laušanas ierīces. Tās izvietotas telpā un nepieciešamas stikla pārvēršanai mākslas objektos. Noskatījāmies nelielu video par stikla pūšanu.
Uz jautājumu, cik karstai jābūt krāsnij, lai panāktu stikla kušanu, Anastasija atbildēja ļoti tuvu īstajam rādījumam. Apstrādājot stiklu krāsnī tiek sasniegts 1200 grādu liels karstums.
Daudz uzzinājām par stikla griešanas, slīpēšanas un krāsošanas tehnikām. Apskatījām darbus, kuri veidoti atšķirīgās tehnikās. Māksliniece demonstrēja, kā no stikla trubiņas, karsējot to uz gāzes degļa, var locīt un veidot vēlamās formas.
Atsevišķu mākslas objektu radīšanai izmanto stikla liešanas metodi, līdzīgi kā lejot kādas keramiskās formas.


Stikla studijā izmanto arī pārstrādāto stiklu. Pārstrādātajam stiklam ir zaļgana nokrāsa. No šāda materiāla šajā studijā tiek gatavoti lielāki un mazāki šķīvji un bļodiņas.
Apskatījām mākslinieces gatavoto vitrāžas lampu, kā arī kādu īpašu pasūtījumu, kas tiek gatavots īpašam gadījumam. Kāds jaunais pāris gatavojas laulāties kādā no Francijas baznīcām, kurā ir liela skaista vitrāža. Par piemiņu no šīs dienas pāris māksliniecei pasūtījis šīs vitrāžas mazāku versiju.
Vitrāžas darināšana ir sarežģīts un laika ietilpīgs darbs. Vispirms jāuzzīmē zīmējums, jāsaplāno krāsas, jāizveido pareizās formas stikliņi, un katrs stikla gabaliņš jāaploka ar svina profilu vai vara foliju. To visu uzmanīgi savienojot salodē.
Uzzinājuši, kā tiek iegūts stikls un ko ar to var darīt, paši ķērāmies pie darba. Sekojot mākslinieces norādījumiem uzlikām aizsargbrilles, jo gatavojāmies stikla laušanai.
Izvēlējāmies stikla sirsniņu vai rombiņu, uz kura veidot savu krāsaino stikliņu zīmējumu. Galda vidū atradās daudz un dažādu krāsu un nokrāsu stikliņi, ko varējām izmantot sava dekora veidošanai, liekot tos veselus vai salaužot mazākos gabaliņos pēc savas izvēles.
Visi mazie stikla gabaliņi bija jāpielīmē, bet tas izrādījās viegli, jo uzpilinot līmi, tā pati ieplūda zem krāsaino stiklu gabaliņiem. Novietojām visus darbus drošībā. Tagad gaidīsim ziņu no mākslinieces, ka darbi ir pabijuši karsēšanas krāsnī, atdzisuši un gatavi saņemšanai.



Lūk arī skolēnu domas pēc stikla mākslas studijas apmeklējuma:
• Bija ļoti interesanti, uzzināju, kādā temperatūrā stikls jākarsē. Visvairāk patika taisīt mozaīku uz stikla no daudziem maziem gabaliņiem.
• Stikla darbnīcā bija interesanti uzzināt par to, kā izgatavo dažādus priekšmetus no stikla un, ka eksistē dažādi stikla veidi, kas ietekmē gala rezultāta krāsu. Man patika apgleznot stikla formiņu ar dažādiem krāsainiem stikla gabaliem.
• Bija interesanti uzzināt mazliet par stiklu un tā kausēšanas temperatūrām. Māksliniecei, kas mums pastāstīja par stiklu, bija radīti smuki darbiņi. Es uzzināju arī kaut ko jaunu, piemēram, ka vitrāžu loga stikla gabaliņus sastiprina ar lodētu svinu. Man patika arī sava radošā daļa, kur varējām uztaisīt katrs savu īpašo stikla kompozīciju.
• Mēs bijām stikla darbnīcā, kura bija pilna ar visādām lietiņām no stikla. Mēs redzējām, kā pūš no stikla, un redzējām, kā visu taisa. Mums bija iespēja taisīt kolāžu no stikla, man patika.
• Bija interesanti, uzzinājām par stikla ražošanu.
• Glass Point bija interesanta vieta, kur daudz uzzinājām par pašu stiklu un kā to apstrādā. Radošais darbiņš, manuprāt, bija maziņš, bet būs labs piemiņai.
• Man patika stikla izstrādājumi, man liekas tie bija smuki, un man patika uzzināt jaunas lietas, kā piemēram, man patika redzēt, kā loka stiklu. Man patika uztaisīt savu stikla izstrādājumu.