2024./2025.mācību gads

Interaktīva nodarbība ar VUGD darbiniekiem

Tūlīt pēc marta brīvlaika skolā norisinājās izglītojošs un praktisks pasākums, kurā piedalījās VUGD dienesta pārstāvji. Pasākuma mērķis bija izglītot skolēnus par ugunsdrošību, pareizu rīcību ārkārtas situācijās un ugunsdzēsēju ikdienas darbu, kā arī iepazīstināt viņus ar šo profesiju kā daļu no karjeras izglītības. Pasākuma sākumā ugunsdzēsēji sniedza aizraujošu prezentāciju par ugunsdrošības noteikumiem mājās un skolā, kā arī skaidroja, kā pareizi rīkoties ugunsgrēka gadījumā. Skolēni uzzināja, kā darbojas ugunsdzēsības aprīkojums un kā tiek organizēti glābšanas darbi. Papildus tika sniegta informācija par ugunsdzēsēja profesiju – nepieciešamajām prasmēm, izglītības iespējām un ikdienas pienākumiem.

Skolēnu atsauksmes
• „Man ļoti patika iespēja uzvilkt ugunsdzēsēja ķiveri un turēt rokās īstu šļūteni. Tagad es labāk saprotu, cik svarīgi ir būt uzmanīgam ar uguni.”
• „Evakuācijas treniņš bija interesants. Es sapratu, cik svarīgi ir neskriet, bet mierīgi un ātri iziet no ēkas.”
• „Es nezināju, ka ugunsdzēsējiem ir jābūt tik labā fiziskā formā un jāzina tik daudz dažādu lietu. Varbūt es arī kādreiz kļūšu par ugunsdzēsēju!”
• “Pateicamies ugunsdzēsības dienestam par atsaucību un izglītojošo darbu! Ceram uz turpmāku sadarbību un jauniem aizraujošiem pasākumiem!”

Secinājumi
Pasākums bija ļoti vērtīgs un palīdzēja skolēniem labāk izprast ugunsdrošības nozīmi un glābēju darbu. Tāpat skolēni guva būtisku ieskatu ugunsdzēsēja profesijā kā daļā no karjeras izglītības. Praktiskās nodarbības deva iespēju ne tikai iegūt jaunas zināšanas, bet arī izjust, kā ir būt ugunsdzēsējam.

Ēnu dienas 2025

Vai esat kādreiz domājuši par to, kā izskatās dažādu profesiju ikdiena? Vai vēlaties uzzināt, ko dara ārsti, programmētāji, uzņēmēji vai citu jomu speciālisti? Ja jā, tad Ēnu diena ir lieliska iespēja jums!

Ēnu diena ir pasākums, kas dod jums iespēju vienu dienu sekot kāda izvēlētā speciālista darba gaitām un ieraudzīt, kā izskatās ikdiena. Tā ir iespēja iepazīt dažādas profesijas, uzdot jautājumus un gūt vērtīgu pieredzi, kas var palīdzēt jums nākotnē izvēlēties savu karjeras ceļu.

Šogad Ēnu diena notiks 04.04.2025.un arī jūs varat tajā piedalīties! Lai reģistrētos un atrastu sev interesējošu profesiju, apmeklējiet vietni https://enudiena.lv/ed, kur atradīsiet plašu profesiju klāstu un varēsiet izvēlēties to, kas jūs visvairāk saista.

Nepalaidiet garām šo lielisko iespēju! Ēnu diena var būt pirmais solis ceļā uz jūsu sapņu profesiju!

Ar nepacietību gaidām jūsu atsauksmes un pieredzes stāstus pēc pasākuma! Lai izdodas!

Izglītība un karjera – studijas ārzemēs.

21.01.2025. Rīgas 66. vidusskolas informātikas kabinetā notika karjeras izglītības pasākums sadarbībā ar karjeras centru KALBA – lekcija “Izglītība un karjera – studijas ārzemēs”.

Studijas ārzemēs kļūst arvien pieejamākas un daudzos gadījumos izšķirošas, lai sasniegtu viņiem izvirzītos dzīves mērķus. Lekcijas laikā centrs KALBA iepazīstināja izglītojamos ar iespējām, ko sniedz izglītība un karjera ārzemēs, sniedzot padziļinātu informāciju par studijām dažādās valstīs.
Galvenās tēmas:

  • Iespējas un priekšrocības, ko piedāvā studijas dažādās valstīs.
  • Finanšu iespējas un izaicinājumi, kas jāņem vērā, plānojot studijas ārzemēs.
  • Dažādu stipendiju veidi un organizācijas, kas atbalsta studentus ārzemēs.
  • Kā studijas ārzemēs ietekmē personīgo izaugsmi, starptautisko pieredzi un darba iespējas.

Izglītojamo atsauksmes:

  • “Es ieguvu daudz vērtīgu informāciju par stipendijām, ko piedāvā Vācija. Tagad jūtos gatavs pieteikties un mēģināt savas izredzes.”
  • “Ļoti patika, ka tika nodrošinātas praktiskas norādes par sagatavošanos studijām ārzemēs. Esmu drošāks par pirmā kursa sākumu.”
  • “Īpaši vērtīga likās informācija par dzīves izmaksām dažādās valstīs. Tā palīdzēja man saprast, kuras valsts studijas būtu visizdevīgākās.”

    Karjeras izglītība. Rīgas Stradiņa Universitātes medicīnas izglītības tehnoloģiju centra apmeklējums- 9.a

    8.janvārī pēc dažām mācību stundām mēs, 9.a un 12.a klase, devāmies ar sabiedrisko transportu uz vienu no Stradiņa Universitātes fakultātēm. Tas bija Rīgas Stradiņa Universitātes medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs. Tur mūs sagaidīja divas jaunietes, kuras mums pastāstīja un parādīju visu par šo ēku.
    Sākumā mēs devāmies uz otro stāvu, kur mums pastāstīja, kas šī ir par vietu, un ko te dara. Tajā pašā istabā mēs no ņēmām manekenam “asinis”, un ielaidām “zāles”. Mūs izveda pa trijām simulāciju telpām, kurās ikdienā simulē daudzas dažādas situācijas saistītas ar medicīnu. Šajās telpās bija daudz kameru, ļoti modernu manekenu un daudzas citas tamlīdzīgas lietas. Tad mūs aizveda uz vienu mazu istabu, kur mēs varējām izmēģināt, kā ir strādāt ar speciālām spīlēm, bet darot vajadzēja skatīties monitorā, nevis īstajā dzīvē.
    Nobeigumā mēs dzirdējām labu prezentāciju, no RSU studentes, viņa vairāk stāstīja mums vairāk par studēšanu kā tādu, nevis medicīnu.
    Daniels

    Nesen mēs bijām uz ļoti interesantu un izzinošu vietu. Mēs bijām uz RSU tehnoloģiju institūtu, tur mums bija ļoti interesants stāstījums, taču, manuprāt, informācijas bija tik daudz, ka nevarēja visu apstrādāt.
    Man patika tas, kad mēs ievadījām medikamentus, tas bija interesanti, un es jau sen biju domājusi, kā tas notiek.
    Šī ekskursija bija viena no manām mīļākajam, kaut gan nav saistīta ar manu nākotnes profesiju. Taču, manuprāt, ieguvām vērtīgu pieredzi un zināšanas.
    Elīza

    Ļoti interesanti bija uzzināt vairāk par medicīnu un iejusties mediķa lomā. Mēs tur ieguvām jaunu pieredzi, un mums tagad ir izpratne, kā ievadīt zāles vai ņemt asinis. Varējām arī iejusties ķirurgu lomā. Uzzinājām daudz ko interesantu un redzējām skaistos manekenus (“slimniekus”).
    Tur visu tik ļoti labi un saprotami paskaidroja, ka nebija nekādu jautājumu.
    Elvita

    Pēc manām domām, RSU bija ļoti interesanta universitāte ar to, ka tur bija daudzas operāciju zāles, kur RSU studenti varēja nodarboties ar dažnedažādām svarīgām procedūrām. Man visinteresantāk likās istaba, kur bija nolikts vairāku veidu apendektomijas operācijas priekšmetu, kurus varēja izmantot arī citām operācijām.
    Kopumā, man patika ekskursija uz RSU, jo es varēju uzzināt daudz ko jaunu par RSU un kā tur ir studēt.
    Raimonds

    Mēs ar klasi bijām uz izglītojošu, noderīgu un ļoti interesantu ekskursiju. Mēs bijām uz RSU.
    Visvairāk man patika tas, ka ir ļoti moderns un praktisks aprīkojums, kas padara visu mācīšanos studentiem saprotamāku un efektīvāku. Kā arī visa vide bija uztaisīta tā, kā īstajā slimnīcā.
    Šajā ekskursijā īsti nebija lietas, kuras man nepatika, un es droši varu teikt, ka šī ir bijusi viena no visinteresantākajām un noderīgākajām ekskursijām pēdējā gada laikā.
    Renārs

    Karjeras izglītība. 9.a un 11. a “Kinetics Nail Systems”

    Lai iepazītos ar Latvijas uzņēmuma izaugsmi un attīstības iespējām, devāmies uz modernu uzņēmumu Kinetics Nail Systems, kas nodarbojas ar želejlaku, nagu laku, nagu kopšanas produktu un ādas kopšanas produktu jeb tā dēvētās baltās kosmētikas līdzekļu izstrādi un ražošanu. Uzņēmuma produkciju šobrīd var iegādāties vairāk nekā 40 pasaules valstīs.


    Vēl nekad nebijām bijuši uzņēmumā, kur jau pie ieejas sagaida konkrēti mums domāta izkārtne “Welcome – Rīgas 66.vidusskola – Kinetics”. Sajutāmies pagodināti un gaidīti.
    Ieejot uzņēmuma telpās mūs apņēma patīkams aromāts. Vispirms devāmies noskatīties prezentāciju par uzņēmumu. Vēl pirms tam tikām pacienāti ar siltu tēju, kafiju, šokolādes dzērienu un dažādiem našķiem.
    Kinetics Nail Systems ķīmiķe Zane Grigale-Soročina pastāstīja par uzņēmuma vērtībām, izaugsmi un nākotnes redzējumu. Viņa atklāja arī savu ceļu uz ķīmiķes profesiju. Ar savu stāstu iedrošināja, ka ķīmija var būt dažāda, pats svarīgākais ir sajust savu vietu.

    Uzņēmumā ir daudz dažādu telpu, katrai no tām tiek dots savs nosaukums, kas netiek izvēlēts nejauši. Tā piemēram, konferenču zālei, uz kuru devāmies pēc prezentācijas par uzņēmumu, ir dots nosaukums “Victory”. Šis ir vispopulārākās nagu lakas krāsas – protams, sarkanās – nosaukums.
    Sākās pirmā meistarklase aromatizētā roku krēma tapšanai. Nodarbības vadītāja Zane mūs iepazīstināja ar ļoti plašu un noderīgu informāciju par ādas kopšanu un katra cilvēka ādas unikalitāti. To, cik svarīgi ir ievērot produktu derīguma termiņus un nelietot tos pēc derīguma termiņa beigām. Kādām sastāvdaļām pievērst uzmanību, kuras ir vēlamas, bet kuras nevēlamas.
    Turpinājumā bija meistarklases praktiskā daļa. Vispirms iepazinām 10 Kinetics ražoto ķermeņa losjonu aromātus. Pēc tam smaržojām aptuveni 20 dažādus smaržu aromātus, lai izvēlētos 2 favorītus. Pievienojām izvēlētos aromātus krēma bāzei un izveidojām savu unikālo ķermeņa krēmu. Uzzinājām, ka smaržviela jāpievieno pavisam nedaudz, citādāk krēma smarža ir par stipru un nav patīkama.

    Pēc meistarklases devāmies uz ražotnes telpām. Apskatījām gan noliktavas, gan iekārtas, kurās jauc krēmus, gan željalku laboratoriju.
    Uzzinājām, ka īpaša kvalitātes pārraudzības komanda pārbauda visu – ienākošās izejvielas, pudelītes, uzlīmes, gatavo produkciju, iepakojumu u.c. Uzņēmums ievēro ļoti augstas precizitātes un kvalitātes prasības. Piemēram, lai iegūtu konkrētas krāsas želejlaku, jāpievieno krāsu pigments. Krāsu pigmentu svars tiek mērīts ar četriem cipariem aiz komata, tādēļ darbā nepieciešama ļoti liela precizitāte.
    Ražošanas procesā var būt kāds misēklis, piemēram atsūtītais pigments nav identisks pasūtītajam, vai kāda cilvēciska kļūda ražošanas procesā, tad jāmēģina kļūdu labot, vai vissliktākajā gadījumā, produktu jāiznīcina.
    Pēc interesantā ceļojuma ražotnes telpās, nonācām otrajā meistarklasē, kur kopā ar krāsu ķīmiķēm veidojām savu unikālo nagu laku. Uz galda bija izvietotas krāsu pigmentu pudelītes. Saņēmām trauciņus ar bezkrāsainu nagu lakas bāzi, kam vajadzēja pievienot balto pigmentu un izvēlētos krāsu pigmentus. Labi, ka vizuālās mākslas stundās bijām apguvuši krāsu apli un zinājām, kā jaukt kopā krāsas, lai iegūtu vēlamo.

    Divas meitenes, neatkarīgi viena no otras, izvēlējās veidot zilā toņa nagu laku. Procesa beigās konstatējām, ka tonis ir ļoti līdzīgs. Lai pārbaudītu vai tā tiešām ir, viena no krāsu speciālistēm uz īpaša paliktņa uzlika abus krāsu paraugus un ar aparātu tos izlīdzināja. Joprojām redzējām, ka toņi tiešām ir līdzīgi. Tomēr viņa jautāja, kura no meitenēm izmantoja arī melno pigmentu. Viena no meitenēm atbildēja, ka, jā, viņa ir izmantojusi arī melno pigmentu. Secinājums, šeit strādā izcili darbinieki ar unikālu izpratni par krāsu veidošanos.

    Kas gan būtu ražotnes iepazīšana bez atgriezeniskās saites un zināšanu pārbaudes jeb konkursa par šodien dzirdēto un redzēto. Skolēni pieslēdzās Kahoot aplikācijā izveidotajam 10 jautājumu konkursam. Jautājumi bija par uzņēmumu un tajā ražotajiem produktiem. Uz ekrāna sekojām līdzi, kā mainās dalībnieku pozīcijas pēc katra no jautājumiem. Labāko trijniekā iekļuva Raimonds un Madara, bet uzvarētājas titulu un aplausus saņēma Elīza. Katrs no uzvarētājiem tika pie Kinetics Nail Systems sarūpētajām balvām.

    Jau šobrīd Kinetics Nail Systems ir viens no retajiem, kas spēj konkurēt ar Amerikas un Ķīnas tirgu. Nepārtraukti norit darbs nākotnes vārdā. Uzņēmuma nākotnes ambīcijas ir kļūt par lielāko želejlakas ražotāju Eiropā.

    11.klases skolēnu domas pēc ražotnes apmeklējuma:
    • Ekskursija bija interesanta, uzzināju kā tiek ražota nagu laka un roku krēms.
    • Šī mini ekskursija bija visforšākā. Man patika taisīt savu krēmu un nagu laku. Es uzzināju arī, protams, kaut ko jaunu. Mani pat ieinteresēja viņu produkcija. Bija forši tur arī satikt savu bijušo klases skolotāju. Hmm… varbūt varētu tur arī strādāt. Rekomendēju mini ekskursiju 10/10! (11.kl.)
    • Man ļoti patika stāsti kā bizness darbojas, man patika taisīt krēmu un nagu laku. Man patika pārbaudīt krēmu smaržu. Man arī patika apskatīt ražošanu- nagu lakas, krēma. Man viss ļoti patika.
    • Patika praktiskās nodarbības. Ekskursija pagāja ātri. Skumīgi nebija.
    • Bija ļoti interesanti, uzzināju kā tiek pildītas nagu lakas pudelītes, kā tiek krāsota un labota krāsa lakām, ja piemēram nav pareizā tonī, visinteresantākais bija tad, kad tika salīdzināti gandrīz vienādi toņi un varēja redzēt mazo atšķirību, patika jaukt krāsas priekš nagu lakas, bija iespēja uztaisīt losjonu/krēmu, ar smaržām kuras patīk, bija interesanti klausīties ķīmiķi un uzzināt ko jaunu.


    9.klases skolēnu domas pēc ražotnes apmeklējuma:
    • Man ekskursija ļoti patika. Tas bija kaut kas jauns un vēl nebijis. Visvairāk man patika darbnīcas, kad paši izgatavojām nagu laku un roku krēmu.
    • Man patika vairākas lietas. Man patika, ka pie viņiem uz vienas sienas bija pakārti daudzi plakāti par viņu nagu laku sezonām. Mūsu gide bija forša, un man patika, ka viņa pastāstīja faktus par Kinetics un parādīja vairākas interesantas lietas, un tas mums visiem patika. Vēl man patika meistarklase, kur mēs arī varējām izveidot savas nagu lakas un roku losjonus.
    • Ekskursijā uz “Kinetics” man kopumā viss patika. Taču vislabāk man atmiņā ir palikusi krēmu meistarklase, kur bija gan ļoti interesanti daudz ko jaunu uzzināt, gan arī pašam uztaisīt savu krēmu. Ļoti patika tā jaukā un patīkamā atmosfēra, kas bija visas ekskursijas laikā.

    Karjeras izvēle. Ekskursija uz Rīgas lidostu.19.11.2024.

    Lidostā “Rīga” mēs, 11.a klases skolēni, ieradāmies ar konkrētu mērķi, uzzināt kā darbojas šis uzņēmums un kādu profesiju pārstāvji tajā nodarbināti, kā arī iepazīt tās ikdienu.
    Gandrīz ik viens no mums bija lidojis, tāpēc zināma pieredze bija, tomēr šajā reizē mēs paskatījāmies uz lidostas darbu no darbinieku puses.
    Mūs sagaidīja lidostas ielidošanas zāles apmeklētāju centrā, kur nokārtojām visas formalitātes, saņēmām atstarojošās vestes un caurlaides.
    Gida pavadībā devāmies uz izlidošanas zāli, kur pastāstīja par kārtību, kāda jāievēro nododot bagāžu un saņemot izlidošanas kartes. Norādīja uz iespēju, ka bagāžu iespējams ietīt plēvē, kas nodrošina tās aizsardzību pret sliktiem laika apstākļiem. Kā arī uz iespēju, ka pasažieri pavisam drīz paši varēs nodot savu bagāžu pašapkalpošanās iekārtās, kuras tuvākajā laikā uzsāks darbu.
    Šķērsojot telpu visā tās garumā, nonācām pie drošības kontroles, ko izmanto piloti, stjuarti un darbinieki, kuriem jāpiekļūst lidostas drošajā zonā.
    Virsdrēbes, somas un visas citas viegli noņemamās lietas novietojām uz lentas, kura virzījās cauri skenerim un arī paši izgājām drošības skeneri. Uz dažiem no mums skeneris reaģēja nopīkstot, tad tika meklēts iemesls, piemēram pulkstenis, vai kāda lielāka sprādze.
    Kādam no puišiem aizdomīga likās soma, kuru papildus pārbaudīja uz aizliegtām vielām.
    Nokļuvuši drošajā zonā, atkal devāmies uz ielidošanas zonu, bet jau no otras puses, kur iekāpām lidostas autobusā.
    Brauciena laikā gids stāstīja par skrejceļu krāsojumu, kā tiek izvēlēts lidmašīnu pacelšanās un nosēšanās virziens. Uzzinājām, ka tikai pilnīga bezvēja apstākļos tiek atļauts pacelties uz ērtāko lidojuma pusi.
    Mums nācās apstāties un palaist lidmašīnas, kas devās uz pacelšanos. Ekskursijas laikā ar autobusu redzējām vairāku lidmašīnu pacelšanos un nolaišanos.
    Gids norādīja uz tehniku, kas apkalpo lidostu, bagāžas ratiņiem, lidmašīnu izstūmēju tehniku, kuras svars ir no 12 līdz 45 tonnām. Lidmašīnām nav atpakaļgaitas, tāpēc uz skrejceļu tās izstumj šī tehnika.
    Skrejceļu teritorijā atrodas bagāžas noliktavas un pārkraušanas termināļi. Remonta angāri gan helikopteriem, gan lidmašīnām. Lidosta apkalpo arī privātās lidmašīnas un sniedz tām servisa remonta pakalpojumus.
    Uzzinājām par ēdināšanas servisa nodrošināšanu lidojuma laikā. Katra kompānija brīvi izvēlas ēdiena piegādātājus, bet teritorijā līdz gaisa kuģiem iebrauc tikai lidostas pakalpojumu sniedzēja serviss.

    Lidosta ”Rīga” ir lielākā Baltijā, tā apkalpo gan regulāros reisu veicējus, tādus kā AirBaltic, Ryanair, Wizzair, Norwegian airlines, Finnair, LOT un citus, gan čartera lidojumus.
    Pēc apskates brauciena pa lidostas skrejceļiem atgriezāmies pie ielidošanas zonas.
    Ielidošanas zālē redzējām bagāžas saņemšanas lentas un pie tiem novietotos monitorus, lai pasažieri zinātu, uz kuras no lentām pienāks viņu bagāža.
    Viens no savdabīgākajiem dienestiem, kas nepieciešams lidostā, ir putnu atbaidīšanas dienests. Lidostas teritorijā, parādoties putniem, tie nekavējoties ir jāaizbiedē, jo var nodarīt lielu kaitējumu gaisa kuģiem. Atsevišķas lidkompānijas nesadarbojas ar lidostām, kurās šī dienesta nav.
    Šis darbs tiek veikts 24 stundas diennaktī. Putni tiek atbaidīti ar skaņu signāliem.
    Lidostā strādā vairāk nekā 1350 darbinieku, kuri strādā gandrīz 300 dažādos amatos.
    Darbs notiek cauru diennakti, un lielākā daļa darbinieku strādā maiņās.
    Piesakoties Pilotu akadēmijā, ir iespēja apgūt lidmašīnu pilota arodu. Mācības ir par maksu, kas ir liela, bet pēc sertifikāta iegūšanas, lidsabiedrības kompensē daļu no mācību maksas, un jaunais pilots, saņemot atalgojumu, dažu gadu laikā var segt mācību kredītu.
    Savukārt, lai kļūtu par stjuartu nepieciešama dažus mēnešus ilga apmācība, ko iespējams apgūt vai nu konkrētas lidsabiedrības stjuartu kursos vai vispārējos stjuartu kursos, pēc tam specializējoties konkrētas lidsabiedrības prasībām.
    Kopumā ekskursija bija izzinoša, tomēr nācās uzdot daudz jautājumu gidam, lai saņemtu pietiekoši izsmeļošu stāstījumu.
    Ko par lidostas apmeklējumu domā skolēni:

    • Man patika braukāties pa lidostu (tur es redzēju, cik plaša patiesībā ir lidosta), kā arī bija jautri iziet cauri detektoriem, mani pārmeklēja, man likās tas bija smieklīgi.
    • Garlaicīgi.
    • Lidostā man patika braukāt apkārt ar autobusu un vērot dažādas lidmašīnas, patika vērot kā notiek drošības pārbaudīšana.
    • Ekskursija bija diezgan garlaicīga, domāju, ka ekskursijas vadītāja dēļ, interesanti bija tikai braukt pa lidmašīnas ceļu, taču viss pārējais emocijas neatstāja.
    • Lidosta bija daļēji interesanta. Mūsu gids bija garlaicīgs, daudz nerunāja, ja neko neprasītu neko nepastāstītu. Bet brauciens gar lidmašīnām gan patika.
    • Interesanti bija redzēt vairākas lidmašīnas tuvplānā, kopā visas parkingā*. Kaut ko jaunu uzzināju.

    Karjeras izvēle. Rīgas lidostā 8.b

    Lidostu “Rīga” apmeklējām ar konkrētu mērķi uzzināt, kā darbojas šis uzņēmums un kādu profesiju pārstāvji tajā nodarbināti.
    Lidostā mūs sagaidīja gids, kurš izdalīja vestes un caurlaides. Gida pavadībā devāmies uz izlidošanas zāli. Izgājām cauri drošības kontrolei. Visas mantas novietojām uz lentas, kas virzījās cauri skenerim, un arī paši izgājām drošības skeneri.
    Tālāk mēs devāmies uz ielidošanas zonu, kur iekāpām lidostas autobusā. Mums izdevās redzēt lidmašīnas, kas devās uz pacelšanos. Mēs redzējām teritoriju, kur atrodas bagāžas noliktavas un remonta angāri.
    Uzzinājām, ka lidostā strādā vairāk nekā 1300 darbinieku, kuri strādā gandrīz 300 dažādos amatos. Piemēram, piloti, kas vada lidmašīnas, un stjuarti, kas rūpējas par pasažieru komfortu un drošību. Ir arī dispečeri, kuri koordinē lidojumus, un bagāžas speciālisti, kas nodrošina, lai bagāža nonākt pareizā lidmašīnā. Reģistrācijas darbinieki palīdz ar biļešu pārbaudēm. Kopumā ekskursija bija izzinoša.
    Ko par lidostas apmeklējumu domā skolēni:

    • Adrians interesējas, cik jāmācās, lai kļūtu par pilotu.
    • Anastasijai un Dmitrijam patika braukt ar autobusu pa lidostas teritoriju un vērot dažādas lidmašīnas.
    • Robertam un Dominikam bija daļēji interesanti.
    • Maksimam un Polinai bija garlaicīgi.

    Karjeras izglītība. Kā pelnīt tiešsaistē un nākotnes profesijas.

    2024.gada 31.oktobrī Rīgas 66.vidusskolā karjeras nedēļas ietvaros vieslektore Olga Troicina vadīja lekciju 9.-12. klasēm. Skolēni uzzināja par galvenajiem tiešsaistes peļņas veidiem un nākotnes profesijām, kas kļūs pieprasītas digitālajā vidē.

    Galvenās atziņas:
    tiešsaistes darba un uzņēmējdarbības iespējas;
    mākslīgā intelekta un datu analīzes nozīme;
    pieprasījums pēc digitālām prasmēm visās nozarēs.

    Skolēnu  atsauksmes parāda, cik ļoti lekcija iedvesmoja un izglītoja viņus, atklājot jaunas iespējas un karjeras ceļus digitālajā vidē:

    • “Bija ļoti interesanti dzirdēt par nākotnes profesijām. Es vienmēr esmu interesējies par tehnoloģijām, un tagad es apsveru iespēju studēt datu analīzi vai mākslīgo intelektu. Liekas, ka šīs jomas būs ļoti pieprasītas.”
    • “Paldies par šo izglītojošo lekciju! Es nebiju domājusi, ka tiešsaistē ir tik daudz iespēju uzņēmējdarbībai.”
    •  “Lekcija bija tieši tas, kas man vajadzēja! Tagad zinu, ka neatkarīgi no tā, kādu karjeru izvēlēšos, man būs jāapgūst digitālās prasmes, lai būtu konkurētspējīgs darba tirgū.”
    •  “Šī lekcija atvēra man acis uz daudzām jaunām iespējām. Mākslīgā intelekta un datu analīzes nozīme ir tik liela! Es noteikti vēlos izpētīt šīs jomas padziļināti.”

    11.a klase Swedbank tiešsaistes nodarbībā “Naudas diena” – 31.10.2024.

    Swedbank organizētais tiešsaistes pasākums “Naudas diena” ir izglītojoša iniciatīva, kura mērķis ir sniegt bērniem un jauniešiem izpratni par naudu, tās nozīmi, pārvaldīšanu un ar to saistītām tēmām.
    Šogad vidusskolēniem bija plānotas 6 tēmas, katrai no tām veltot zināmu laiku. Kopā apgūstot dažādas prasmes!
    Pirmajā tēmā finanšu pratība “Bagāts vai turīgs?” Swedbank eksperts stāstīja, kā bagāts atšķiras no turīga, kādi soļi veicami ceļā uz finansiāli nodrošinātu dzīvi, kā arī skaidroja, kādu lomu turīguma veidošanā ir finanšu ieguldījumiem.
    Skolēniem tika dots patstāvīgais uzdevums, sadalīties pāros un pāris minūtes diskutēt, ko domā katrs no iesaistītajiem.

    Nākošā sadaļa bija veltīta “Uzņēmējdarbības principiem”, kurā jauns un veiksmīgs uzņēmējs dalījās savā pieredzes stāstā, kā no mācību uzņēmuma izauga līdz starptautiski atpazīstamam un pieprasītam uzņēmumam. Uzņēmēmējs nosauca svarīgākos principus, kas viņa uzņēmumam palīdzēja gūt popularitāti. Pirmkārt nepieciešamība pēc preces, ērtums lietošanā, daudz lietotāju, individuāla pieeja. Viņš radīja ļoti specifisku produktu – apsorbējošu pretslīdes rokturi hoheja nūjai. Pašreiz uzņēmums jau nodrošina šos rokturus arī tenisam un lakrosam.
    Ik pa laikam skolēni pieslēdzās tiešsaistes balsošanas portālam un sniedza savas atbildes, redzot, ko par šo jautājumu domā citi vidusskolēni.

    Trešajā šīs dienas tēmā, kas veltīta kritiskajai domāšanai “Domā un risini problēmas”, lektore stāstīja, cik svarīga ir kritiskā domāšana, lai palīdzētu noformulēt problēmu un soli pa solim rast tai risinājumu.
    Turpinājumā klausījāmies par mākslīgo intelektu un paši diskutējām par iespējām un izaicinājumiem.
    Sekoja, ļoti interesanta sadaļa par krāpšanu “Dziļviltojumi un naudas mūļi”, kur uzzinājām cik vienkārši ir pašam neapzinoties kļūt par krāpnieku līdzdalībnieku. Ekspersts pastāstīja, kā krāpnieki cenšas izvilināt naudas līdzekļus no saviem upuriem, kā neviļus ievilināt savās krāpšanas shēmās arī parastus cilvēkus.
    Naudas dienas noslēdzošais jautājums par aprites ekonomikas “ilgtspējību, kas ir vairāk nekā tendence”. Lektors iepazīstināja ar saviem dizaina darbiem, pastāstīja, kas ir ilgtspējīgs dizains un kāpēc izvēlēties vietējo ir vērtīgi.
    Nodarbības noslēgumā skatījāmies Rīgas Cirka skolas jauniešu uzstāšanos. Visi bijām pārsteigti par audzēkņu talantu.

    Pēc nodarbības skolēni savu viedokli izteica rakstveidā:

    • Lekcija bija interesanta, uzzināju, kā kļūt turīgam, kā ieguldīt un izvairīties no krāpniekiem.
    • Man patika gandrīz viss. Labi tika izstāstīts, forša izrāde beigās. Man nepatika video ķeršanās. Man likās, naudas deja bija forša un lekcija par mākslīgo intelektu bija laba, kā arī lekcija par problēmu risināšanu. Man patika, kad meitene mētāja bumbiņu ar diegiem un kociņu galā. Man lekcijas bija noderīgas.
    • Mums bija nauda diena, kur mums stāstīja daudz lietas, kas man bija interesanti. Bija uzņēmēja stāsts, kas man likās interesants. Sapratu, par uzņēmēju nekļūš. Man patika cirka uzstāšanās, tas bija aizraujoši un hipnotizējoši.
    • Es iemācījos, kā atšķirt bagātu cilvēku no turīga cilvēka. Bija arī interesanti kopumā visas lekcijas, jo tur bija daudz noderīgas informācijas dzīvei.
    • Naudas diena bija interesanta, stāstīja interesantas lietas. Uzzināju lietas par AI un visu pārējo, ko stāstīja.
    • Man patika klausīties, kāda atšķirība var būt starp bagātu cilvēku un turīgu, un kādas var būt problēmas ikdienā, un kā labāk iesākt savu biznesu.
    • Bija interesanti klausīties par mākslīgā intelekta ietekmi uz uzņēmumu, un cilvēka stāstu, kā viņš dibināja savu uzņēmumu. Lekcija man atgādināja par naudas mūļiem un par citiem krāpniecības veidiem. Problēma bija, ka nogurdinoši visus tematus klausīties.
    • Naudas diena bija diez gan interesanta, patīkami bija klausīties un atbildēt uz jautājumiem, labprāt aprunātu šo tēmu vēl!
    • Bija interesanti, it sevišķi, kad stāstīja par mākslīgo intelektu un par naudas mūļiem, kad skaidroja atšķirību bagāts vai turīgs, naudas deja bija jautra, nobeigums vislabākais.

    Karjeras nedēļa 2024./2025. m.g. “Izglītība un karjera ikvienam”

    Visā Latvijā no 7. līdz 11. oktobrim norisinājās jau divpadsmitā Karjeras nedēļa. Tās tēma “Izglītība un karjera ikvienam” šogad formulēta ar mērķi paplašināt jauniešu priekšstatu par darba dzīves un izglītības daudzveidīgajiem aspektiem, uzzināt vairāk par izaicinājumiem, ar kuriem katrs var saskarties izglītības un karjeras ceļā, kā arī izzināt risinājumus to pārvarēšanai.

    Nozīmīgākais notikums:

    09.10.2024. Karjeras nedēļas laikā skolēni piedalījās radošajā darbnīcā “Ko darīt tālāk?” kouča, grāmatu un izaugsmes metožu autores, brīvprātīgās MOT treneres jauniešiem, piedzīvojumu terapijas praktiķes Kristīnes Vilcānes un jaunatnes darbinieces Zandas Bieziņas vadībā.
    Tā bija interaktīva izaugsmes nodarbība jauniešiem par to, kā izdarīt savas izvēles, kā uzturēt motivāciju un kā apiet šķēršļus, kas neizbēgami sastopami attīstības ceļā. Skolēni mācījās izvirzīt mērķus, mēģināja saskatīt šķēršļus, kas traucē sasniegt mērķi, mācījās apzināties savus resursus, uzklausīja padomus kā pārvarēt bailes.
    Dažas dalībnieku atziņas pēc notikušajām darbnīcām:

    • “Izvēlējos savu mērķi un sasniegšu to”.
    • “Aizdomājos par saviem sapņiem un vēlmēm nākotnē”.
    • “Dzirdēju vērtīgus stāstus, kuri motivēja”.

    4. un 5. klase Pašvaldības policijas muzejā – iepazīstam profesijas.

    Policijas pārstāvji pastāstīja bērniem daudz jauna par policijas darbu un policijas funkciju sadalīšanu, demonstrēja filmu par drošības uzturēšanu Rīgā, parādīja policijas formu, kas simbolizē ne tikai profesiju, bet arī atbildību, kas uzlikta policijas darbiniekiem. Skolēniem arī pašiem bija iespēja pašiem pielaikot policijas formas elementus un iejusties policistu lomā.

    Bērnu uzmanību piesaistīja speciālais aprīkojums, ko izmanto policijas darbā. Tika demonstrēti mūsdienīgie rīki un ierīces, kas palīdz izmeklēt noziegumus un uzturēt sabiedrisko kārtību. Bērni bija īpaši ieinteresēti, kā tehnoloģijas palīdz nodrošināt drošību. Skolēni varēja paturēt rokās roku dzelžus un bruņu vestes, kā arī pasēdēt uz policijas motorollera un policijas mašīnā.

    Ekskursija uz policijas muzeju palīdzēja skolēniem labāk saprast valsts iestāžu darba nozīmi un drošības nozīmīgumu sabiedrībā. Pasākums bija izglītojošs un aizraujošs, atstājot bērniem spilgtus iespaidus. Bērni aktīvi uzdeva jautājumus, izrādīja patiesu interesi par policijas darbu.

    9.a klase iepazīst profesijas SIA “Vecpilsētas drukātava”.

    Karjeras nedēļas laikā 9.a klases skolēni devās uz uzņēmumu SIA “Vecpilsētas drukātava”, kas iepriekš bija pazīstams ar nosaukumu “Gutenbergs druka”. Mērķis bija iepazīties ar mūsdienīgu uzņēmumu, uzzināt, kādas profesijas tajā ir pārstāvētas, kādu produkciju iespējams izgatavot salīdzinoši mazā uzņēmumā.


    Skolēnu pārdomas un atšķirīgie viedokļi pēc ekskursijas:
    “Bija apmākusies diena un mēs, 9.a un 11. klases skolēni devāmies paskatīties, kā Vecrīgas centrā strādā maza tipogrāfija. Interesanti, ka īpašniece sākotnēji bija strādājusi fabrikā “Laima” un tam nebija nekāda sakara ar tipogrāfijā nepieciešamajām prasmēm vai zināšanām.” /Daniels/
    “Tad, kad devāmies uz “Gutenberga drukātavu” pats pirmais, ko ieraudzīju bija tas, ka tā drukātava bija iespiesta starp vairākām mājām Vecrīgā un, ka to īstenībā būtu ļoti grūti atrast neizmantojot digitālo karti. Tad, kad mēs iegājām iekšā, es redzēju, ka tā ir tik maza, ka nebūt varējis pat iedomāties! Pats interesantākais bija tas, ka tur bija daudz visdažādāko mašīnu, ar kuru palīdzību var drukāt grāmatas, iesiet grāmatas. Galvenā priekšniece mums pastāstīja, kā darboties ar ierīcēm, pastāstīja cik daudz laika, lai varētu izgatavot grāmatu gan vienkāršākā, gan sarežģītākā vākā – tas bija visinteresantākais fakts. Kopumā tā bija viena tāda interesanta ekskursija, kur es uzzināju dažas interesantas lietas par Gutenberga druku.” /Raimonds/
    “Mūs laipni sagaidīja un pastāstīja, ar ko viņi šajā uzņēmumā nodarbojas. Šeit izgatavo kalendārus, uzlīmes, grāmatas, astes, dāvanu kartes un vēl visu ko citu. Kopā strādā 3 darbinieki, kas visu šo darbu dara.” /Elvita/
    “Man patika, ka pastāstīja par visu, ko viņi dara, un arī parādīja. Tā ir maza un klusa vietiņa centrā. Man patika draudzīgā atmosfēra, un kopuma sajūta, kas valdīja starp darbiniekiem. Šī bija izglītojoša ekskursija, kur nebija ļoti interesanti. Traucēja tas, ka tur bija ļoti mazas telpas (nebija vietas) un beigās bija ļoti karsti. Brīžiem stāstījums bija nedaudz par garu. Stāstījums nelikās tik interesants, jo to, ko rādīja, telpu mazuma dēļ visi nevarēja redzēt.” /Renārs/
    “Ekskursija uz “Gutenbergs druka”, manuprāt, bija diezgan interesanta. Šīs ekskursijas laikā es uzzināju vairāk par visu procesu. Tur bija arī ļoti interesantas ierīces, kuras nekad nebija redzētas. Man pārsteidzošākais bija tas, ka tik daudz var izdarīt tik maz cilvēku, tik mazās telpās.” /Elīza/
    “Man ekskursija patika, bija interesanta. Redzēju daudzas interesantas ierīces, agrāk nebiju tādas redzējusi. Bija interesanti redzēt, kā dažas no tām strādā.”/Kate/

    Karjeras dienas-2024. “SIA Vecpilsētas drukātava” – 11.a

    Karjeras izpētes nolūkos 11.a klase devās gūt ieskatu, kā darbojas uzņēmēji poligrāfijas jomā. Apmeklējām SIA “Vecpilsētas drukātava”, kas atrodas nelielās telpās, un darba kolektīvā ir salīdzinoši maz darbinieku.
    Nelielos poligrāfijas uzņēmumos profesijas un nepieciešamās darba iemaņas var būt ļoti dažādas, jo darbs bieži vien prasa elastību un spēju veikt vairākus pienākumus vienlaicīgi.
    Uzņēmuma vadītāja iepazīstināja mūs ar iespējām, ko šis uzņēmums piedāvā, kā arī demonstrēja vairākas iekārtas darbībā.
    Mazo drukātavu klientiem parasti gatavā produkcija nepieciešama ātri un nelielos daudzumos. “Vecpilsētas drukātava” piedāvā pilnu servisu, sākot no idejas līdz gatavam produktam. Šeit tiek izgatavoti dažāda izmēra kalendāri, vizītkartes, iepakojumi, plakāti, apsveikuma kartiņas, uzlīmes, iesietas un drukātas grāmatas.
    Uzņēmuma grafiskais dizaineris vienlaicīgi ir arī maketētājs un veic drukas operatora pienākumus. Veidot maketus un noformēt klientu idejas drukas vajadzībām, pārbaudīt failus drukas kvalitātes prasību nodrošināšanai, sagatavot materiālus drukai un kontrolēt produkcijas kvalitāti. Drukas operators jāvada un jāuztur kārtībā drukas iekārtas. Darba veicējam nepieciešamas zināšanas par dizaina programmām, jābūt izpratnei par krāsu teoriju. Jābūt apveltītam ar radošumu un precizitāti. Jāspēj strādāt ar tehnisko aprīkojumu.
    Mums parādīja, kā darbojas drukas mašīna, kura sagatavoja zīmējumus, kas tika izgriezti ar ploterēšanas iekārtu.

    Nākošā ierīce darbībā, ar kuru darbojas pēcapstrādes specialists, bija griešanas ierīce. Pēcapstrādes speciālista pienākumos ietilpst veikt griešanu, locīšanu, laminēšanu un iesiešanu. Darbi tiek apstrādāti saskaņā ar klienta prasībām.
    Lai darbu veiktu precīzi, jābūt izpratnei par gala produkta noformējumu. Griešanas mašīnai tiek iestatīti parametri, tad tā veic darbību ar lāzera precizitāti un asumu.
    Uzņēmumā skavošanai tiek izmantots skavotājs, kas ir daudz kārt lielāks par ikdienā redzamajiem.

    Uzņēmuma vadītāja bieži vien darbojas kā projektu vadītājs, komunicējot ar klientiem un pieņemot pasūtījumus. Viņa ir arī atbildīga par darba procesa organizāciju un pasūtījuma laicīgu izpildi.
    Saistošs likās stāsts par to, kā uzņēmēja no pārtikas tehnologa nonāca līdz drukātavas īpašniecei, kas kārtējo reizi apliecina, cik svarīgi ir uzdrīkstēties un apgūt jaunas prasmes un iemaņas.
    Atšķirībā no lielajām drukātavām, “Vecpilsētas drukātavai” nav noliktavas ar lieliem krājumiem, bet pasūtījumi tiek sarūpēti konkrētajam klientam.
    Par karjeras dienā gūtajiem iespaidiem dalās skolēni:

    • Ekskursija bija interesanta, uzzinājām par to, kā notiek laminēšana, kā tiek gatavotas pastmarkas, apsveikumu kartiņas un kādām prasmēm jābūt lai strādātu drukātavā.
    • Man patika gandrīz viss, jo zināšanas vienmēr noder. Man vienīgi likās ka runāja pa ilgu beigās, bet tas nekas. Bija jautri uzzināt jaunas lietas.
    • Vecpilsētas drukātavā bija interesanti tur bija interesanti aparāti, kas interesanti darbojās. Es labprāt tur piestrādātu ar kaut ko ja vajadzētu.
    • Redzējām kādas izskatās tipogrāfijas iespiedmašīnas un kā notiek ploterēšana. Man likās interesanti redzēt tās mašīnas, kas dara vairākus darbus.
    • Man bija interesanti uzzināt kādā veidā tiek taisīti dažādi papīra veidojumi un ar kādas tehnikas palīdzību tas tiek veikts.
    • Kopumā bija interesanti. Tā sanāca, ka bija pārāk daudz skolnieku mazās telpās, un tādēļ man bija grūti novērot aparātu darbību.
    • Bija interesanti uzzināt cik ilgi un kā tiek apvākotas grāmatas, laminētas. Radās saprašanā kā viss notiek.

    Karjeras nedēļa. 7.a klase Rīgas lidostā.

    9.oktobrī 7.a klases skolēni devās karjeras nedēļas ietvaros uz Rīgas lidostu, lai iepazītos ar  Rīgas lidostas profesijām un Rīgas lidostas darbības principiem. Skolēni pedagoga pavadībā devās uz Rīgas lidostu ar sabiedrisko transportu; 5. tramvaju un 22. autobusu, kurš pieved tieši pie lidostas.

    “Vislabāk patika staigāt pa lidostas zonu, kurā var tikt tikai ar lidmašīnā iesēšanās talonu- biļeti”, tā teica vairāki skolēni, kuri nekad nebija bijuši lidostā. Daudziem bija interesanti, ka RIX ir Rīgas lidosta. Agatei, Sofjai, Jānim un Esterei bija interesanti uzzināt par bagāžas saņemšanu, kā tas notiek un kas notiek, ja bagāža nepienāk vai nonāk citur. Aptaujājot skolēnus pēc ekskursijas, viņi vienojās par kopīgiem iespaidiem:

    • Bija interesanti iziet drošības pārbaudi.
    • Patika staigāt pa lidostas zonu, kurā tiek tikai ar iesēšanas taloniem.
    • Braukt ar autobusu, kuri domāti lidostas pasažieru vešanai līdz lidmašīnai vai no lidmašīnas līdz  lidostas terminālam.
    • Bija interesanti tuvumā vērot lidmašīnu pacelšanos un nolaišanos.

    2.a un 3.a iepazīst profesijas SIA “PusePlus”

    Karjeras nedēļas laikā devāmies iepazīt profesijas uz SIA “PusePlus”.

    Gada noslēgums ar svētkiem vairs nav aiz kalniem, tādēļ dodamies lūkoties, kā top skaistās apsveikumu kartītes, kuras tik labprāt svētkos iegādājamies.

    Vispirms tipogrāfijā “PusePlus” aplūkojam milzīgos stendus ar visdažādākajiem kartīšu paraugiem, kas paredzēti visādām svētku reizēm. To ir tik daudz, un visas pārsteidz ar savu skaistumu!

    Kad dodamies iepazīties ar pašu ražošanas procesu un darbiniekiem, mūs sagaida vārda tiešā nozīmē milzīgs pārsteigums – izrādās, šeit uz darbu var doties kopā ar savu četrkājaino draugu, proti, suni.

    Noskaidrojam, ka dažus no apsveikumu gatavošanas paņēmieniem protam arī mēs, piemēram, dekorēšanu ar pērlītēm, lentītēm u.c.

    Pēc ekskursijas saņemam nelielas dāvaniņas – skaistas kartītes, kuras varam izlietot pēc saviem ieskatiem.

    Profesija – zinātnieks. Zinātne = iespēja attīsties un ne tikai.

    Skolas aktu zālē 08.10.2024. notika 9.-12.klašu skolēnu tikšanās ar Rīgas Tehniskās universitātes doktorantu Maksimu Jurinovu.
    Tikšanos viņš sāka ar personīgo stāstu, piemēram, kāpēc izvēlējas kļūt par zinātnieku? Turpinājumā izcēla zinātnes nozīmi. Paskaidroja, kā zinātnieku darbs palīdz risināt reālas pasaules problēmas no medicīnas līdz vides aizsardzībai.
    Norādīja uz aizraujošiem aspektiem, jo zinātne ir pilna ar eksperimentiem, atklājumiem un neatrisinātiem noslēpumiem. Stāstīja par aizraujošiem pētījumiem vai interesantiem faktiem. Izmantoja vizuālus materiālus, rādīja attēlus, videoklipus, kas demonstrē zinātniskās izpētes.
    Dažas dalībnieku atziņas pēc notikuša pasākuma :

    • “Zinātnieks ir aizraujoša profesija ar daudzām iespējām un izaicinājumiem. Zinātnieki pēta, eksperimentē un atklāj jaunas lietas, kas bieži vien var mainīt mūsu izpratni par pasauli”.
    • “Zinātnieka profesija ir patiesi aizraujoša un daudzpusīga! Zinātnieki strādā dažādās jomās, piemēram, bioloģijā, fizikā, ķīmijā, matemātikā, sociālajās zinātnēs un tehnoloģijās. Viņi veic pētījumus, analizē datus un cenšas atrisināt kompleksas problēmas, kas var uzlabot mūsu izpratni par pasauli un sabiedrību”.
    • “Zinātniekiem ir arī jābūt pacietīgiem un neatlaidīgiem, jo pētījumu veikšana var aizņemt daudz laika un bieži vien prasa vairākus mēģinājumus un pielāgojumus”.

    Rudens ekskursija uz Ainažu jūrskolas muzeju. Iepazīšanās ar profesiju jūras braucējs.

    19.septembrī 7.a klases skolēni devās uz Ainažiem, lai apmeklētu  muzeju Ainažu jūrskolu, kurā atspoguļoti latviešu tautas jūras braukšanas pirmsākumi un vēsture. Skolēni arī iepazinās ar pilsētas vēsturiskajām vietām.

    • “Mums patika būt kopā kā vienotai klasei.” Estere, Ksenija, Sofja, Samanta, Agate, Markuss, Jānis, Gustavs, Toms
    • “Patika gleznu istaba, kurā atradās gleznas, kuras gleznoja jūrnieks.” Sofja, Estere un Ksenija
    • “Bija interesantas arī veco zvejnieku skulptūras.” Agate un Sofja
    • “Akmeņainais ceļš bija interesants tāpēc, ka iestiepās jūrā, bet tas bija arī bīstams, jo daži akmeņi kustējās.”  Jānis
    • “Ejot pa akmeņaino  molu, varēja redzēt skaistu skatu- miglā ietērptu jūru.” Estere
    • “Akmeņainais ceļš  bija miglā tīts un tas bija skaisti.” Agate
    • “Tā bija viena no jaukākajām vietā, kur atpūsties!” Gustavs, Samanta, Ksenija, Sofja, Estere

    Bet  visiem kopā vislabāk patika:

    • interesantais Ainažu  jūrskolas muzejs;
    • akmeņainais ceļš, kurš iestiepjas jūrā;
    • atpūta jūras krastā.

    Mežu dienas Vangažos. Iepazīšanās ar profesiju mežzinis.

    11.septembrī 7.a klases skolēni devās  mācību ekskursijā uz Vangažiem. Uz mežu visus atvizināja neliels busiņš. Vangažos mūs sagaidīja Latvijas mežu pārstāvji, kuri bija noorganizējuši interesantu pārgājienu ar dažādām, mežu izzinošām stacijām.

    • Dažiem skolēniem visvairāk patika pirmais uzdevums – savākt tieši vienu kilogramu čiekuru.
    • “Bija interesanti skaitīt priedes jaunaudzē.” Ksenija
    • “Man patika skatīties kā paraugs reaģē uz  augsnes skābumu.” Sofja
    • “Mums izdevās precīzi noteikt augsnes skābumu pēc krāsu tabulas.” Estere
    • “Mēs precīzi nozāģējām 200g koka gabaliņu.” Samanta
    • “Man patika zāģēt koku.” Toms
    • “Patika kontrolēt būvdarbus.” Estere
    • “Ugunskurā bija forši sadedzināt desu līdz oglei.” Toms
    • “Ceptās desiņas bija gardas” Jānis

    Bet  visiem kopā vislabāk patika:

    • iešana caur mežu un meža stacijas;
    • čiekuru vākšana;
    • brīvā atmosfēra.

    2023./2024.mācību gads

    Karjeras izglītība. 8. a klase “Ceļu laboratorijā”.

    Otrdien, 7.novembrī ap pusdienlaiku kopā ar 9.a klasi devāmies uz Latvijas Valsts ceļu, AS, “Ceļu laboratoriju”, lai iepazītu profesiju daudzveidību; izprastu, kādas prasmes, zināšanas un personības īpašības nepieciešamas dažādās profesijās.

    No skolas kājām gājām cauri Viesturdārzam, Kronvalda parkam un garām Bastejkalnam, lai tālāk ceļu turpinātu ar sabiedrisko transportu uz Ķengaragu. Pa ceļam, protams, piestājām pie Brīvības pieminekļa. Aizbraucot līdz nepieciešamajai pieturai, izkāpām un atkal ceļu turpinājām kājām līdz “Ceļu laboratorijai”. 

    Ieradāmies ļoti laicīgi, tāpēc domājām, ka būs ilgi jāgaida. Tas mūs nemaz neiepriecināja, jo sāka diezgan stipri līt lietus. Mums paveicās, jo mūs sagaidīja ļoti laipni darbinieki, mums nenācās gaidīt – mūsu ekskursija sākās uzreiz.

    Nepatīkami bija tas, ka nebija iespējas noģērbt virsdrēbes un atstāt savas mugursomas. Tas traucēja, jo dažās laboratorijās bija ļoti šaurs. Tās paredzētas dažiem darbiniekiem, bet mēs bijām gandrīz 20 cilvēki.

    Mēs devāmies uz dažādām telpām, kurās mums stāstīja un rādīja, kā pārbauda asfalta izturību un kvalitāti izmantojot dažādas metodes, mainot temperatūras, apstākļus, mehāniskās iedarbības. Redzējām dažādas dārgas iekārtas, dažas bija tādas, kādu nav nekur citur visā Latvijā. Uzzinājām, ka strādājot “Ceļu laboratorijā” nepieciešamas ne tikai akadēmiskās zināšanas, kā piemēram fizika, ķīmija vai matemātika, bet arī fiziskā sagatavotība, roku veiklība un precizitāte.

    Mēs klausījāmies un skatījāmies to, ko stāstīja un rādīja, bet nepatika, ka bija stipra smaka, bija grūti elpot, daudzviet bija liels troksnis. Bez tam ekskursija ilga nedaudz ilgāk par stundu, bijām ļoti sakarsuši.

    Mums ne visai patika šī ekskursija visu iepriekš minēto iemeslu dēļ, kā arī tādēļ, ka šobrīd neviens no mums nedomā savu dzīvi saistīt ar ceļu būvi.

    Naudas diena ar Swedbank

     “Naudas diena” ir pasākums ar aktīvu līdzdarbošanos, kurā vieglā un saistošā veidā skolēniem tiek stāstīts par naudas lietām. Tā notika tiešsaistē, kopā mācījāmies un skatījāmies, kā arī veidojām ieguldījumu portfeli.

    Mūsu vidusskolas tēmā bija informācija par ieguldījumiem: kur un kā ieguldīt, lai ieguldījumi būtu ienesīgi un saskanētu ar vēlmēm; kā novērtēt riskus, izvēlēties drošāko ceļu un nekrist krāpnieku nagos. Lai “Naudas dienas” laikā iegūtās zināšanas nostiprinātu, skolēni pildīja praktiskos uzdevumus. Visa nodarbība bija sadalīta vairākās lekcijās.

    Swedbank finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons stāstīja par ieguldījumu pamatiem, kā arī iemeslu, kādēļ būtu vērts apsvērt ieguldījumu veikšanu. Skolēni uzzināja par iespējām iegādāties akcijas un obligācijas, kā arī noskaidroja vērstpapīru tirgus dalībnieku lomu un nozīmi.

    Stundas praktiskajā daļā skolēni tika rosināti diskutēt savā starpā par jautājumu “Nauda pelna naudu”. Noslēgumā lektors stāstīja kā finanšu vidē atšķirt aizdomīgus darījumus.

    Otro un trešo nodarbību vadīja Agnese Lastovska, Zinātnes doktore sociālajās zinātnēs, kura iepazīstināja ar tēmu “Ieguldījumi un peļņa”. Lekcijā uzzinājām, kā rodas peļņa un kādi faktori ietekmē vērtspapīru cenas.

    Mācījāmies, kā izvērtēt ieguldījumu piedāvājumus, lai nenonāktu krāpnieku nagos.

    Praktiskajā uzdevumā par finanšu tirgu, dotie termini bija jāsavieto pareizā secībā, kas izrādījās visai sarežģīts uzdevums. Trešajā jeb šīs dienas noslēdzošajā lekcijā par tēmu “Risks un ienesīgums” uzzinājām, kas ir risks ieguldījumos un kādēļ tas pastāv. Noskaidrojām, kādas ir iespējas mazināt riskus.

    “Naudas dienas” noslēgumā skolēni veidoja ieguldījuma portfeļus speciālā tam paredzētā rīkā. Skolēniem no saraksta bija jāizvēlas uzņēmumu akcijas, kuras jāiekļauj savā portfelī. Visas akcijas kopā veidoja 100%, skolēni izvēlējās dažādu daudzumu atšķirīgu uzņēmumu akcijas. Tās atšķiras ar vienas akcijas cenu, ar darījumu skaitu, ar pieejamo akciju skaitu. Biržas mājas lapā varēja redzēt aktuālo cenu un cenu tendenci. Vai mūsu izvēlētais ieguldījumu portfelis nesīs peļņu vai būs ar zaudējumiem, bija jānoskaidro apmēram pēc mēneša vēlreiz ieejot rīkā, kurā veidojām ieguldījuma portfeli. To atverot redzējām, ka akcijas kuras iekļāvām ieguldījumu portfelī bija nesušas peļņu 1.4% apmērā.

    Izveidojot ieguldījumu portfeli, informācija par to ar pamatojumu, kāpēc izvēlējāmies tieši šo uzņēmumu akcijas nosūtījām “Naudas dienas” rīkotājiem, kuri, savukārt, pēc atbilžu saņemšanas loterijas veidā noskaidroja trīs komandas jeb klases, kuras saņems finansiālu atbalstu kāda kopīga pasākuma organizēšanai. Diemžēl mūsu komanda netika pie laimesta.

    Jāpiebilst, ka pauzēs starp lekcijām viedierīcēs atbildējām uz menti.com uzdotajiem jautājumiem un noslēgumā klausījāmies grupas “Citi zēni” koncertu.

    Lūk skolēnu atziņas pēc triju stundu aktīvās darbošanās:

    Kristers: Man nodarbība patika. Uzzināju daudz ko par ieguldīšanu un uzņēmējdarbību. Man tas likās ļoti noderīgi. Man šīs zināšanas ļoti noderēs uzņēmējdarbības stundās.

    Laura: Uzzināju vairāk par to, kā var rīkoties ar naudu. Lietderīgi, bet ne ļoti stipri patika, jo bija drusku garlaicīgi.

    Madara: Bija noderīgi atgādināt, kas ir ieguldījumi, akcijas, birža. Man nepatika, ka ļoti daudz stāstīja, vienu brīdi nebija iespējams klausīties. Zināšanas man var noderēt ekonomikas stundās.

    Anastasija: Es uzzināju, kā darbojas banka un investori; kādu sistēmu izmanto uzņēmēji, lai labvēlīgi veiktu savus darījumus. Man patika uzzināt par finansēšanas riskiem un kā tie darbojas, un veidot portfolio.

    Vija: No šīs “Naudas dienas” nodarbības es uzzināju kaut ko vairāk par finansēm un peļņu. Priekš manis tas bija ļoti noderīgi, man patika.

    Santa: Es uzzināju, kā var ietaupīt naudu. Kādi ir naudas ietaupīšanas veidi.

    Raivis: Es uzzināju vairāk par lietām, kas saistās ar naudu. Piemēram, kā strādā kredīti un citas bankas lietas. Iespējams, ka man tas noderēs. Bija diezgan interesanti.

    Sofija: Naudas diena man kopumā patika, bija interesanti, it sevišķi diskusijas. Uzzināju vairāk par riskiem un krāpšanas veidiem.

    8.a klase nodarbībā “Naudas diena”.

    Oktobra pēdējā dienā visās Latvijas skolās Swedbank organizēja tiešsaistes nodarbības finanšu pratībā “Naudas diena” 1.-12.klasēm. 8.-9.klašu klašu grupas apakštēma bija “Karjeras stunda”. Arī mūsu 8.a klases skolēni piedalījās šajās nodarbībās. Tās bija 3 video lekcijas, ko vadīja nozaru speciālisti. Pasākumu vadīja un par pozitīvu gaisotni rūpējās grupas “Citi zēni” solists Jānis Pētersons.

    Swedbank speciālisti bija definējuši tēmas aktualitāti:

    “Karjera. Tehnoloģiju straujā attīstība ietekmē mūs visus, arī to, kādā profesijā vai lomā strādāsim. Digitālās tehnoloģijas ir radikāli pārbūvējušas daudzas nozares, mainījušas ierasto lietu kārtību un vadošos spēlētājus, vai ir sācies mākslīgā intelekta laikmets? Jau šobrīd daļa no ierastām profesijām mainās vai izzūd pavisam, kamēr tehnoloģiju ietekmē rodas pavisam jaunas.

    Kāpēc jāmācās visu dzīvi, kā mūsdienu tehnoloģijas ietekmē dažādas profesijas un vai mākslīgais intelekts ir palīgs vai apdraudējums.

    Kā palielināt savus ienākumus, ja ar algu vien nepietiek, un ko darīt jau tagad, lai nākotnē būtu lielāka iespēja nopelnīt vairāk naudas.”

    Nodarbību laikā klasē bija jāorganizē vairākas diskusijas par dažādiem jautājumiem:

    • Kādas zināšanas, prasmes un attieksmes nepieciešamas dažādās profesijās. Kuras ir kopīgas?
    • Kādas tehnoloģijas ir ienākušas dažādās profesijās?
    • Ko var darīt jau tagad, lai sagatavotos nākotnes profesijai pat tad, ja nezin, ko izvēlēsies?

    Diskusiju laikā bija jāprot sadarboties, risināt problēmu, argumentēt, uzklausīt citu viedokli, formulēt savu viedokli citiem.  Brīžiem bija nepieciešama skolotāju palīdzība, jo diskusija novirzījās no tēmas, vai arī tēma īsti nebija izprasta.

    Bija vairākas aptaujas, kas jāpilda savos telefonos aplikācijā menti.com.

    Nobeigumā visiem kopā bija jāizveido aktivitāšu plāns gadam – ko darīt, lai pilnveidotu sevi, lai gatavotos nākotnes profesijai. Šo darbu iesūtot, varēja

    Pasākums noslēdzās ar grupas “Citi zēni” videokoncertu.

    10.b klase VSIA Latvijas Valsts ceļu  “Ceļu laboratorijā”

    Ekskursijas laikā mēs uzzinājām, ka saskaņā ar likumu Par autoceļiem autoceļus iedala: galvenajos autoceļos, kas valsts autoceļu tīklu savieno ar citu valstu pilsētām; reģionālajos autoceļos, kas novadu centrus savieno savā starpā vai ar republikas pilsētām, vai galvaspilsētu; vietējos autoceļos, kas novada administratīvos centrus savieno ar novada pilsētām. Kopējais autoceļu garums Latvijā ir lielāks par 71 000 km. Latvijā ir sekojoša ceļu klasifikācija: ar melno segumu; ar šķembu un grants segumu; un bez seguma.

    Latvijā ir speciāla organizācija – Autoceļu kompetences centrs – kurā veic autoceļu uzturēšanas, rekonstrukcijas un būvniecības darbu kvalitātes atbilstības novērtēšanu valsts autoceļos, un ceļu pētniecības darbu vadību. Ceļu laboratorija, kas ir Autoceļu kompetences centra sastāvdaļa, veic ceļu būvmateriālu – minerālo materiālu, asfaltbetona un saistvielu testēšanu, veic satiksmes analīzi, mēra un analizē ceļa seguma parametrus, kā arī ievieš ceļu pētniecības projektus. Mums parādīja visus pētījumu procesa soļus: no ceļa seguma parauga ņemšanas brīža līdz pārbaudes rezultātu saņemšanai. Mēs uzzinājām arī, ka inženieri, kas strādā  laboratorijā, mācījās RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē vai Būvniecības inženierzinātņu fakultātē.

    Tāpat uzzinājām, ka pie mums ir  Latvijas Ceļu muzejs, ka tur ir  lieliska iespēja  uzzināt par ceļu būvi un tās vēsturi, kā arī dažādām ar to saistītām tēmām. Mēs nolēmām apmeklēt muzeju, lai nostiprinātu jauniegūto informāciju.

    10.b klase Jūras koledžā Novikontas

                     Jūras koledžā  Novikontas gatavo pasaules darba tirgum konkurētspējīgus jūrniekus. Koledžā jau no pirmajām dienām students var iepazīt jūrnieka darbu. Mācības noris uz kuģa Varma klāja vai īpašos kabinetos, kuros ir nepieciešamais aprīkojums, lai teorētiskās zināšanas uzreiz nostiprinātu praksē. Tāpat lielākā daļa praktisko uzdevumu tiek veikta uz profesionāliem un daudzveidīgiem simulatoriem, kuri ļauj uzreiz iegūt nepieciešamās iemaņas un sagatavo visām situācijām jūrā.  Oficiāli jūrniecībā tiek lietota angļu valoda, tāpēc Novikontas Jūras koledžā mācības notiek angliski, lai studenti uzreiz tiktu atbilstoši sagatavoti darba videi, zinātu nepieciešamos terminus angliski un varētu brīvi komunicēt ar saviem kolēģiem. Pēc teorijas un prakses nokārtošanas students saņem stūrmaņa vai motorista diplomu, un var uzreiz uzsākt darbu uz kuģa.

                    Katrs no mums ieguva iespēju iejusties navigatora lomā, kas vada savu kuģi pa kuģu ceļu ar simulatora palīdzību.  Otrajā korpusā redzējām peldbaseinu ar dažādām ierīcēm cilvēku glābšanai avārijas gadījumā.  Mums bija iespēja nogaršot pārtikas devas, kas ir uz katra glābšanas plosta.  

                Mums bija interesanti uzzināt, ka Rīgā,  izņemot Jūras akadēmiju un Jūras skolu, eksistē  mūsdienīga mācību iestāde, pēc kuras beigšanas iespējams iegūt jūrnieka pamata izglītību. 

    8.b un 12.b klašu ekskursija uz Jūras koledžu Novikontas

    Nākotnes profesijas izvēle ir ļoti nopietns solis. Rodas daudz jautājumu: ar ko es gribu nodarboties? Kas mani interesē? Kurp doties mācīties? Vai mani tas interesētu?

    Mums, 8.b un 12.b klases skolēniem, 19. oktobrī bija lieliska iespēja apmeklēt Jūras koledžu Novikontas – mācību iestādi, kas apmāca topošos jūrniekus, un Novikontas mācību centru. Iestādes mācību telpas aprīkotas ar modernām tehnoloģijām, lai mācību process būtu pēc iespējas pietuvināts reālajiem apstākļiem jūrā, un jūrnieki būtu gatavi visdažādākajām situācijām.

     Milzīgu iespaidu uz mums atstāja topošo jūrnieku treniņš baseinā ar vētras, zibens, gaisa trauksmes simulāciju. Skolas pasniedzēji stāstīja par evakuāciju un glābšanas plostu izmantošanu. Skolēnus uzcienāja ar glābšanas plostu rezerves pārtikas kaloriju pakām, un izstāstīja, kā tās lietojamas.

     Mācību centrā stāvējām pie stūres un veicām degošās laivas glābšanas operāciju. Ne visiem bija izdevies iziet šo sarežģīto ceļu un izglābt cilvēkus, kuriem tā bija nepieciešama. Sapratām, ka jūrnieka profesija ir ne tikai romantiska, bet tā prasa atbildību un veselību. Šīs iegūtās zināšanas noteikti noderēs arī skolas dzīvē.

    Karjeras nedēļa – Bulduru dārzkopības tehnikuma apmeklējums – 10.a klase

    Bulduru dārzkopības tehnikumam jau izsenis ir laba slava. Lai apskatītu skolas telpas un siltumnīcas, kā arī uzzinātu kādu izglītību iespējams iegūt beidzot šo skolu, 18. oktobrī mēs, 10. a klase, devāmies tehnikumu iepazīt.

    Nokļūšanai tehnikumā izmantojām starppilsētu autobusu, un pēc pārdesmit minūšu brauciena bijām pie tehnikuma.

    Tehnikuma ir liela teritorija, kura no vienas puses robežojas ar Lielupi. Skolas priekšā izveidots unikāls projekts ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas mērogā – “Latvijas i-Dārzs”. Dārzā darbojas robots, kas pārvietojas starp augu dobēm, fotografē un skenē augus ar dažādām kamerām un lāzeru, lai sekotu līdzi augu attīstībai, darbina laistīšanas sistēmu, savlaicīgi nosaka slimību un kaitēkļu parādīšanos, informāciju apkopojot datu bāzē.

    Atbilstoši augu izvietojumam, tiek programmēta laistīšanas sistēmas darbība. Laistīšanas sistēma paredz iespēju laistīt septiņas atsevišķas zonas, kurās katrā var būt savs apūdeņošanas režīms, laistīšanas laiks, ilgums, atbilstoši konkrēto augu mitrumprasībām.

    Bulduru dārzkopības tehnikums var lepoties ar vienīgo Latvijā esošo dabīgo zaļo sienu, kuras dekoru veido dzīvie augi un tā tajā ierīkota laistīšanas sistēma.

    Skolas vestibilā mūs sagaidīja Bulduru dārzkopības tehnikuma biotehnoloģiju laboratoriju vadītāja Līva Purmale. Līvas vadībā devāmies uz biotehnoloģiju laboratorijas bloku. Uzzinājām, ka Bulduru dārzkopības tehnikumā var apgūt dārzkopības tehniķa, ainavu būvtehniķa un arborista specialitāti, kā arī kļūt par viesmīlības speciālistu vai pavāru.

    Vispirms Līva mūs iepazīstināja ar laboratoriju būtību un specifiskajiem terminiem bez kuriem nevar iztikt strādājot un vērojot procesus laboratorijā. Laboratorijas būtība ir augu selekcija. Pavisam mazi augu audu gabaliņi tiek ievietoti, dažādās barotnēs un variējot ar gaismu, siltumu tiek atrasti labākie augšanas apstākļi. Šeit nodarbojas ar augu audu kultūru mikropavairošanu.

    Pirms došanās laboratorijas pētniecības telpās, uzvilkām vienreizējos halātos un bahilas. Laboratorijā ļoti strikti tiek ievērotas visas sanitārās prasības, uz grīdas esošo līniju drīkst šķērsot tikai tā “kāja”, uz kuras jau ir uzvilkta bahila. Pēc vienreizējā halāta uzvilkšanas, drīkstējām iziet nākošajā telpā.

    Telpā, kur izvietotas mēģenes, gaisa temperatūra ir nemainīga, un saules gaisma tajā neiespīd; pastāvīgi darbojas antibakteriālā lampa, lai dezaktivētu mikroorganismus, kā piemēram, baktērijas, vīrusus un pelējuma sēnītes.

    Mums vajadzēja mēģināt atpazīt augus un pateikt, kas aug atsevišķās mēģenēs. Vienu no daudziem stādiem atpazinām, tās bija zemenes, bet ka kādā citā mēģenē aug kartupelis, mums pat sapņos nerādījās. Nākošajā laboratorijas telpā jau paaugušies stādi saņem dažādu gaismas daudzumu un gaismas spektru, kā arī atšķirīgu siltuma daudzumu, tādejādi tiek piemeklēti vislabvēlīgākie augšanas apstākļi.

    Noslēgumā devāmies uz lielajām siltumnīcām, kur augi jau ir ievietoti podiņos un gaida pircējus.

    Lūk skolēnu domas par redzēto:

    Madara: Man ekskursija patika. Gida stāstījumā par tehnikuma darbu bija interesanti klausīties. Patika, ka bija iespēja pastaigāt pa siltumnīcu, kur varēja apskatīt daudz augu.

    Jēkabs: Man likās, ka tā bija forša iespēja iepazīt citas jomas un profesijas. Mums rādīja, kā viņi taisa un apstrādā augus, un stāstīja, kādas ir augu atšķirības. Pieņemsim, ir augi ar saknēm un ir augi ar tādu kā mākoni, kur nevar pateikt, kas ir galotne, sakne, tāpēc visus augus vajadzēja iezīmēt. Man patika ekskursija, jo daudz ko uzzināju.

    Raivis: Bulduru tehnikumā man tā bija apmierinoši, jo man augi paši par sevi gluži nepatīk, bet nav jau tā ka nebija interesanti. Man palika interesantāk, kad pastāstīja, ka viņi pavairo augus, kā tur posmos griež utt. Varēja redzēt visādus augus, visvairāk puķes, bet bija arī citronu koks un vīnogas. Es otrreiz, man liekas, negribētu braukt, jo vairāk nebūtu interesanti visu to redzēt vēlreiz.

    Santa: Ekskursija sākās ar krusu un sākumā likās, ka diena nebūs no pašām labākajām. Jo sākās ar stipru lietu man pat likās, ka šī diena jau ir sabojāta, bet tas bija tālu no patiesības, jo mūs ļoti mīļi sagaidīja. Bet vienīgais, kas mani samulsināja bija tas, ka mums nemaz neparādīja, kur iet sākumā. Bet tā man patika, mums rādīja prezentāciju un redzējām ziedus kā viņi aug mēģenēs.

    Kristers: Brauciens uz Bulduriem man likās ļoti interesants. Es daudzko iemācījos par dārzkopību, kas man ļoti noderēs bioloģijas stundās.

    Anastasija: Bija interesanti, manuprāt, uzzināt kā audzē dažādas bioloģiskos materiālus, dārzeņus, ogas un kādiem nosacījumiem ir jāpievērš uzmanība, lai eksperiments būtu veiksmīgs. Man bija pārsteigums par to ka arī mēģina eksperimentā audzēt citu jaunus dzīvos organismus.

    Oktobris – karjeras mēnesis.

    Karjeras mēneša ietvaros notiks daudzi pasākumi, kuru laikā skolēni varēs iepazīties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, uzzināt par karjeras iespējām. Daži no tiem:

    12.10. Tikšanās ar dziedātāju A.Vītoliņu (Amber) par dzīvi, darbu, hobijiem.
    16.10. Tiešraide 18.30 Konkurētspējīgas prasmes-lekcija, nodarbība skolotājiem un vecākiem ”Konkurētspējīgas prasmes’’
    19.10. Tikšanās ar mūsu skolas absolventi Agnesi Rusakovu “Darbs starptautiskajā vidē: ārlietu koordinētājs”

    • plkst. 10:15.- 9.-12. klases
    • plkst. 11:15.- 5.-8. klases

    20.10. Seminārs-nodarbība vidusskolēniem ‘’Mērķē augstāk”. Nodarbība notiek Rīgas 25.vidusskolā. Piedalās skolas komanda.

    Tikšanās Rīgas Skolēnu domes (RSD) pārstāvjiem

    2023.gada 13. septembrī  mūsu skolas Skolēnu padome tikās ar Rīgas Skolēnu domes (RSD) pārstāvjiem. Tikām aicināti uz sadarbību, iepazīstināti  ar RSD plāniem, ar iespējām piedalīties dažādās nodarbībās un apmācībās.

    RSD pārstāvji mums stāstīja, kā būtu, ja mēs pieteiktos strādāt Rīgas Skolēnu domē. Mums pastāstīja, kā strādā RSD, par to, kā tā darbojas, ko viņi dara, kā viņi savieno ikdienas skolas gaitas ar Rīgas Skolēnu domes darbu. Mums pastāstīja, ka ir Prezidentu klubs, kurā ir vairāki prezidenti no citām skolām, un šajā klubā prezidenti dalās savā pieredzē, apmainās ar idejām un iedvesmo cits citu.

    Mums piedāvāja piedalīties Rudens kopsapulcē 19.oktobrī, kur skolēni var redzēt un iepazīties ar Rīgas Skolēnu domes pārstāvjiem. Var pieteikties strādāt dažādos amatos un rakstīt dažādus projektus. Rudens kopsapulcē notiek arī dažādas nodarbības, konkursi ar balvām. Tā kā diena ir diezgan gara, neizpaliek arī ēdināšana. Protams, var izpētīt arī apkārtni.

    Šī prezentācija mums parādīja dažādās nākotnes iespējas un arī iedvesmoja mums pašiem labāk un aktīvāk piedalīties savā padomē.


    2022./2023.mācību gads

    Iepazīšanās ar profesiju daudzveidību un nākotnes karjeras iespējām

    2023. gada 4. aprīlī no paša rīta 7.a un 8.a klase devās uz Ķīpsalas izstāžu centru, kur notika nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss SkillsLatvia 2023. Ķīpsalā mēs pavadījām visu dienu.

    Ķīpsalas izstāžu centrā

    “Mēs atbraucām laicīgi, noģērbām virsdrēbes un gaidījām, kad sāksies pasākums. Gaidīšanas laiku izmantojām lietderīgi – pieteicāmies uz konsultāciju pie karjeras konsultanta.

    Karjeras konsultanti

    Pulksten 9.00 mūs ielaida lielajā zālē, kas bija pilna ar prezentāciju stendiem – bija pārstāvēts liels daudzums dažādu profesiju. Bija pārstāvētas arodskolas, tehnikumi, koledžas utt. Tur bija arī pārstāvji no armijas, zemessardzes, robežsardzes un policijas.

    Tad sākās “Prasmju stafetes”. Mūsu komandā bija 3 cilvēki un tās nosaukums bija “6 no 66”. Mēs ieguvām 4.vietu.” /Daniels/

    “Bija ļoti interesantas stafetes – bija daudz uzdevumu no dažādām profesijām.

    Visvairāk man patika traktori, kas bija lieli un skaisti, un policijas droni!” /Gvido/

    “Drīz pēc ierašanās, sākās skolu konkurss “Prasmju stafetes”, kur bija jau iepriekš jāpiesaka 3 pārstāvji no katras klases. 7.a klasi pārstāvēja Kate, Daniels un Gvido. Viņi ieguva 4.vietu. 8.a klases komanda ieguva 2.vietu. Visiem gāja labi.

    Jau no rīta pieteicos pie karjeras konsultanta. Apmeklējuma laikā es uzzināju daudz interesanta un noderīga.

    Es izstaigāju visu izstāžu kompleksu, apskatīju, kas interesants notiek. Bija iespēja daudz ko pašai izmēģināt, taču es visas iespējas neizmantoju. Es izmēģināju lietas, kas saistītas ar skaistumu. Diezgan lielu laiku spēlēju dažādas galda spēles, ko piedāvāja “Brain Games”. 

    Beigās bija viktorīna “AtklājSkillsLatvia”, kurā es  piedalījos. Bija interesanti, arī jautājumi nebija pārāk grūti. Es ieguvu 7.vietu, kas liekas diezgan labi, jo bija ļoti daudz dalībnieku. ” /Elīza/

    “Pasākumā bija daudz cilvēku, gan pieaugušie, gan bērni un pusaudži. Apkārt bija planšetes ar informāciju par daudzām profesijām. Stendos pie katras profesijas pārstāvjiem varēja pieiet klāt un apskatīt viņu pārstāvēto profesiju bukletus, priekšmetus, kas saistīti ar profesijām, dažos varēja arī kādas lietas izmēģināt. Piemēram, sajaukt no drogām sev tēju, uztaisīt no sagatavēm ķeblīti, un daudzas citas aizraujošas lietas. Dažos stendos pat tev ieveidoja matus un izveidoja  “meikapu”.

    Bija arī 2 pasākumi, kuros labākās vietas ieguva balvas. Es piedalījos vienā konkursā – “Prasmju konkursā” 7.-9.klasēm. Es ar klases biedriem ieguvu 4. vietu, kopā bija 9 komandas, tāpēc, manuprāt, 4.vieta ir ļoti labi, īpaši tāpēc, ka mēs bijām vienīgā 7. klase! ” /Kate/

    Apbalvošana

    “Profesiju izstādēs varēja gandrīz visu izmēģināt, izjust to uz savas ādas. Vēl tur bija cilvēki, kas palīdzēja atrast un apspriest nākotnes profesiju.” /Renārs/

    Secinājumi:

    “Man tur ļoti patika, bija ļoti jautri, un es labprāt tur dotos nākošgad!” /Kate/ “Tur varēja uzzināt par daudzām profesijām, un bija ļoti interesanti!” /Gvido/ “Kopumā man patika šis pasākums, un es labprāt tādu apmeklētu arī nākamgad!” /Elīza/ “Man ļoti patika, bija interesanti, un nākošgad es arī tur gribētu pieteikties uz konkursiem! Gribētu tur atkal labi pavadīt laiku!” /Daniels/ “Kopumā man ļoti patika, un es ceru, ka arī nākamajā gadā mēs piedalīsimies šāda veida pasākumā!” /Renārs/

    Karjeras nedēļa. START STRONG seminārs.

    Karjeras nedēļas ietvaros mūsu skolas divas komandas no 9., 10.un 12.klases kopā ar skolotāju Z. Lūsi piedalījās klātienes START STRONG seminārā/nodarbībā uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanai Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā. “START STRONG ir starptautiska apmācību programma jauniešiem un pieaugušajiem par tēmām “Karjera”, “Bizness” un “Attiecību veidošana”. Seminārus vada praktiķi – dažādu nozaru profesionāļi, kuriem ir ilggadīga veiksmīga karjera vai uzņēmējdarbība savā jomā,” rakstīts organizatoru mājas lapā. Nodarbības laikā iepazināmies ar veiksmīgas karjeras veidošanas pamatprincipiem, uzzinājām, kā mainīt savu dzīvi uz labu.

    “Uzņēmējspējas ir prasme, uz ko skolā neliek lielus akcentus, tādēļ biju priecīga dzirdēt par šādu tematu. Lektors bija ļoti atraisīts, brīvs un nodarbības formāts bija atšķirīgāks nekā manā skolā. Piemērus par darba izpildi un kā darbā sasniegt vairāk, ņēma no kopēja uzdevuma. Piem., kā kolektīvam piecelties. Sākumā pārsvarā visi bija miegaini, neziņā, cilvēkos parādījās slinkums un piecelšanās process ilga apm. 5 sekundes. Savukārt, kad cēlāmies ar enerģiju, entuziasmu, smaidu un vēlmi, process ilga apm. 1 sekundi. Respektīvi, ja visu darām ar entuziasmu, enerģiju, smaidu un atdevi, visas lietas apkārt liksies daudz labākas,  ja darbus pildīsim ar EES (entuziasmu, enerģiju, smaidu), tad tā izpilde būs daudz labāka un ātrāka.

    Lai sasniegtu rezultātus ir jāseko šādai shēmai: palīdzi citiem -> 100% uzmanība -> 100% atdeve, kas noved pie rezultātiem. Lektors stāstīja daudz dažādu piemēru no dzīves, kā jaunieši var izveidot uzņēmumu, darot lietas, kas viņiem sagādā lielu prieku un interesē.

    Izskatījām vēl vienu shēmu-  Prieks -> Enerģija -> Motivācija. Šāda tipa domāšanas veids ir tikai 10% iedzīvotāju. Ja mēs šādi celsimies katru dienu, tad viss ap mums sāks kļūt daudzreiz labāks. Ja mēs citiem nesavtīgi palīdzēsim darīt lietas, dzīve mums piedāvās daudz jaunas opcijas (kā piemēram, jaunu darbu, projektus, ko uzņemties…).

    Bija arī aktivitātes, kurās mēs varējām izsecināt komandas darba kļūdas, ko un mēs dzīvē varētu uzlabot. Ja mūsu domas nav vērstas vienīgi uz šo uzdevumu vai mērķi, bet uz citu lietu, tad noteikti nesanāks, jo līdz ar to nedarbojamies ar 100% atdevi un 100% uzmanību. Kopumā man ļoti patika šī nodarbība un bija prieks, ka varēju uzzināt jaunas idejas, kā uzlabot savas dzīves kvalitāti. Mēs uzzinājām par Facebook lapu, kurā varu uzzināt par daudziem jauniešiem, kas savu hobiju attīstījuši biznesā.”

    M.L .Vītoliņa

    Karjeras mēnesis 7.a klasē. Tikšanās ar kouču D.Apsīti-Pīču.

    Šī gada 6. oktobrī karjeras nedēļas ietvaros 7.a klases skolēni skolas bibliotēkā tikās ar kouču Daci Apsīti-Pīču. Tā kā Dace ir ļoti pozitīvs un uz sadarbību vērsts cilvēks, uzaicinājām uz nodarbību arī dažus interesentus no 5.a klases.

    Vispirms noskaidrojām, ko nozīmē vārdi “koučs un koučings”. Koučs, tas ir speciālists, kurš palīdz cilvēkam noticēt saviem spēkiem, paļauties uz sevi. Savukārt, koučings ir process, kurā kouča vadībā tiek veicināta un pozitīvi ietekmēta cilvēka attīstība, izaugsme un rezultātu sasniegšana.

    Dace stāstīja par savu bērnības sapņu, profesiju. Tālāk – par to, kā sākusi strādāt, kāpēc to darījusi. Kā vienu no galvenajiem iemesliem viņa minēja finansiālo neatkarību, kas likusies ļoti svarīga. Tā kā vecāku ietekme 18-20 gadu vecumā vēl bijusi liela, vajadzēja savienot darbu ar mācībām augstskolā. Tagad, novērtējot tā laika izvēli, viņa saka, ka tas esot bijis pareizi. Pirmkārt tika iegūta ļoti laba izglītība, otrkārt – apgūta izturība, pacietība, precizitāte, māka sarunāties ar cilvēkiem, atbildības sajūta un daudzas citas praktiskas, dzīvei nepieciešamas prasmes.

    Nodarbības laikā notika diskusija par to, kādas profesijas interesē skolēnus, kādas ir katra stiprās puses, kādas ir intereses un kā tas viss varētu ietekmēt turpmāko profesijas izvēli. Skolēni bija ieinteresēti, aktīvi iesaistījās diskusijā, atbildēja uz jautājumiem un paši uzdeva jautājumus.

    Karjeras nedēļas pasākumi skolā

    06.10.2022. Nodarbība ar kouču Daci Apsīti Pīču. Piedalās 7.a klase.

    18.10.2022. pulksten 14.30.Tikšanās ar izglītības konsultantu no “Kalba’’. Piedalās 12.a,12.b,11.a,11.b klase.

    19.10. 2022. pulksten 15.00. Nodarbība ar kouču Daci Apsīti Pīču. Piedalās 9.a,10.a klase.

    21.10 2022. Start Strong klātienes nodarbība/seminārs – uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanai:

    • Pulksten 12.00-13.30  9.-10.klašu komanda Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā;
    • Pulksten 14.00-15.30.  12.klašu komanda Rīgas Valsts Klasiskajā ģimnāzijā “Veiksmīga uzņēmējdarbība.”

    Karjeras nedēļa.17.-21.oktobris

    Tēma:Uzņēmējspējas.

    GALVENAIS PAR KARJERAS NEDĒĻU (turpmāk- KN)

    1. Karjeras nedēļas tēma- uzņēmējspējas.
    2. Norises laiks: 17.-21.oktobris.
    3. Kampaņas ietvaros no VIAA tiek piedāvāti 2 tiešsaistes pasākumi, 2 mācībstundu video, 1 atbalsta materiāls pedagogiem, 1 interaktīvs rīks skolēniem, sociālo tīklu konkursi uzņēmumu apmeklējumu atspoguļošanai 2 klašu grupām, informatīvie un vizuālie materiāli (afišu, prezentāciju, diplomu, pateicību sagataves, publikācijas medijos).
    4. KN laikā katra skola (vai pašvaldība centralizēti) organizē dažādus pasākumus (uzņēmumu apmeklējumus, tikšanos ar personībām/vecākiem/absolventiem, integrētas stundas mācību priekšmetos un audzināšanā, konkursus u.c.) par KN tēmu- uzņēmējspējas, kā tās pamanīt, pilnveidot un izmantot nākotnes mērķu sasniegšanai.
    5. Visa būtiskā informācija par Karjeras nedēļu pieejama prezentācijā šeit: https://ej.uz/KN2022 . Šajā saitē pakāpeniski būs pieejami visi KN kampaņai izveidotie materiāli (skat.3.punktu!). Karjeras nedēļā iesaistāmas visas izglītojamo vecuma grupas atbilstoši skolas kapacitātei.

    2021./2022.mācību gads

    Nodarbība karjeras konsultanta vadībā

    “Ja to var citi, varu arī Es!” – ar šādu iedvesmojošu vēstījumu projekta “Labbūtības ceļa karte” ietvaros 6.decembrī vidusskolas klašu skolēnus uzrunāja karjeras konsultante Inga Dunke. Viņa jauniešus iepazīstināja ar daudzu pasaulē slavenu personību veiksmes stāstiem un rosināja kopīgi apzināt visas indivīdu raksturojošās iezīmes, vides apstākļus un citus ietekmējošos faktorus, kas veiksmīgu cilvēku padara par veiksmīgu.

    Lekcijā, kā viens no svarīgākajiem faktoriem veiksmīgā personības pilnveidošanas ceļā, tika izcelta mentora klātbūtne un atbalsta loka veidošana ap sevi. Skolēni, lektores pamudināti, labprāt sev izvēlēja mentorus paši savā vidū un nodarbības laikā apguva daudz veidu, kā stimulēt sevi ikdienā, neļauties pagurumam un motivēt sevi sasniegt pašu uzstādītos mērķus.

    Katrs vidusskolēns individuāli lekcijā paguva izveidot arī savu iedvesmas kalendāru decembrim, kas noteikti palīdzēs ne vien veiksmīgāk noslēgt pirmo mācību gada semestri, bet arī pietuvoties tām “mazajām virsotnēm.”

                                                                            11.a klases skolniece Gunta

    Karjeras nedēļa 2021

    Mācību gada un Karjeras nedēļas 2021 tēma “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) tavai karjerai”.

    Lai izzinātu Karjeras nedēļas tēmu, notiks vairāki centrālie pasākumi:

    11.oktobrī tiešsaistes diskusijā vecākiem ‘’Tehnoloģijas ģimenē-draugs vai svešinieks?’’ pārrunās, kādu lomu tehnoloģiju izmantošana ieņem ģimenes ikdienā, kā atbalstīt bērnus tādu nozaru iepazīšanā, kas pašiem vecākiem nav tuvas un pazīstamas.

    11.oktobris plkst.19.00  diskusija vecākiem. Jautājumiem: Tiešsaistē@TavaiKarjerai; Saite: https://fb.me/e/2Ldzfvb4lJau

    12.oktobrī jauniešu diskusijā’’ Iedvesmas stāsti –kā es nokļuvu IKT nozarē?’’

    12.oktobris plkst.14.00  Jautājumiem: Tiešsaistē@TavaiKarjerai; Saite: https://fb.me/e/4o4nsEZgi

    Savukārt 7.-9.klašu video mācībstunda VIAA youtube kontā būs no 08.10.2021.

    Skolēnu pašpārvalde “Psihoemocionālās veselības veicināšanas” kursos

    Pirms skolas sākšanās, augustā es devos kopā ar trīs meitenēm no skolas skolēnu padomes uz ,,Psihoemocionālās veselības veicināšanas» kursiem. Visas nodarbības, notika Ogres Meža tehnikumā. Pavisam bijām Ogrē 3 dienas. Pa nakti palikām Ogres tehnikuma kopmītnēs.

    Mēs uzzinājām daudz jauna par mentālo veselību, veidojām mini projektus, ieguvām un uzzinājām informāciju, kā mēs skolā varētu pašas sev un citiem palīdzēt uzlabot psihoemocionālo stāvokli. Uzzinājām jaunas lietas par mums pašiem. Visas šīs dienas, notika pēc plānota grafika. Pēdējā dienā grafikā, kā pēdējā dienas nodarbe bija norādīta ,,Vēl foršāks vakars’’. Visi gaidījām, kad būs kāda nodarbe, pasākumiņš,  bet  skolotājas mūs izjokoja, tajā pašā laikā skatījās, cik mēs esam atbildīgi, vai spējam uzņemties vadīt paši, jeb kā mēs adaptējamies neierastās situācijās. Mona ierosināja doties uz Zilajiem kalniem un mēs savācām grupiņu, kas arī vēlējās šajā pārgājienā piedalīties.

    Kopumā bija ļoti jautri aizvadītas pēdējas vasaras dienas!

    Autors – K.G. Leimane, 8.a

    Skolēnu pašpārvalde

    Rīgas 66. vidusskolas skolēnu pašpārvaldes līderi Viktorija, Mona, Keita un Daniela laikā no 19.augusta līdz 21. augustam piedalījās projekta “Atbalsts psihoemocionālās veselības veicināšanas pasākumiem skolās Covid-19 pandēmijas radīto seku mazināšanai” apmācībās Ogres tehnikumā.

    Nodarbībās jaunieši veidoja labbūtības ceļakarti: manas skolas jauniešu psihoemocionālās labbūtības izaicinājumi un vajadzības.

    Septembrī un oktobrī skolēnu pašpārvalde organizēs aktivitātes jaunāko klašu skolēniem. Savukārt, 5. – 12. klašu skolēniem tiks piedāvātas dažādas lekcijas un nodarbības.